رکورد ۱۴ ساله تولید پیله تر ابریشم شکسته شدرکورد ۱۴ ساله تولید پیله تر ابریشم شکسته شد

به گزارش روز دوشنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «عدیل سروی زرگر» درباره پرورش پاییزه پیله تر ابریشم، افزود: امسال در ۶ استان از جمله گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و زنجان پرورش پاییزه پیله تر ابریشم انجام شده است.

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور اظهار داشت: توزیع تخم نوغان پاییزه از اول شهریور ماه آغاز شد و نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد رشد داشته است.

سروی زرگر با بیان اینکه پرورش پاییزه بیشتر در اقلیم‌های معتدله انجام شده است، یادآور شد: پرورش پاییزه به اقتصادی شدن نوغانداری کمک و این شغل را بین کشاورزان جذاب می‌کند.

وی با اشاره به این که پس از ۲۳ سال وقفه در پرورش پاییزه کرم ابریشم، این مهم دوباره رونق گرفته است، یادآور شد: امسال سال چهارم پرورش پاییزه کرم ابریشم است و این طرح در استان‌های نوغان‌خیز انجام شد.

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور تصریح کرد: کشاورزانی که پرورش پاییزه انجام می‌دهند باید عملیات تغذیه، آبیاری و مدیریت باغات را داشته باشند و برای این منظور دوره‌های آموزشی پرورش پاییزه انجام شد و در این راستا مراکز تولید نیز توسط کارشناسان و رابطین نوغانداری استان‌ها مورد بازدید قرار گرفت.

به گفته وی، میزان تولید پاییزه و بهاره پیله تر ابریشم ۱۷۵۰ تن بوده که رکورد تولید ۱۴ سال گذشته را پشت سر گذاشته است.

سروی زرگر با تاکید بر اهمیت خودکفایی در فرش و منسوجات ابریشمی، گفت: در سال‌های اخیر ۸۰ درصد تولید پیله تر ابریشم افزایش یافته و میزان خوداتکایی به تولید داخل به ۵۳ درصد رسیده است.منبع اخبار