اخبار

تولید بیش از ۱۱۶ هزار تن برگ سبز چای/ پرداخت ۸۱۳ میلیارد تومان به چایکاران

به گزارش روز یکشنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «حبیب جهانساز» افزود: از این میزان خرید ۷۶ درصد سهم دولت بوده و ۲۴ درصد دیگر از سهم دولت باقی مانده که برای پرداخت به موقع وجه چایکاران، مکاتبات و اقدامات لازم را برای تخصیص پول از سازمان برنامه و بودجه کشور انجام شده است.

رییس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه تولید برگ سبز چای نسبت به سال گذشته حدود ۱۳ درصد کاهش نشان می‌دهد، گفت: اگر عملیات به‌زراعی و افزایش سطح احیای باغات چای را نداشتیم، امسال با کاهش بیش از ۲۵ درصد تولید برگ سبز چای روبه‌رو می‌شدیم.

کاهش ۱۳ درصدی تولید برگ سبز چای در اثر کاهش بارندگی‌ها

جهانساز تصریح‌کرد: خرید برگ سبز چای از چایکاران گیلان و مازندران به دلیل شرایط خاص و اقلیمی با موافقت و ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی تا دهم آبان امسال ادامه داشت.

وی ادامه‌داد: با وجود تغییرات اقلیمی و خشکسالی شدید در سال جاری، تا دهم آبان افزون بر ۱۱۶ هزار و ۳۱۶ تن برگ سبز چای به ارزش ۹۴۹ میلیارد تومان خریداری و بیش از ۲۶ هزار ۱۷۱ تن چای خشک تولید شده است.

جهانساز افزود: ۸۰ درصد باغات چای کشور در اراضی دیم واقع شده و به بارندگی وابسته هستند و گیاه چای به شدت به رطوبت خاک و هوا نیازمند است.منبع اخبار

رییس سازمان چای کشور، سهم پرداختی کارخانجات دولت به چایکاران را تاکنون نزدیک به ۹۰ درصد عنوان کرد.

وی اضافه‌کرد: در اردیبهشت امسال، هم سرمای دیر رس داشتیم و هم در فصل بهره‌برداری میزان بارندگی حدود یک سوم حد نرمال بود که خساراتی به باغات چای کشور وارد کرد.