اخبار

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج: واردات در فصل برداشت برنج به معنی کاهش قیمت نیست

برداشت اولیه برنج به صورت مکانیزه و سنتی از شالیزارهای استان گیلان از چهارم مردادماه (26 ژوئیه 2021) شروع شده است و حدود 40 روز ادامه دارد. برداشت برنج به طور رسمی از مرداد ماه آغاز می‌شود و بیشترین رقم کشت شده در گیلان، رقم هاشمی است. در استان یک هزار و ۸۰۰ واحد شالیکوبی وجود دارد که از این تعداد، یک هزار و ۵۰۰ واحد آن فعال است. _ علفهای هرزی همچون سوروف در مرحله نشا به علت شباهت با برنج همراه آن در زمین اصلی کاشته میشود و پس از رشد تولید بذر نموده و در سال های بعد مشکل ساز خواهند شد.

اما در مرحله پس از حداکثر پنجه زنی تا قبل از برداشت محصول با توجه به بیولوژی آفت و تداخل نسل 2 و 3 از امولسیون دیازینون 60% و یا اکامت 50% به مقدار یک در هزار حداکثر دو نوبت استفاده نمود. پس از اینکه خزانه آماده بذرپاشی شد در کرت ها به ارتفاع 3-2 سانتی متر آب وارد کرده و مقدار 6cc سم علف کش بنتوکارپ و یا بوتاکلر برای 10 متر مربع خزانه قطره پاشی می گردد. بعد از 4-3 روز، آب کرت ها خارج می گردند و به مدت 5-4 ساعت کرت ها با اب شستشو داده شده و سپس بذر پاشی می گردد. برای مبارزه با علف هرز سوروف می توان وجین دستی انجام داد یا اینکه در مرحله 3-2 برگی از علف کش پروپانیل به مقدار cc در cc 300 آب برای سمپاشی 10 متر مربع خزانه استفاده گردد.

در برخی از محیط ها آب کافی برای کشت غرقابی برنج وجود ندارد و کشاورز مجبور به کشت دیم می باشد. در این شرایط باید اقدامات مختلفی از جمله سالم سازی زمین و فعالیت های ویژه قبل از کشت را انجام داد تا زمان برداشت برنج بتوانیم یک محصول با کیفیت را درو کنیم. این اقدامات شامل کشت خاک اشباع، خیس کردن و خشک کردن های مداوم، استفاده از برنج هوازی و … می باشد. برنج جزو آن دسته از محصولاتی است که دشمنان زیادی از جمله حشرات، بیماری ها، علف هایی هرز، ویروس ها و … در مرزعه دارد. قطعا کنترل علف های هرز از طریق مدیریت صحیح آب امکان پذیر می باشد. کشاورز نباید شرایطی را به وجود آورد که رشد آفات و بیماری ها در اکوسیستم تقویت شود و سبب ایجاد مشکل برای محصول شود.

عوامل و درمان شیره تنه درختان

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم. کشت زارهای برنج هرات در ولسوالی‌های انجیل، گذره، پشتون زرغون agriculture-na و اوبه در جوار دریای هریرود واقع شده‌‍اند. با وارد کردن ایمیل، انتشار یا عدم انتشار این نظر به صورت خودکار اطلاع داده خواهد شد.

البته براي تبـدیل شلتوک لازم است رطوبت شلتوک تا حدود 9 درصـد تقلیـل پیـدا کنـد کـه ایـن عمـل در خشک کن هاي صنعتی موجود در کارگاه هاي شالیکوبی انجام می شود. به طور کلی دو نوع کمباین مخصوص برداشت برنج مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از نوع هل کراپ یا استاندارد و نـوع دوم هـد فیـد یـا خوشـه تغذیـه می باشد. در ایران با توجه به ویژگی هاي فیزیکی و ژنتیکی ارقـام مـورد کشت از نقطه نظر میزان ریزش و سایر خـصوصیات زراعـی، بیـشتر از کمبـاین هـل کـراپ براي برداشت برنج استفاده می شود.

اعلام اولویت‌های بخش کشاورزی به شرکت‌های دانش‌بنیان تا ۳ماه آینده