اخبار

دلالان می‌خواهند زعفران را به قیمت پایین از کشاورزان بخرند

سخنگوی کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: طی دو سال گذشته مجلس بطور تمام قد از کشاورزان و همچنین  کشاورزان زعفران کار حمایت کرده و مشکلات آنها را پیگیری و برطرف می کند.

وی  افزود:  این بازی هر ساله ای است که با نزدیک شدن به فصل برداشت زعفران راه می اندازند و تازگی ندارد،این بار اما ورود دلالان و مافیا به بازار زعفران کمی متفاوت است.آنها این بار با ورود به بورس کالا و عرضه زعفران پایین تر از نرخ معمول، قصد دارند جلوی شیب ملایم افزایش قیمت زعفران و نزدیک شدن آن به قیمت جهانی را بگیرند.

 وی اضافه کرد:  با توجه به آمار و اطلاعاتی که داریم امسال میزان زعفران با توجه به خشکسالی و کمبود بارندگی ها، کاهش یافته و تبع آن عملکرد و برداشت زعفران کاهش و با توجه به عرضه کم آن، قیمت ها هم افزایش خواهد داشت  و به هیچ وجه ما به عنوان‌نمایندگان مجلس اجازه نخواهیم داد دلالان و مافیا بخواهند روی قیمت زعفران تاثیر بگذارند  و مانند سال‌های قبل هم چنان از زعفران کاران حمایت می کنیم .

نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این اطمینان را به زعفران کاران عزیز می دهیم که نمایندگان آنها در مجلس شورای اسلامی این اجازه را به دلالان و مافیا نخواهند داد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی  گفت: دولت، وزارت کشاورزی و وزارت صنعت را مکلف کردیم شرایطی را فراهم کند  تا زعفران ایران که علاوه بر قاچاق به دیگر کشورها و در بعضی موارد با برند های مختلف از جمله اسپانیا در بازار  جهان عرضه می شود از این پس با برند ایرانی  عرضه شود .

اعظمی گفت:  دلالان و مافیای زعفران ،  تصمیم داشتند در هر شرایطی با عرضه زعفران ارزان قیمت ، در بازار زعفران جو منفی و روانی ایجاد کنند اما با ورود به موقع مجلس و حمایت مدیران بورس کالای ایران جلوی این عرضه گرفته شد و آنها از رسیدن به اهداف خود باز ماندند،اما اکنون و با آرام شدن جو بازار  مجدد سعی دارند با عرضه زعفران ارزان قیمت در بورس، بار دیگر به اهداف خود دست یابند.

وی گفت:  در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین نام گذاری شده، انتظار می رود با همکاری همه دستگاه های ذی ربط ضمن کمک به حفظ جایگاه ایران در بازار زعفران جهان با حمایت از کشاورزان، باعث افزایش سطح زیر کشت، بهبود عملکرد، بسته بندی شیک، و تجاری سازی این محصول ارزآور استراتژیک کشور باشیم. همچنین مقرر شد با همکاری وزارت امور خارجه و با فعال نمودن دیپلماسی اقتصادی بازارهای هدف بیشتری برای این محصول در جهان فراهم کرد.منبع اخبار

این‌نماینده مجلس  ادامه داد:  این نوید را به کشاورزان می دهیم  امسال محصول زعفران  خود را با قیمت مناسب به فروش برسانند و مطمئن باشند که   همیشه بازار را رصد می کنیم و کاملا به این موضوع واقف هستیم که عده‌ای می‌خواهند از قِبَل کشاورزان زعفران کار،  پول به جیب بزنند و حالا نیز این مافیا به بورس رسوخ کرده و می خواهد از طریق بورس کالا ، قیمت زعفران را کاهش دهد.

به گزارش روز جمعه مجله خبری کشاورزی از روابط عمومی و امور بین الملل باشگاه کسب و کار یونسکو، « ذبیح الله اعظمی » افزود:  کمیسیون کشاورزی همیشه بازار محصولات مختلف از جمله زعفران را رصد می کند و کاملا به این موضوع واقف هستیم که عده‌ای می‌خواهند از قبل کشاورزان زعفران کار،  درآمد کسب کنند و حالا نیز این مافیا به بورس زعفران هم رسوخ کرده ولی تمام قد جلوی این دلالان و مافیا به منظور حمایت از کشاورزان ایستاده ایم.