اخبار

روش های نوین کشت گلخانه ای چیست؟ مجله خبری کشاورزی

برای راه اندازی گلخانه باید چندین مرحله را پشت سر بگذارید که مهمترین آن، گرفتن مجوز از سازمان جهاد کشاورزی است. میتوانید از این خلع بازاریابی استفاده کنید و بخش فروش چندین گلخانه را بدست بگیرید. برای موفقیت در این کار ، سرمایه گذاری در تحقیقات کشاورزی ، توسعه و گسترش ، و همچنین اجرای کالاها و خدمات بهتر و بهبود عملکرد فرآیندها ، که از تحقیقات به دست می آیند ، ضروری است. اساسا کشت گلخانه ای به منظور عبور از موانعی که در طبیعت ایجاد محدودیت می کند ابداع شده است. ایجاد استخر های آبی، احداث چاه و یا لوله کشی برای انتقال آب در کشت گلخانه ای مرسوم است.

برای گلخانههایی که زیر یک هکتار میباشند توصیه نمیشود که از سیستم گرمایش مرکزی استفاده کنند. دقت داشته باشید که ساخت این گلخانه در بیشتر مناطق ایران توصیه نمیشود. ورود به صنعت گلخانه سازی کاری پرهزینه است و هزینه ساخت گلخانه با سرمایه شخصی گزاف است. هزینه ساخت گلخانه وابسته به عوامل مختلفی چون سیستم گرمایش و سرمایش، انشئابات، سیستم برق رسانی، پوشش گلخانه، فوندانسیون، نوع سازه، دیوارکشی و سیستم آبرسانی است. توری سایبان (شید گلخانهای)، یکی از مهمترین تجهیزات موجود در گلخانه میباشد که اصلیترین کار آن کاهش دمای موجود در گلخانه، جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به محصولات و جلوگیری از تبخیر آب است. گل های تزیینی و آپارتمانی در حال حاضر جزو پرطرفدارترین ها هستند.

پرورش گل اگر با برنامه ریزی صورت بگیرد و دقت شود سود خوبی دارد. اکثر مردم ما عاشق گل و گیاه هستند و این را از شلوغی گل فروشی ها و بازار داغ دوره گردهای گل فروش متوجه می شویم.غیر ممکن است عابری از کنار گلدان های زیبا عبور کند و دل به این گلدان ها نسپرد و به انها توجه نکند. اعراب در دوره ساسانیان با زعفران آشنا شدند بعد از اسلام زعفران نواحی بروجرد، نهاوند، روداور، ری واصفهان معروف بود. دوره برداشت این محصول به نحوی است که میتوان سه الی چهار بار در سال از آن برداشت نمود که خود این موضوع حاشیه سود این محصول لوکس را جذابتر میکند. حتی غالبا این توجه ها به خرید ختم می شود. به لطف خدا استقبال بسیار خوبی نیز از این نمایشگاه به عمل آمده است.

در روش گرمایش مرکزی یک یا چند دیگ بخار در یک محل واقع شدهاند و بخار آب و یا آب داغ از طریق لولههایی به نقاط و قسمت های مختلف گلخانه منتقل میشود. هر کدام از شرکت های تخصصی مشاوره کشاورزی و باغبانی، روش های مختلفی برای خدمت رسانی به کشاورزان و باغداران دارند. اگر قصد دارید گلخانهدار شوید، حتما باید با مبانی باغبانی، کشاورزی، نحوه مراقبت از محصولات کشاورزی مانند گل و گیاهان و همچنین شرایط بازار آشنایی داشته باشید. برای شروع کار گل های اطلسی، جعفری، مریم گلی، مارگریت، گازانیا، داوودی، کلم های زینتی، انواع رزها، ساناز، هفت رنگ، رز نارنجی، انواع درختچه ها و … اما معمولاً بهصورت یکساله کشت میشود و حدوداً یک ماه از سال در بین دو کشت، برای تمیز کردن محیط و از بین بردن آفات و کنترل بیماریها، گلخانه خالی خواهد ماند. در سالهای اخیر به دلیل گسترش و رواج کاشت گلخانهای در کشور و شناخته شدن بیش تر تورهای سایبان به منظور کارآیی و عملکرد مناسب برای خنک نمودن گلخانهها، استفاده از این تجهیزات در سراسر کشور گسترش پیدا کرده است و شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، کرمان، البرز، هرمزگان، اردبیل، خراسان و مازندران بیشترین استفاده از تورهای سایبان در کشور را داشتهاند.

