خرید تضمینی مباشرتی گندم در شبکه تعاونی‌های روستایی کرمانشاه ۶۰ درصد افزایش یافت

وی به مزایای کشت قراردادی اشاره کرد و گفت: بیمه محصول و تامین نهاده مورد نیاز و در نهایت تضمین خرید محصول از کشاورز از مزایای این طرح است.

صفایی افزود: در سال گذشته برای نخستین بار بیش از پنج هزار هکتار از اراضی استان زیر پوشش کشت  قراردادی قرار گرفت که در سال جاری نیز در صورت ارسال دستورالعمل های مربوطه و ابلاغ آن از طریق وزارت جهاد کشاورزی و به تبع آن سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران مقادیر قابل توجهی از اراضی استان زیر پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.

به گزارش مجله خبری کشاورزی؛ کشاورزی محور توسعه پایدار کرمانشاه و یکی از بخش‌های مهم این استان مرزی و چهارفصل است که با تولید بیش از چهار میلیون و ۵۷۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی علاوه بر تامین نیازهای غذایی داخل استان، بخش زیادی از نیازهای کشور را نیز تامین و تضمین می‌کند.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه در ادامه گفت: سیاست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تاکید بر خریدهای توافقی محصولات کشاورزی و همچنین کشت قراردادی است.

کرمانشاه قطب کشاورزی غرب کشور

از مجموع جمعیت استان حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

«ایرج صفایی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی افزود: شبکه تعاونی های روستایی استان کرمانشاه با استفاده از پتانسیل و ظرفیت خود و با به کارگیری مراکز خرید تخصصی محصولات کشاورزی در سال جاری موفق به این  خرید این مقدار گندم کرده است.

وی اظهار داشت: در سال گذشته میزان خریدهای تضمینی مباشرتی گندم توسط شبکه تعاونی های روستایی استان بیش از ۳۲ هزار تن بوده که در سال جاری ۶۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

داشتن ۱۱ اقلیم آب و هوایی، بارش های ۲ برابری نسبت به میانگین کشوری، چهار فصل بودن و تولید بیش از ۹۸ درصد محصولات زراعی و باغی در استان از جمله ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان کرمانشاه است که از این ظرفیت برای رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، افزایش درآمد کشاورزان و رونق اقتصادی استان استفاده کرد.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می‌کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می‌کنند.منبع اخبار کرمانشاه استانی پهناور در غرب ایران با ۲۵ هزار کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان‌های مهم از حیث کشاورزی و منابع طبیعی محسوب می‌شود به طوریکه ۷۰ درصد مساحت استان را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

همچنین بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان کرمانشاه وجود دارد که سالانه چهار میلیون و ۵۷۵ هزار و ۸۱۴ تن انواع محصولات زراعی، باغی، دامی و شیلات و آبزیان در استان تولید می‌شود.