اخبار

رفع تعهد ارزی صادرکنندگان شیرخشک صنعتی/ کاهش ۵۰ درصدی تعهد ارزی سه میوه

شیراوند گفت: همزمان وارد فصل برداشت این محصولات می‌شویم و هرساله شاهد وجود مازاد این محصولات در کشور نیز هستیم که سبب ورود دولت و خرید تضمینی این محصولات خواهد شد.

وی با بیان اینکه رفع و یا کاهش تعهدات ارزی موقتی است، یادآور شد: با رصد بازار، میزان تولید و مصرف را پیش‌بینی می‌کنیم و در صورت لزوم آن را تغییر می‌دهیم.

سرپرست معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: به دلیل کاهش مداخلات دولت در خرید، کاهش تعهد ارزی این محصولات را به عنوان مشوق صادراتی لحاظ کرده‌ایم.

وی به کاهش تعهد ارزی صادرکنندگان پرتقال، نارنگی و سیب درختی اشاره کرد و اظهارداشت: برای آنکه بتوانیم در بازار چین و منطقه قدرت رقابت داشته باشیم و سهمی از بازار را در اختیار بگیریم، این مهم انجام شده است.

 سرپرست معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی درباره رفع تعهد ارزی صادرکنندگان شیرخشک تصریح کرد: شاهد کاهش قیمت جهانی شیرخشک بودیم و این مساله سبب شد که تولید و صادرات این محصول با چالش مواجه شود؛ پس برای ادامه حیات این صنایع و حفظ و توسعه بازارهای صادراتی که پس از مردمی‌سازی یارانه‌ها ایجاد شده بود، موقتا تعهد ارزی صادرکنندگان شیر خشک صنعتی برداشته شده است.

کاهش ۵۰ درصدی تعهد ارزی پرتقال، نارنگی و سیب درختی

به گزارش روز پنجشنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «محسن شیراوند» با بیان اینکه این مهم، در راستای حمایت، توسعه تولید و صادرات محصولات کشاورزی انجام شده است افزود: تعهد ارزی صادرکنندگان شیر خشک صنعتی، صفر درصد شده و تعهد ارزی صادرکنندگان پرتقال و نارنگی و سیب درختی به ۵۰ درصد کاهش یافته است.

شیراوند افزود: این مهم قابل تغییر است و برای ذخیره‌سازی میوه شب عید و قیمت مناسب آن مشکلی ایجاد نمی‌شود.منبع اخبار