کشاورزی و باغداری از آن دسته شغلهایی است که شاید به خاطر سختیهای آن جوانها دیگر کمتر به آن رغبت نشان دهند و شاید از نظر خیلی سوددهی نداشته باشد؛ اما جالب است بدانید اگر راه و روش این کارا را بلد باشید، میتوانید از این شغل پول خوبی به جیب بزنید. در نظر داشته باشید این ارقام بدون لحاظ کردن هزینه نصب سازه هستند. در گلخانه های جوی و پشته طول کمان بالای دیوار جانبی را از 1.2 تا 2 برابر عرض واحد گلخانه در نظر می گیرند ولی برای این که تعادل گلخانه حفظ شود آن را 1.5 برابر عرض واحد گلخانه در نظر می گیرند. اما این پایان ماجرا نیست، چرا که هم چنان مواردی هست که کشاورز برای در نظر گرفتن آن ها باید هزینه مالی و زمانی زیادی صرف کنید. این گلخانه آماده کشت است و میتوانید از آن برای پرورش محصول استفاده کنید.

هر یک از موارد بالا در صورت عدم تناسب با محصول به تنهایی می توانند کشت و کار گلخانه ای را با شکست مواجه کنند. در این روزها بازار فروش گل ها داغ داغ است. منظور از کشت گلخانه ای پرورش محصولات مختلف مانند گل و گیاه، صیفیجات، میوهها و… از این سیستم میتوان خارج از گلخانه هیدروپونیک و در فضای باز هم استفاده کرد. بخشی از این گزارش را در این مقاله قرار می دهیم تا کمی با راهی که در پیش دارید آشنا شوید. پرورش محصولات فصل گرم در مناطق سردسیر و یا فصول سرد سال و بالعکس از بزرگترین دستاورد های کشت گلخانه ای بوده و البته این تنها بخشی از مزایای کشت گلخانه می باشد. با استفاده از سیستم DGPS با دقت بالا می­توان نقشه­های توپوگرافی دقیق هر مزرعه را تهیه نمود که این نقشه­ها ما را در تفسیر هر چه بهتر نقشه­های عملکرد محصول و نقشه­های علف­های هرز وتصمیمگیری در خصوص تقسیم­بندی مزرعه کمک میکند. آب شیرین در حال کم شدن است و شاید تا چندین سال آینده اولین سفرهای فضایی به مریخ آغاز شود.

اگر شما یک گلخانه با مساحت ۱۰۰۰ مترمربع داشته باشید میتوانید در سال ۱۰ تن توت فرنگی از این گلخانه برداشت کنید. اما خوشبختانه هوش مصنوعی و قدرت محاسباتی کافی برای جبران این کمبود وجود دارد. برای نصب و کارگذاری سازه باید هزینه ای جدا بپردازید. برای کسب و کارهای خانگی یا ساخت گلخانه خانگی میتوانید از سازه ارزان استفاده کنید ولی برای کشت تجاری و در متراژهای بالا، چنین چیزی را توصیه نمیکنیم. درست است که هزینه ساخت گلخانه در ایران و دیگر مناطق دنیا گران است، اما به نسبت امکاناتی که در اختیار شما میگذارد و منافع آن بهتر است از گلخانه استفاده کنید. در واقع همین امر موجب شده است محصولات زیادی تولید کنید و به راحتی با فروش آنها، سود بالا به دست بیاورید. هزینه نصب این سیستم در هر متر مربع حدودا بین 35 تا 95 هزار تومان می باشد که با توجه به نوع سیستم متغیر است. به دنبال رواج کشاورزی گلخانه ای طبیعتا واژه هایی مانند پرسودترین، پربازده ترین و آسان ترین کشت های گلخانه نیز توجه سرمایه گذاران این بخش را به خود جلب کرده است. اگر کیفیت قابل قبول برسید و بستهبندی مناسبی نیز در نظر بگیرید، شاید بتوانید به صادرات تولیدات خود و درآمد دلاری نیز فکر کنید.

