اخبار

در این زمینه فعالیت می کنند مجله خبری کشاورزی

به عبارت دیگر، در صورتی عدم تجمیع کشاورزان خرد، کشاورزی قراردادی نه تنها برای آنها دغدغه معیشت را حل نخواهد کرد، بلکه به اقتصادشان آسیب بیشتری میرساند. در همین ارتباط سیدشمسالدین حسینی، نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباسآباد در مجلس، در نشست علنی روز گذشته مجلس در تذکر شفاهی خود با بیان اینکه صادرات بهویژه صادرات محصولات کشاورزی یکی از مقولههای بسیار مهم در اقتصاد کشور است که با درآمد و معیشت قشر وسیعی از مردم گره خورده است، گفت: به وزرای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و امور خارجه تذکر میدهم که به این امر از طریق مسیر دیپلماسی خارجی و رایزنی و امور فنی و مهندسی بپردازند و این مشکلات را برطرف کنند.

طبیعی است که وقتی با کاهش ۴۰ درصدی مواجهیم باید سیاستهای متناسب با آن را اتخاذ کنیم که متأسفانه هیچ اقدامی انجام نشد و از آن طرف جلوی واردات با وجود کاهش تولید گرفته شد. وی با بیان اینکه در طرح سلامت هشت محصول، برای کنترل بیولوژیک آفات، یارانه در نظر گرفته شده است، گفت: درحالحاضر ۴۰ درصد هزینه عوامل بیولوژیک برای مبارزه با آفات توسط کشاورزان و برای ۶۰ درصد دیگر از محل اعتبارات یارانه سموم پرداخت میکنیم. وی اظهار کرد: کشاورزان وضعیت خوبی ندارند و دولت باید حمایت کند و یارانه بدهد، حداقل تسهیلات کمبهره یا بدون بهره در اختیار آنها قرار دهد تا تولید را پایدار کند. به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، به موازات توسعه خدمات بانکداری الکترونیکی و گسترش فرهنگ استفاده از پول الکترونیکی، بانک کشاورزی به اطلاع میرساند برای حفظ رفاه مشتریان و جلوگیری از مراجعات غیرضروری به شعب بانکها جهت عملیلت بانکی، خدمت پرداخت غیرحضوری را در اختیار عموم مشتریان گرامی قرار داده است. از طرفی فرهنگ پایین مصرفکنندگان این محصولات میزان ضایعات را چندبرابر کرده است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ماه پیش اعلام کرده بود که مسکو علیرغم جنگ اوکراین و تحریم مسکو همچنان صادر کننده نخست گندم در جهان است.

در چند سال اخیر با افزایش هزینههای تولید، کشاورزان قیمت خرید تضمینی را متناسب با هزینهها نمیدانستند. به عبارت دیگر قیمت تضمینی عبارت است از قیمت تعیین شده از سوی هیات وزیران برای تضمین حداقل دریافتی تولیدکننده حقیقی یا حقوقی براساس هزینه تولید محصولات کشاورزی.در این راستا وزارت جهادکشاورزی مکلف است هر ساله متناسب با شرایط تولید و بازار، محصولات تحت سیاست خرید و قیمت تضمینی را انتخاب و اعلام کند و طبق قانون، این وزارتخانه مکلف است حداکثر تا پانزدهم شهریور ماه هر سال متناسب با شرایط تولید، نوع محصول و وضعیت بازار، قیمت تضمینی سال آینده محصولات کشاورزی و دامی که قابل معامله در بورسکالا هستند، برای تصویب به هیات وزیران پیشنهاد کند.

