خرید توافقی محصولات کشاورزی در استان کرمانشاه از مرز ۱۰هزار تن گذشت - مجله خبری کشاورزی

خرید توافقی محصولات کشاورزی در استان کرمانشاه از مرز ۱۰هزار تن گذشت

در استان کرمانشاه چهار میلیون و ۶۵۰ واحد دامی و بیش از یک هزار و ۳۳۳ واحد دامپروری صنعتی شامل ۷۰۰ واحد مرغداری گوشتی صنعتی، ۱۷۶ واحد گاوداری شیری، ۱۸۱ واحد پرواربندی گوساله و ۲۱۹ واحد پرواربندی بره فعال است.

استان کرمانشاه با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

به گزارش مجله خبری کشاورزی؛ در استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه حدود ۱۲۵ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول فعالیت هستند.

صفایی با اشاره به تفاوت های خرید تضمینی و خرید توافقی، تصریح کرد: خرید توافقی هم به نفع کشاورز است و هم به جایگاه محصول کشاورزی در بازار کمک می‌کند و به طور غیرمستقیم مصرف‌کننده هم نفع می برد، در حالیکه نرخ‌های تضمینی خرید محصولات در مرز منافع کشاورز و مطابق با هزینه تمام شده محصول است.

ایرج صفایی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی به ارزش خرید های توافقی اشاره کرد و افزود: بیش از ۵۵۰ میلیارد ریال ارزش محصولات خریداری شده است. 

در کرمانشاه سالانه بیش از ۴۵۱ هزار تن انواع محصولات دامی شامل ۳۳۶ هزار تن شیرخام، ۳۶ هزار و ۳۰۰ تن گوشت قرمز، ۶۳ هزار و ۸۰۰ تن گوشت طیور، ۱۱ هزار و ۱۰۰ تن تخم مرغ و چهار هزار و ۸۳ تن عسل تولید می شود.منبع اخبار

در این استان همچنین ۲۴ واحد مرغداری تخمگذار، ۱۳ واحد پرورش بوقلمون صنعتی، ۹ واحد مرغ مادر گوشتی، چهار واحد جوجه کشی، ۲ واحد مرکز پرندگان زینتی، پنج واحد پرورش شترمرغ و بیش از ۳۰۹ هزار کلنی زنبور عسل و سایر واحدهای بخش روستایی و عشایری وجود دارد.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه در ادامه به رویکرد سازمان تعاون روستایی در خصوص تغییر روش خریدهای تضمینی محصولات به خرید توافقی از کشاورزان خاطر نشان کرد: خرید محصولات کشاورزی به نرخ توافقی با کشاورزان توسط شبکه غیردولتی و تعاونی سازمان تعاون روستایی انجام می‌شود و بخش دولتی در آن نقشی نخواهد داشت.