دستورالعمل فنی کاشت، داشت و برداشت برنج - مجله خبری کشاورزی

دستورالعمل فنی کاشت، داشت و برداشت برنج

غلظت این محلول با توجه به نوع برنج متفاوت بوده و در ارقام ریشکدار کمتر و در ارقام بدون ریشک بیشتر است. پس از تهیه این محلول، شلتوکها را در داخل آن ریخته و خوب بهم می‌زنند. از آنجایی که بین بذرها اختلاف وزن وجود دارد، بذور سنگین در ته و بذور سبک در روی محلول باقی می مانند. با شناسایی بذور سبک آنها را از محلول گرفته و دور می ریزند، چرا که ارزش جوانه‌زنی ندارند و به اصطلاح پوک هستند. سپس با جمع آوری بذور سنگین و سالم، آنها را بلافاصله با آب خالص شسته و از نمک پاک می کنند. برنج ایرانی با عطر و طعم خاصی که دارد یکی از برنج های پر طرفدار در سفره های خانواده های ایرانی و همینطور سایر نقاط دیگر جهان است.

علاوه بر موارد فوق دوبار وجین دستی در مراحل روز و روز پس از نشاکاری توصیه می گردد. با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات agriculture-na و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید.

قیمت خرید و ساخت مخزن و میکسر استیل

تقریبا ۸۴ درصد برنج هندی کاشته شده از نوع زمستانه می­ باشد. در مناطق شمالی و غربی که بارندگی بالا و زمستان­های سردی دارد برنج تنها یک بار در سال کاشته می­ شود. زمان کاشت و برداشت برنج در این ایالت­ها از ماه می (۱۱ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد) تا ماه نوامبر (۱۰ آبان تا ۱۰ آذر) می­ باشد. این نوع برنج در ماه می کاشته می­شود و ماه نوامبر زمان برداشت آن است. دوم اینکه به علت برداشت بلندتر ساقه در مقایسه با دروی دستی، عملیات خرمنکوبی طولانی تر خواهد شد و سوم اینکه اگر هوا بارانی شود در مقایسه با روش دستی مشکل بیشتری خواهیم داشت چون ممکن است خوشه ها با سطح زمین تماس حاصل کنند.

زمان برداشت برنج موقعی است که ۹۵-۹۰ درصد شالی ها (شلتوک ها) زرد شده و فقط بخش کوچکی در قسمت پایه خوشه ها سبز باشند. انتهایی خوشه نیز در زمان برداشت بایستی کاملاً زرد شده باشد. می توان از روی تاریخ زمان خوشه دهی در مزرعه زمان برداشت را تعیین نمود. این زمان برای طارم حداکثر ۳۰ روز و برای فجر و شیرودی ۳۵ روز پس از خوشه دهی در مزرعه می باشد. در زمان کاشت و برداشت برنج عملیات وجین کاری با دست نیز انجام می شود. در مدت زمان 20 تا 15 و 25 تا 30 روز بعد از نشاکاری انجام می شود.

بذر گوجه تیوا چه عملکردی داشته

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور از رشد فوق العاده درجه مکانیزاسیون کاشت برنج در سال جاری خبر داد. در این ویدئو برداشت برنج کشت دوم و مراحل مختلف آن را با هم بررسی میکنیم. مازندران با دارا بودن ۲۱۵ هزار هکتار شالیزاری، ۴۲ درصد تولید برنج کشور را به خود اختصاص داده است. وقتی رنگ اندام های از سبز به زرد تغییر یافته اند(معمولا 4 تا 6 هفته بعد از گل دادن رخ می دهد).