یک سیاست محیطی فعال، نیاز به هماهنگی در تمام دامنه های سیاست، توسط گفت و گو میان تمام وزارتخانه های مربوطه برای تسهیل پاسخگویی به مواردی از جمله بازگشت سرمایه، شکاف ها و همپوشانی ها، دارد. با توجه به اقلیم ۴ فصل و پتانسیل بالای بخش کشاورزی در کشور، ظرفیت بالایی برای تامین محصولات مورد نیاز داخل و کشورهای همسایه وجود دارد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی قم نیز در این رابطه با اشاره هدفگذاری های انجام شده، گفت: احداث ۱۲۰ هکتار گلخانه تعهد قم در سال جاری بوده اما ظرفیت واقعی استان در کشت گلخانه ای بسیار بیشتر از این مقدار است. براساس قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، خریدهای تضمینی محصولات اساسی کشاورزی منوط به رعایت الگوی کشت ابلاغی توسط وزارت جهاد کشاورزی است و به منظور بهبود شرایط کیفی خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی بویژه گندم، رعایت کامل استانداردهای مربوطه ضروری اعلام شده است. همچنین در بند دیگری از مصوبه قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی آمده است: قیمت ارقام مختلف برنج برحسب درصد شکستگی دانه توسط وزارت جهاد کشاورزی با مشارکت سازمان برنامه و بودجه کشور تعیین میشود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمد قربانی در برنامه میز اقتصادی ساعت ۱۴ شبکه یک روز گذشته، درباره «خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی در کشور و سیاست ها و چالش های آن»، گفت: در طول سال های گذشته بخش کشاورزی یکی از بخش های ویژه بوده و برای آن هدفگذاری های مختلف انجام شده اما برای اینکه هدف گذاری به نتیجه برسد باید چند فاکتور را به صورت منسجم و در قالب یک برنامه جامع داشته باشیم.

به منظور احداث گلخانه سرمایه قابل دسترس شامل منابع بانکی و شخصی، مهارت های مدیریتی، آموزش های فردی، نوع فعالیت یا تجارت (عمده، صنعتی یا جزئی)، شرایط محیطی محصول مورد کشت، وضعیت بازار یا بازارهای قابل دسترس، دسترسی به نیروی انسانی کارآمد از مواردی هستند که باید مورد مطالعه قرار بگیرند. در این مقاله چهار بخشی ما نگاهی خواهیم انداخت به مکان، ساختار و محیطی مناسب و ایده آل که گیاهان برای رشد و پرورش در تاسیسات تولید گلخانه ای نیازمند هستند. قربانی یادآور شد: رویکرد وزارت جهاد کشاورزی این است که در حوزه تولیدات دامی و کشاورزی، خرید قراردادی را به پیش ببریم؛ به این معنا که صنایع ما به ویژه صنایع غذایی و دامی باید با کشاورز و دامدار قرارداد ببندند و تولید براساس قرارداد خرید انجام شود. گرایش اقتصاد کشاورزی: کاربرد علم اقتصاد و تئوریهای اقتصادی در حوزه تولید و توزیع محصولات و خدمات کشاورزی. یکی از راهکارهایی که در این حوزه پیشنهاد میشود اجرای سیاست «قیمت تضمینی» بهجای «خرید تضمینی» است.

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی، کشت گلخانهای نقش بسزایی در افزایش بهره وری آب دارد؛ به طور مثال برای تولید هر کیلوگرم گوجه فرنگی و خیارسبز، ۳۰۰ تا ۴۰۰ لیتر آب مصرف میشود در حالی که با انتقال کشت این محصول به فضای گلخانه میتوان مصرف آب را به ۲۵ تا ۳۰ لیتر کاهش داد. به این ترتیب نرخ هر کیلو گندم عملاً از 4 هزار به 5 هزار تومان افزایش یافت. در همین راستا، در تیرماه سال ۱۳۸۹ قانون افزایش بهرهوری بخش کشاورزی و منابع طبیعی در مجلس تصویب شد که در ماده ۳۳ این قانون به جایگزینی سیاست قیمت تضمینی بهجای خرید تضمینی محصولات کشاورزی با استفاده از ظرفیتهای بورسکالا اشاره شده است.طرح قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی موجب خواهد شد که اگر قیمت کشف شده محصول در هر بازار شفافی از جمله بورسکالا پایینتر از قیمت تضمینی اعلامی از سوی دولت بود، وجه حاصل از فروش محصولات در بورس طی مدت کوتاهی به حساب کشاورز واریز و مابهالتفاوت قیمت نیز از سوی دولت پرداخت شود. ملکزاده افزود: با توجه به شعار امسال که سال جهش تولید است، جهش تولید به این معنا نیست که فقط کشاورز را موظف به تولید کنیم، بلکه باید از منابع بهخوبی استفاده کنیم و بهرهوری را بالا ببریم، ارزشافزوده ایجاد کنیم و کمبودهایمان که صنایع تبدیلی، تکمیلی، بازار، صادرات و تامین نهادهها است را تسهیل کنیم.

