اخبار

رشد ۳۰ درصدی تولید خودرو در ۴ ماه نخست امسال

در مقابل اما طبق آمار وزارت صمت، تولید اتوبوس‌ها در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ افت داشته است. در چهار ماهه امسال ۳۰۶ دستگاه تولید شده که ۶۲ دستگاه کمتر  از تولید آن در چهار ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ معادل ۳۶۸ دستگاه است.

از ابتدای سال تا پایان تیر ماه ۴۱۰ دستگاه مینی‌بوس و میدل‌باس تولید شده که ۲۵ درصد بیشتر از آمار تولید این نوع خودروها در چهار ماهه نخست سال گذشته معادل ۳۲۸ دستگاه است.

پس از آن با افزایش ۶۰ درصدی تولید ون‌ها  از ۶۱۸ دستگاه در مجموع چهار ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ به ۹۸۹ دستگاه در مدت مشابه امسال رسیده است.

پس از آن بیشترین تیراژ خودرو، در دسته وانت‌هاست که خودروسازان داخلی با افزایش تولید ۵۲ درصدی طی چهار ماهه امسال نسبت به تولید وانت‌ها در مدت مشابه سال گذشته، از ۳۳ هزار و ۲۵۹ دستگاه به ۵۰ هزار و ۵۶۳ دستگاه رسیده است.

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/1402051207160/%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%DB%B3%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%DB%B4-%D9%85%D8%A7%D9%87-%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%84

از مجموع کل خودروهای تولیدی، ۳۷۶ هزار و ۷۰۵ دستگاه متعلق به سواری‌هاست که نسبت به ۲۹۷ هزار و ۶۹۳ دستگاه سواری تولیدی در چهار ماهه نخست سال گذشته ۲۷ درصدی افزایش تولید در این خودروها حاصل شده است.

آمار ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه بالغ بر ۴۴۲ هزار و ۶۰۰ دستگاه خودرو تولید شده که نسبت به میزان تولید در مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد رشد یافته است.

به گزارش ایسنا، براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابتدای سال جاری تا پایان تیر ماه، بیش از ۴۴۲ هزار  ۶۰۰ دستگاه از انواع خودروها در کشور تولید شده که از این میزان، بیشترین سهم تیراژی متعلق به خودروهای سواری معادل ۸۵ درصد کل تولید انواع خودرو طی چهار ماه ابتدایی امسال است.  

به لحاظ درصد افزایش اما بیشترین افزایش تولید انواع خودرو، برای سنگین‌های باری (کامیون، کامیونت و کشنده) رخ داده که از ۷۷۳۹ دستگاه به ۱۳ هزار و ۷۱۳ دستگاه در مدت مذکور سال جاری رسیده و رشد ۷۷ درصدی را ثبت کرده است.

آنطور که وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده، در چهار ماهه اول سال گذشته ۹۰ هزار و ۱۳۶ دستگاه خودروی ناقص نیز تکمیل شده که با لحاظ خودروهای تکمیل شده چهار ماهه اول سال ۱۴۰۱، رشد تولید چهار ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به تولید و تکمیل چهار ماهه اول سال گذشته حدود ۲.۹ درصد خواهد بود.

از ابتدای سال تا پایان تیر ماه، ۴۴۲ هزار و ۶۸۶ دستگاه خودرو تولید شده که نسبت به ۳۴۰ هزار پنج دستگاه تولیدی در مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۰ درصدی را ثبت کرده است.