از آنجا که استفاده از ماشینها و ادوات کشاورزی امروزی و پیشرفته با توجه به قیمت آنها بهخصوص با درنظر گرفتن شرایط ارزی کشور برای زمینهای کوچک میسر نیست، یکی از متداولترین راههای غلبه بر این مشکل در دنیا- که همان ایجاد شرکتهای کشت و صنعت باشد- را میتوان دوای این درد دانست. اسکلت گلخانه سایه ایجاد میکند و با توجه به زاویه تابش این سایهها متفاوت است لزوم توجه به این امر بویژه در تولید زمستانه حائز اهمیت است چرا که تغییرات اندکی دردرصد نور رسیده به گیاهان میتواند نقش بسزایی در کمیت و کیفیت تولید داشته باشد. در ۴۰ سال اخیر مبنای اصلی شش برنامە توسعە، خودکفایی در بخش کشاورزی بودە است کە این سیاست منجر بە توسعە زمینهای کشاورزی در بسیاری از مناطق ایران شد، به طوری کە فقط در حوضە آبریز دریاچە ارومیە در ۴۰ سال اخیر بیش از ۳۰۰ هزار هکتار بە زمینهای کشاورزی اضافە شدە است. یکی دیگر از سیستمهای گرمایش مرکزی، انرژی زمین گرمایی میباشد که به علت هزینههای بسیار زیاد در کشور ایران مقرون به صرفه نیست. نصب توری ضد حشره در گلخانه ها بعنوان یک روش فیزیکی مبارزه با آفات و بیماری های ویروسی تبدیل به یک راهکار مفید و عملی بخصوص در مناطقی که تحت فشار زیاد آفات ناشی از حشرات پرنده هستند گردد.

اما در کشت گلخانه ای با توجه به استفاده از محیطی محصور شده به وسیله سازه و استفاده از تجهیزات گرمایشی گلخانه و سیستم های دیگر، این امکان وجود دارد تا در هر زمان از سال، محصول دلخواه را با توجه به نیاز بازار پرورش دهیم. نکته اصلی در کشت گلخانهای این گیاه احداث گلخانهای با سیستم داربستی در داخل آن است. اما در مقابل سودی که از این کار به دست میآورید نیز قابل توجه است و تا ابد میتوانید آن را افزایش دهید. انواع گلخانهها توسط اثر گلخانه ای گرم می شوند بخصوص در فصل تابستان که زاویه تابش خورشید بصورت مستقیم می باشد و در ظهر به نقطه اوج خود می رسد باعت گرمای بیش از حد محیط گلخانه می شود که ما برای اینکه هوای گلخانه را به دمای مطلوب و آن بازه دمایی گیاه مورد نظر برسانیم از سیستمهای خنک کننده ای همچون سیستم تهویه، سیستم فن و پد، فوگر و شیدینگ یا سایه انداز استفاده کنیم. فروش محصولاتی که برای یک منطقه و یا فصل خاص محسوب می شوند، سود بسیاری دارد؛ در این صورت هزینه ی تنظیم کننده ها نیز افزایش می یابد. از کاهوهای خارج از فصل گرفته تا بادمجان های بزرگ و رسیده و از فلفل های کوچک تند و تیز تا خوشه های سنگین و طلایی انگور نیز برای پرورش وجود دارند.

