اخبار

رشد ۲۰ درصدی تولید پنبه در کشور/ پنبه جزو ۸ محصول مورد حمایت وزارت جهاد کشاورزی

این مسوول با اشاره به اینکه معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی پنبه را جزو هشت محصول مورد حمایت این وزارتخانه اعلام کرده است، یادآور شد: برای سال زراعی جدید نیز تسهیلات یارانه‌دار برای تامین کمباین پنبه، تجهیز، نوسازی کارخانه‌های پنبه‌پاک‌کنی و کارخانجات تولید بذر تصویب شده است و در صورت تأمین اعتبار پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه برداشت به ‌تازگی در استان گلستان و قسمتی از خراسان رضوی آغازشده است، گفت: به‌طور معمول برداشته تا اواسط زمستان ادامه دارد.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به خرید بالاتر از نرخ خرید تضمینی در بازار این محصول، یادآور شد: در صورت نیاز دولت برای خرید ورود پیدا خواهد کرد.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی همچنین تامین بذر یارانه‌ای را از دیگر عوامل افزایش تولید محصول پنبه عنوان کرد و افزود: بذرهای «دلینته» داخلی پنبه ۲.۵ برابر بیش از سال گذشته تأمین و با نصف قیمت در اختیار کشاورزان قرار گرفته و بقیه بذر مورد نیاز استاندارد نیز از طریق واردات تأمین ‌شده است.

وی کاهش قیمت ۴۵ درصدی کودهای پایه را از دلایل دیگر افزایش تولید عنوان کرد و یادآور شد: به‌اندازه کافی هورمون‌های تنظیم‌ کننده رشد پنبه تأمین و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است، همچنین هورمون‌های برگ‌ریز پنبه نیز در حال تامین شده که برای برداشت مکانیزه و دستی قابل‌ استفاده است.

وی اظهار داشت: در شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات کشاورزی نیز مقرر شده به کشاورزان نو ورود پنبه‌کار مشوق‌های تشویقی اختصاص یابد.منبع اخبار هزارجریبی با بیان این که حدود ۳۰ درصد کشت پنبه توسط بخش خصوصی و با کشت قراردادی انجام می‌شود، ادامه‌داد: بخش خصوصی از جمله صنایع نساجی، کارخانجات پنبه‌پاک‌کنی، تعاونی‌های تولید و سایر فعالان عرصه پنبه کشت قراردادی این محصول را انجام می‌دهند و قسمتی از نهاده‌ها و مساعدت‌های مالی (امکانات کشت) توسط مجریان کشت قراردادی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی همچنین از ایجاد ۱۰۰ سایت الگویی ترویجی پنبه و برگزاری دوره‌های آموزشی برای بهره‌برداران، کشاورزان و کارشناسان با هماهنگی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی خبر داد و گفت: آفات پنبه نیز با همکاری سازمان حفظ نباتات مورد پایش قرار گرفته است.

به گزارش روز دوشنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «ابراهیم هزارجریبی» از کاهش ۱۵ درصدی واردات پنبه در پنج ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: پنبه‌کاران نگران واردات بی‌رویه هستند، در حالی ‌که این موضوع کنترل‌ شده و آن را رصد می‌کنیم.

به گفته هزارجریبی، میزان عملکرد در واحد سطح محصول پنبه در سال گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم در هر هکتار بوده و امسال پیش‌بینی می‌شود این میزان به ۲ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم در هر هکتار برسد.