اخبار

تولید سالانه ۷ هزار تن محصول در گلخانه‌های کردستان

تولید گوجه فرنگی در ۱۴ واحد گلخانه‌ در کردستان

زاهد حاجی میرزایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی  با اشاره به اینکه در سطح استان تعداد ١١٨ واحد گلخانه صنعتی، کوچک مقیاس و تونل پلاستیکی وجود دارد، اظهار داشت: میزان مساحت این تعداد واحد ۳۷.۵ هکتار است و سالانه حدود هفت هزار تن محصول تولید تولید و روانه بازار می کنند.

وی با اشاره به اینکه از تعداد مذکور هشت واحد گلخانه صنعتی و سایبان باغی در سطح ۶.۳ هکتار طی سال جاری گشایش یافت، افزود: از مجموع واحدهای گلخانه استان ۸۰ واحد صنعتی، ۳۱ واحد کوچک مقیاس، ۶ واحد تونل پلاستیکی و یک واحد سایبان باغی است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اعلام اینکه به ازای هر هکتار گلخانه نیاز به ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری است، گفت: عمده محصولات تولیدی گلخانه‌ای استان شامل خیار، گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی، آلوئه‌ورا و گیاهان زینتی است.

از ۷۹۱ هزار و ۹۷۰ هکتار اراضی زیر کشت محصولات زراعی استان ۸۷ درصد آن دیم و فقط ۱۳ درصد آن آبی است سالانه هم حدود ۲۱۱ هزار و ۲۶۸ هکتار از اراضی دیم به ویژه در شرق و شمال شرق و شمال استان به طور آیش در تناوب زراعی قرار می‌گیرد.

حاجی میرزایی به مشکلات پیش روی گلخانه های استان اشاره کرد و اظهار داشت: حجم بالای سرمایه گذاری و عدم تخصیص منابع آبی از مهمترین مشکلات پیش روی واحدهای گلخانه در استان است.

یک میلیون و ۲۱۷ هزار و ۳۸ هکتار از مساحت کردستان به اراضی کشاورزی اختصاص دارد که این میزان حدود پنج درصد اراضی کشاورزی کشور را تشکیل داده است؛  ۹۶ درصد سطح اراضی کشاورزی استان هم به کشت سالانه محصولات زراعی و سطح آیش (بدون کشت) و چهار درصد به عبارتی ۵۲ هزار و ۶۷۰ هکتار آن به اراضی باغی اختصاص پیدا کرده است.

وی ادامه داد: هم اکنون بیشترین میزان تولید محصولات گلخانه ای مربوط به گوجه فرنگی است و ۱۴ واحد گلخانه در استان به کشت این محصول می‌پردازند.

حاجی‌میرزایی با اشاره به اینکه بیشترین واحدها و تولیدات گلخانه ای استان مربوط به شهرستان‌های سنندج و دهگلان است، یادآور شد: به طور تقریبی ۷۰ درصد تولیدات گلخانه‌ای استان به خارج از استان صادر و مابقی در بازار داخلی عرضه و مصرف می شود.

۷۹ درصد از سطح زیرکشت محصولات زراعی استان سالانه به غلات، ۱۳ درصد حبوبات، پنج درصد به علوفه و سه درصد دیگر به سایر محصولات زراعی اختصاص پیدا می کند.منبع اخبار

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان به میزان اشتغالزایی در گلخانه‌های استان اشاره کرد و گفت: به ازای هر هکتار برای  ۱۲ نفر در گلخانه اشتغال ایجاد می شود.

براساس آخرین گزارش عملکرد سالانه تولید محصولات زراعی و باغی استان که مربوط به سال ۱۴۰۰  است در ۷۹۱ هزار و ۹۷۰ هکتار زیر کشت؛ یک میلیون و ۷۵۴ هزار تن محصول تولید شده و میزان برداشت محصولات باغی هم ۴۴۳ هزار تن بوده است.

وی اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون تسهیلاتی برای احداث گلخانه به استان ابلاغ نشده است و امید می رود در نیمه دوم سال این اتفاق بیافتد تا شاهد افزایش سطح گلخانه های استان باشیم.