بدین معنی که نمی توانید در سرتاسر سال محصول پرورش دهید. با این حال در فضای بسته ی گلخانه نیز شرایط طبیعت تا حدی اعمال خواهد شد، بنابراین نمی توان انتظار پرسودترین کشت و کارها را در شرایطی داشت که نور، دما و رطوبت محیط کاملا با نیاز های محصول ما مغایر باشد. فزون بودن هزینه آن نسبت به کشت خاکی، مربوط به لوازم و تجهیزاتی است که در کشت خاکی استفاده نمی شود. آنالیزهای مکانیِ “میزان دسترسی به غذا” در یک محدوده مشخص، میتوانند نشاندهنده مسیر برای تشخیص کمبودهای غذایی در آینده و در نتیجه اتخاذ تدابیر صحیح برای غلبه بر این مساله باشند. این گونه سوالات درباره ساخت گلخانه در روستا زیاد از کارشناسان نهال رویش به خصوص در بخش نظرات همین مقاله پرسیده میشود. قبل از اقدام برای ساخت به صورت رایگان با کارشناسان نهال رویش ارتباط برقرار کنید. تهویه گلخانه به زبان ساده به معنی نصب پنجرههایی در سقف و اطراف گلخانه به منظور ارتباط هوای محیط داخل گلخانه با هوای بیرون. شما میتوانید با ارتباط برقرار کردن با گلخانهداران و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی، محصولات آنهارا به فروش برسانید و درصدی نیز به عنوان پورسانت دریافت کنید. اگر میخواهید درآمد خود را به حداکثر برسانید، باید خودتان محصولات را به بازار هدف و به دست مصرف کننده برسانید و از سپردن آن به دلالان خودداری کنید.

با عرضه محصول در بستهبندیِ مناسب، میتوانید با قیمتی بالاتر آنرا عرضه کنید و سود بیشتری کسب کنید. هنگام ساخت سازه گلخانه، یکی از مسائلی که در مهندسی آن رعایت میشود، در نظر گرفتن منافذ و راههایی برای تهویه مناسب است. برای ساخت سازه گلخانه از متری چند صد هزار تومان تا متری چند میلیون تومان میتوان قیمت گذاشت. با توجه به مطلب بالا، قیمت اجرای یک گلخانه 1000 متری به همراه تجهیزات مورد نیاز برای گلخانه، به ازای هر متر مربع حدود 400 تا 950 هزار تومان خواهد بود. همچنین با توجه به تداوم تولید در گلخانه ها می توانیم تا 03 برابر تولید صنعتی محصولات باکیفیت را روانه بازار کنیم به صورتی که وقتی یک گلخانه 0033 متری زیر کشت گوجه فرنگی میرود در کوتاه ترین مدت بوته به بار می نشیند و تا 9ماه بعد از آن روزانه بیشاز یک تن محصول برداشت میشود درحالی که در کشت سنتی فقط سه ماه فرصت لازم است تا بوته به بار بنشیند و تنها پس از برداشت13 روزه با تغییر شرایط اقلیمی کار تمام میشود. بجز استخدام معدود با شرایط خاص، شاید چند مورد جزئی نیز جذب فارغ الاتحصیلان ماشینهای کشاورزی در بازار کار خودمعیشتی انجام گرفته باشد. کلیه فعالیت ها به صورت اتوماتیک و دستی قابل انجام می باشد.

10 گونه را به صورت دائمی و چند گونه را به صورت فصلی تولید می کنیم و در ماه بالای 5000 گل تولید داریم. بعضی اوقات، اگر شفیره یک حشره مفید بر روی برگ وجود داشته باشد، ممکن است برگها برداشته شوند ولی برای چند روز در گلخانه باقی بمانند و پس از ظهور حشرات مفید، برگها معدوم شوند، البته چنین کاری نیاز به تجربه بالا و داشتن شناخت کامل از چرخه زندگی حشرات و همچنین آگاهی از میزان سود یا زیان احتمالی دارد. در بسیاری از کشورهای قطبی و یا استوایی که دارای آب و هوای سرد یا بسیار گرم هستند و یا با مشکل کم آبی رو به رو هستند، احداث گلخانه می تواند بهترین گزینه برای تولید میوه و سبزیجات در این نواحی باشد. هدف این برنامه، دو برابر شدن تولیدات کشاورزی و کاهش استفاده از منابع به یک دوم بود. در موضوع کشاورزی مدرن ،آبهای زیرزمینی، از منابع مهم آب برای آبیاری محسوب می شوند. بستگی دارد که در کجای ایران قرار دارید و تیم نصب قرار است از کدام استان به محل گلخانه شما اعزام شود.