شفقنا- پیش بینی می شود درآمد روسیه از صادرات محصولات کشاورزی در سال جاری میلادی به حدود 40 میلیارد سایت agriculture-na دلار برسد. صادرات هندوانه ایران به عراق در طول این مدت بیش از ۲۶ درصد افزایش یافته است. معمولا در بخش شمالی کشور و استان مازندران تولید می شود و در سال های اخیر توانسته ایم مقادیر بسیار زیادی مرکبات به کشورهای همسایه مانند عراق صادر کنیم، لازم به ذکر است که روسیه نیز به عنوان یکی از هدف های اصلی صادرات مرکبات به حساب می آید. قابل ذکر است که علاوهبر عدم کشش بازار داخلی، بهدلیل نبود کانالهای مالی و بانکی مناسب بین ایران و کشورهای هدف بهخاطر تحریمها، بازار خارجی کشاورزان نیز وضعیت مناسبی ندارد. پس از مشاهده مشکلات ذکر شده که سالهاست کشاورزان زحمتکش با آن دستوپنجه نرم میکنند، تیم دهقان مارکت تصمیم گرفت که با ایجاد یک پلتفرم آنلاین خریدوفروش محصولات بدون واسطه از کشاورزان، زمینه بازاریابی دیجیتال محصولات کشاورزی و فروش مستقیم را برای آنها فراهم کند. شاید تصمیم به ایجاد فرصت شغلی با کشت انواع محصولات کشاورزی گرفتهاید. به منظور توسعه کشاورزی قراردادی و منافع فراوان حاصل از آن، وزارت جهاد کشاورزی مکلف شده نسبت به تسهیل شرایط توسعه کشت قراردادی بین تولیدکنندگان و شرکتهای پشتیبان و صنایع مرتبط اقدام کند.اشخاص حقیقی و حقوقی که از طریق کشت قراردادی نسبت به خرید دانههای روغنی به قیمت تضمینی اقدام میکنند از تخفیفاتی مانند حقوق ورودی بیشتر نسبت به سایرین، معافیت از شمول قیمتگذاری در فروش کالاهای جانبی حاصل از تولیدات کشور برخوردار خواهند بود.

با توجه به اینکه دولت جدید هدف مهم برنامههای خود را تأمین کالاهای اساسی اعلام کرده است گام نخست این هدف با افزایش قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی برداشته شد. اکنون این واقعیت به معضلی بزرگ در بیشتر شهرها و استانهای ایران تبدیل شده است، قائممقام وزیر نیروی ایران پیشتر اعلام کرده بود که در سال ۱۳۹۴با افزوده شدن ۱۰ شهر دیگر، تعداد شهرهایی که در ایران مشکل «تنش آبی» دارند، به ۵۲۷ شهر رسیده است.حمید چیتچیان، وزیر نیرو نیز گفته بود در سال جاری، نهتنها تأمین آب آشامیدنی، بلکه آب بخش کشاورزی نیز با مشکلات فراوانی روبهرو خواهد شد. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

این کمیته با استفاده از مطالعات انجام یافته در داخل کشور و با بررسی و تحقیق درباره بیمه محصولات کشاورزی در سایر کشورها، لایحه مربوط به تأسیس صندوق بیمه محصولات کشاورزی را تدوین و از سوی وزارت کشاورزی برای تصویب به هیئت دولت و متعاقب آن به مجلس شورای اسلامی تقدیم نمود. وقتی سفری شش ماهه را برای بازدید از مزارع در سرتاسر جهان برای تحقیق در مورد کتاب آیندهام با عنوان «رشد انقلاب: بازگرداندن خاک ما به زندگی» آغاز کردم، کشاورزان مبتکری که با آنها ملاقات کردم به من نشان دادند که شیوههای کشاورزی احیاکننده میتوانند کشاورزی جهان را احیا کنند.

