خسارت ۳ هزار میلیارد تومانی فرسایش بادی به زیرساخت‌های کشورخسارت ۳ هزار میلیارد تومانی فرسایش بادی به زیرساخت‌های کشور

به گزارش روز پنجشنبه مجله خبری کشاورزی از  وزارت جهاد کشاورزی، «مسعود منصور» در مراسم روز جهانی مقابله با بیابان زایی و در هفته جهاد کشاورزی افزود: نزدیک به ۳۰ میلیون هکتار از پهنه‌های کشور در معرض فرسایش بادی هستند.

وی اظهار داشت: از این سطح نزدیک به ۱۴ میلیون هکتار در پهنه خسارت‌زا با فرسایش بادی بیشتر قرار دارند.

منصور ادامه داد: از ۱۴ میلیون هکتار کانون‌های فرسایش بحرانی، نزدیک به ۵۰ درصد آن در کانون‌های فوق بحرانی واقع شده اند که منشا ریزگردهای داخلی هستند.

وی با بیان این که در حدود پنج دهه‌ گذشته تا سال ۱۴۰۰ اقدامات مختلفی برای مقابله با بیابانزایی در کشور انجام شده است، گفت: طی این مدت دو میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار در عرصه‌های بیابانی نهالکاری شده و این عرصه‌ها به جنگل‌های دست‌کاشت تبدیل شده‌اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی مالچ پاشی در سطح بیش از ۳۰۰ هزار هکتار و استقرار بادشکن‌های زنده و غیرزنده در سطح ۳۸ هزار هکتار از عرصه های کشور، مدیریت رواناب به حدود ۴۶۳ هزار هکتار و اجرای مدیریت چرا و قرق در سطح ۱.۲ میلیون هکتار را از دیگر اقدامات این سازمان برای مقابله با بیابانزایی و جلوگیری از خسارات ناشی از آن به زیر ساخت هایی همچون خطوط ریلی، قنوات و اراضی کشاورزی عنوان کرد.

وی اضافه کرد: در این مدت از ۱۲۵ میلیون هکتار عرصه‌های کشور که نیاز به عملیات آبخیزداری است، نزدیک به ۳۳ میلیون هکتار فعالیت های آبخیزداری برای حفظ منابع آبی و پوشش گیاهی انجام داده ایم.

منصور در همین حال خواستار تامین منابع مالی و اعتباری بیشتر برای عملیات آبخیزداری در عرصه های کشور شد.

وی کنترل بیابانزایی و اصلاح چرخه و مدیریت آب، سرزمین و طبیعت را بهترین راهکارها برای احیای سرزمین دانست.

منصور با اشاره به انتخاب شعار امسال کنوانسیون مقابله با بیابانزایی با عنوان “عبور از خشکسالی با مشارکت همگانی” اذعان داشت: بدون مشارکت خیرین، آحاد مردم در قالب مسولیت های اجتماعی و مشارکت دستگاه های اجرایی نمی توان بر مشکل خشکسالی و بیابانزایی فائق آمد.

وی افزود: بیش از ۸۵ هزار هکتار از عرصه های کشور در سال ۱۴۰۰ با کمک بخش صنعت و معدن و خیرین تثبیت شده است.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: امسال نیز برای تثبیت ۱۰۰ هزار هکتار از عرصه های کشور برای مقابله با بیابانزایی هدفگذاری کرده ایم.

وی خواستار مشارکت و حمایت تاسیسات پتروشیمی و نفتی و سایر دستگاه ها و همچنین سرمایه گذاران بخش خصوصی در اجرای برنامه ها و فعالیت های این سازمان برای حفاظت، احیای عرصه های بیابانی و جلوگیری از خسارات بر زیرساخت های کشور شد.

منصور در عین حال تصریح کرد: اگر بخواهیم به نقطه سر به سر برسیم به این معنا که بیابانزایی گسترش پیدا نکند، باید سالانه یک میلیون هکتار اقدامات بیابان‌زدایی در کشور انجام دهیم.

وی در ادامه با اشاره به معضل گرد و غبار در کشور گفت: برای حل مساله گرد و غبار با منشا خارجی و مشکلات فرامرزی باید از ظرفیت های کنوانسیون مقابله با بیابان زایی استفاده کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: اگر قرار است کشورهای همسایه در مورد گرد و غبار اقدام مشترک انجام دهند، در ظرفیت همین کنوانسیون می توانیم اقدام کنیم.

وی با اشاره به این که در حال حاضر ۱۹۶ کشور عضو کنوانسیون مقابله با بیابانزایی هستند، گفت: ایران نیز سومین کشوری بود که عضو این کنوانسیون بین المللی شده است.

در مراسم گرامیداشت روز جهانی مقابله با بیابانزایی از معاونان و مدیران برگزیده استانی به دلیل فعالیت های آنها در اجرای پروژه های بیابان زایی و همچنین پیشکسوتان و کار آفرینان در این حوزه با اهدای لوح تقدیر شد.منبع اخبار