شما با پرداخت 400 هزار تومان تا 2 میلیون تومان، متناسب با نیاز خود گلخانه کلید تحویل خریداری کنید. راهی وجود دارد تا بتواند بدون آنکه نیاز باشد محصولی تولید کنید. سیستمی میباشد که توسط آن فضای گلخانهها، مرغداریها و سالنهای بزرگ طی فرآیند تبخیر آب و بدون خیس کردن و ریزش آب روی خود گیاهان خنک میشود. فنهای تهویه برای کاهش تنش گرمایی گیاهان نیز نقش بسزایی ایفا میکنند. واقعیت این است که سازه گلخانه ارزان قیمت برای کشت تجاری مناسب نمیباشد؛ زیرا برای پایین آمدن قیمت باید از کیفیت تجهیزات کم کرد و این کار استحکام و کارایی سازه را پایین میآورد. با این وجود آبیاری محصول در مناطق با بارش ۲۰۰ یا حتی کمتر از ۱۰۰ میلی متر در سال نیز انجام می شود. در طول 100 سال گذشته، بازده غلات غلات در سراسر جهان، مانند گندم و برنج، به طور چشمگیری افزایش یافته است. باتوجه به افزایش جمعیت جهان، آبزی پروری رشد بسیار سریعی برای تامین نیازهای غذایی بشر داشته است. مثلا حدود 60 سال است که تراکتور وارد بازار ادوات کشاورزی شده که استفاده از آن و سایر دستگاه ها و ماشین آلات صنعت کشاورزی و باغبانی بهره وری مطلوبی را برای مزرعه داران و کشاورزان ایرانی به دنبال داشته است.

درباره محصولات کشاورزی خیلی اشتباه سایت agriculture-na میکنیم. عباسی درباره الگوی کشت ایران گفت: در قالب دو برنامه پنجم و ششم توسعه، قانونگذار تأکید کرده که ۶ ماه پس از تصویب قانون برنامه دولت باید الگوی کشت نامبرده را ابلاغ و اجرا کند. وی اضافه کرد: در راستای سیاستهای کلی دولت در زمینه بهینهسازی و افزایش بهرهوری مصرف آب در بخشهای مختلف کشاورزی، سازمان جهاد کشاورزی در جهت پیشبرد اهداف و ترغیب کشاورزان برای تجهیز مزارع خود به سیستمهای نوین آبیاری اقدام به پرداخت تسهیلات در قالب یارانه بلاعوض دولتی کرده است. به طور کلی انتظار میرود مصرف این کالاها در سال جاری بیشتر شود. این سبزی ها می توانند یک منبع بزرگ درامد برای شما باشند، اما اگر کمی بیشتر فکر کنید می بینید که پرورش گیاهان دارویی درآمدش از این هم بیشتر است.

ارتفاع تاج گلخانه 2.5 تا 3 متر است البته بیشتر از این مقدار هم در نظر میگیرند. با توجه به شرایط کشور، این نوع گلخانهها در ایران بسیار کم ساخته میشوند و برای مصارف خاصی مورد استفاده قرار میگیرند. در مقایسه کشت گلخانه ای با کشت طبیعی امکان کنترل عوامل محیطی در کشت طبیعی و در هوای ازاد وجود ندارد؛ در حالی که در کشت گلخانهای به راحتی این کار صورت میگیرد. وجود یک تیم یا نیروی آشنا با علم تغذیه گیاهی در پرروش محصولات گلخانه ای پرسود همیشه به چشم میخورد. تاریخچه ی مکانیک به قرن هفدهم برمی گردد که با قوانین سه گانه ی نیوتن آغاز شد و با فعالیت دانشمندان مختلف علم مکانیک، ادامه پیدا نمود.سپس ماشین آلات کشاورزی اختراع شدند و مکانیک کشاورزی به وجود آمد. در ادامه به مهمترین و بزرگترین فناوریهای نوین کشاورزی اشاره شده است. در ادامه این جوان رامسری اشاره کرد که سعی کنید قبل از شروع کار اصول و روش های درست آن را فرا بگیرید. مدنی با اشاره به میزان خشکی مساحت ایران گفت: ۷۳ درصد مساحت کشور خشک است و ۲۴ درصد نیمه خشک است.