بر این اساس فرمولاسیون و مصرف کودهای شیمیایی و زیستی، آلی و سموم دفع آفات نباتی، به منظور تولید محصولات سالم، خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی منوط به رعایت حد مجاز باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی است.موضوع مهم دیگر که امسال در خرید تصمینی به آن توجه شده است حمایت از توسعه کشاورزی قراردادی است. مدیر شرکت دانشبنیان «رایان زیستفناوری هرمس» با اشاره به استفاده از این کود-سم برای حذف آفت پسیل پسته یادآور شد: آفت پسیل یکی از آفتهای مهم مزارع پسته است که کنترل و مهار آن با دشواری همراه است، ولی این کود – سم قادر به کنترل این آفت خواهد بود. علاوه بر این، چینی ها نه تنها اراضی و مراتع کشاورزی بسیار زیادی را در آمریکا خریده اند بلکه کنترل برخی شرکت های عظیم تولید مواد غذایی مانند شرکت اسمیت فیلد در ویرجینیا را در دست گرفته اند. اگرشما هم عاشق راه اندازی یک گلخانه هستید، اما سرمایه کافی برای تاسیس یک گلخانه بزرگ را ندارید، برایتان یک پیشنهاد داریم: فضاهای کنار افتادهای مانند حیاط، پشت بام میتواند در این روش دارای صرفه اقتصادی برایتان باشد. فشردگی خاک باعث افزایش مقاومت خاک و کاهش حاصلخیزی، کاهش تامین آب و مواد غذایی برای گیاه و در نتیجه آن موجب افزایش کود دهی و افزایش هزینه های تولید میباشد.

به گزارش خانه ملت، وی گفت: بر اساس بررسیهای اولیه در سازمان حفظ نباتات مافیایی بین مدیران و کارشناسان برای واردات سموم آماده مصرف و مواد اولیه تولید سموم غیراستاندارد تشکیل شده است. اما در کشاورزی هوشمند، هدف استفاده از دستگاه هایی است که از سنسورهای مختلف تشکیل شده اند. تاریخچه ی مکانیک به قرن هفدهم برمی گردد که با قوانین سه گانه ی نیوتن آغاز شد و با فعالیت دانشمندان مختلف علم مکانیک، ادامه پیدا نمود.سپس ماشین آلات کشاورزی اختراع شدند و مکانیک کشاورزی به وجود آمد. رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: در مورد دانههای روغنی به سمتی میرفتیم که تا سه تا چهار سال آینده کل دانههای روغنی موردنیاز را خودمان تولید کنیم ولی الان نزدیک ۹۰ درصد روغن را وارد میکنیم. بهعنوان نمونه، در حال حاضر کشور ما توانسته با تولید تقریبا سه میلیون تن سیب در سال، رتبه چهارم جهانی را به خود اختصاص دهد و از میان مناطق مختلف، آذربایجان غربی با تولید یک میلیون و ۲۰۰هزار تن سیب در سال، قطب اول کشور است.

زمان تصویب قانون افزایش بهرهوری بخش کشاورزی و منابع طبیعی به سال ۱۳۸۹ بازمیگردد که براساس طرح قیمت تضمینی مربوط به ماده ۳۳ این قانون، تولیدکنندگان محصولات کشاورزی میتوانند محصولات خود را در بازار کشاورزی بورسکالای ایران عرضه کنند. در این رابطه پیشبینی افزایش سطح تولیدات محصولات کشاورزی میتواند عمدتا ناشی از بهبود بازدهی و افزایش شدت برداشت باشد، تحولاتی که به لطف پیشرفتهای تکنولوژی حاصل خواهد شد. ربات های کشاورزی فرآیندهای کشاورزی برداشت میوه، برداشت محصول، نگهداری خاک، آبیاری، شخم، کاشت، علف های هرز و سایر موارد را به طور خودکار انجام می دهند. استفاده کنند. با کمک هوش مصنوعی، دادههایی برای کنترل و نظارت بر وضعیت علفهای هرز جمع آوری میشود که به کشاورزان کمک میکند تا فقط در جایی که علفهای هرز موجود هستند، مواد شیمیایی و سمها را استفاده کنند. در محیط گلخانه سرما ، گرما ، آب رسانی ، رطوبت دهی ، آفات ، سموم و کود های طبیعی و شیمیایی کاملا تحت کنترل هستند و شما در هر منطقه ای می توانید اقدام به کشت صیفی جات بکنید.

