رونمایی از پروژه پایلوت مولدسازی میگوی کروما در چابهار

افزایش تولید میگو کشور با تولید کروما

وی، ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک، با توسعه این‌گونه و انتقال دانش فنی پرورش آن به بهره‌برداران، شاهد رشد روزافزون صنعت میگو باشیم.

معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: با توجه به ظرفیت‌های کشور، این عدد دست یافتنی است که البته لازم است محققان علوم شیلاتی کشور با درایت و دانشی که دارند، خلأها را شناسایی کرده و در راه‌حل مشکلات، بیش از پیش بکوشند.

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور تصریح کرد: این در حالی است که میگوی اصلاح نژاد شده کروما که با اخذ مجوزهای لازم از سازمان دامپزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست کشور و سازمان شیلات ایران برای نخستین بار به همت موسسه تحقیقات علوم شیلاتی از فرانسه وارد کشور شد و مراحل قرنطینه، آداپتاسیون و نرسری آن با تلاش محققان مرکز تحقیقات شیلاتی آب‌های دور_ چابهار، با موفقیت سپری شد، می‌تواند طی ۳ تا ۵ سال آینده، جایگاه مناسبی در صنعت میگوی کشور پیدا کند و درآمد ارزی مطلوب و قابل توجهی داشته باشد.

وی ادامه داد: سال گذشته ۵۸ هزار تن میگو در کشور تولید شد که درآمد قابل‌توجهی برای کشور به ارمغان آورد. در صورت پرورش میگوی کروما در نیمه دوم سال، به‌ویژه در مناطقی که دما پایین‌تر است، این تولید به میزان قابل‌ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت.منبع اخبار

به گزارش روز دوشنبه مجله خبری کشاورزی از موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، «حسین جعفری» افزود: طبق برنامه وزارت جهاد کشاورزی، تولید میگو در کشور باید توسعه یابد؛ بنابراین لازم است توسعه آبزی‌پروری و محصولات شیلاتی به‌طور جدی پیگیری شود.

جعفری، با اشاره به بحث بومی سازی و آداپته کردن میگوی کروما با شرایط اقلیمی کشور، اظهار داشت: با توسعه این‌گونه جدید، برداشت میگو بدون نیاز به سرمایه‌گذاری در ایجاد ظرفیت جدید، افزایش یافته و کمک بزرگی برای معیشت سرمایه‌گذاران خواهد بود. ضمن اینکه با توجه به ویژگی‌های خاص و بازارپسند بودن میگوی کروما، صادرات و درآمدهای ارزی نیز رونق بیشتری خواهد گرفت.

«محمود بهمنی» رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، با بیان اینکه از سال ۱۳۹۸ محققان علوم شیلاتی کشور به دنبال معرفی گونه جدید و دستیابی به بیوتکنیک پرورش میگوی مقاوم به استرس دمایی و برخی بیماری‌ها در کشور بودند، گفت: دلیل اصلی این امر، بروز بیماری لکه سفید میگو در سال مذکور در منطقه گمیشان و تحمیل خسارت‌های بسیار برای سرمایه‌گذاران بود ضمن اینکه بخش عمده میگو در همان سال به دلیل کاهش ناگهانی دما از بین رفت.