ملکزاده در راستای اعمال سیاستهای بخش کشاورزی و خرید تضمینی محصولات تصریح کرد: در وهله اول قوانینی که برای کشاورزی لحاظ شده همینها را اجرا کنند و نقض نکنند؛ بهعنوان مثال در قانون خرید تضمینی در بعضی جاها دولت بهدرستی عمل نمیکند و باعث میشود باسیاستهای غلطی که دارند، مخصوصا از طرف سازمان برنامهوبودجه برای تعیین محصولات ضربه بزرگی هم به کشور و هم به تولیدکننده وارد شود. وی بیان کرد: ادوات امروزی را نداریم و باید از ادوات قدیمی استفاده کنیم و کیفیت کار و عملکرد پایین است و صددرصد روی تولید تاثیرگذار است و به امنیت غذایی ضربه میزند و سبب میشود تولید ما از لحاظ کیفیت پایین بیاید. تولید و مصرف محصولات کشاورزی، بر پایه معیارهای توزیع آب و هوای جغرافیایی، پوشش گیاهی، و اقتصاد یک کشور است که برای تولید محصولات مهم تلقی میشود. کاهش مصرف آب در کشاورزی مدرن.کنترل بهتر و راحت تر آفات و بیماری ها ، افزایش 10 تا 12 برابری میزان عملکرد در واحد سطح در مقایسه با کشت در فضای باز .و امنیت غذایی مردم از جمله فواید ایجاد این خانه های تولید محصولات کشاورزی است. در نتیجه دی اکسید کربن موجب می شود گیاه رشد خوبی داشته باشد و عملکرد آن افزایش یابد.

با وجود شرکت های قوی که در این زمینه فعالیت دارند سوال مطرح شده اینست که داده های جمع آوری شده از سنجش خاک یا گیاه متعلق به کشاورز است یا شرکت ها؟ سنسورها داده های جمع آوری شده را به یک پلتفرم IoT باشرایط و قواعد از پیش تعیین شده ارسال می کنند تا وضعیت موجود و هرگونه نقص یا نیازها را شناسایی کنند. برای مثال سیستم آبیاری هوشمند که اطلاعات را از سنسورها جمعآوری میکند و دستورات از پیش تعیینشده را به عملگرها ارسال میکند که باعث میشود آبپاش فعال یا غیرفعال شود، یکی از کاربردهای این سنسورها در کشاورزی مدرن و هوشمند میباشد. کاهش هزینه های مبارزه با آفات و بیماریهایی که گیاه را تهدید میکند. کشت این گیاه سودآوری چهل تا پنجاه ملیون تومانی برایمان بههمراه دارد پس بهلیمو جزو سودآورترین محصول گلخانه ای قرار دارد. کشت گیاهان امروزه در حال توسعه و تحول عظیمی است که یکی از این تحولات، کشت گیاه در محیطی عاری از خاک و تحت عنوان کشت هیدروپونیک است.

در مثالی دیگر می توان به گیاهان روز کوتاه، مانند گل داوودی اشاره کرد که با کنترل طول روز (طولانی کردن یا کوتاه نمودن) در گلخانه، به صورت مصنوعی می توان زمان گلدهی آنها را تسریع یا به تأخیر انداخت. به ازای راه اندازی هر هکتار گلخانه، ۱۲ فرصت شغلی مستقیم و ۱۵ شغل غیرمستقیم ایجاد میشود. طبق این تعریف از جمله عملکرد گلخانه، فراهم کردن شرایط محیطی لازم و مورد نیاز محصولی معین است.گلخانهها بر حسب اینکه چه نوع مصالح ساختمانی در آنها بکار برده شده است به نوع ثابت و متحرک تقسیمبندی می شوند.گلخانههای ثابت، به گلخانه­هایی گفته میشود که مصالح ساختمانی بکار رفته در آنها از جنس پایدار و با دوام باشد. بر این اساس آمارها و برآوردهای داخلی نیز نشان از میزان ضایعات محصولات کشاورزی ۲۵ تا ۳۰ درصدی از مرحله کشت در مزرعه تا مصرف خانوارها دارد؛ اما به راستی دلیل این حجم از ضایعات چیست و چه راهکارهایی جهت کاهش آنها وجود دارد؟ همچنین پس از برداشت محصولات کشاورزی هم به علت نامناسب بودن سیستم حملونقل باعث پیدایش ضایعات زیادی در مرحله حمل و توزیع میشود. به ازای هر کیلوگرم چغندرقند بهاره 500 ریال و چغندر پاییزه 1000 ریال هزینه حمل به قیمت تضمینی اضافه میشود.