اخبار

سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران

نمایشگاه تخصصی دانش‌بنیان سازی تولید حوزه کشاورزی در استان قزوین ۱۶ تا ۱۹ آبان برگزار می شود. این وب سایت محصول شرکت نرم افزاری دانش بنیان جادوی فکر، تولید کننده سیستم ها و بسته های نرم افزاری می باشد. بخش کشاورزی برابر اعلام وزارت نیرو بیش از ٩٠ درصد و برابر گزارش وزارت کشاورزی حدود ۷۵ درصد آب مصرفی کشور را برداشت می‌کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه مراسم تودیع و معارفه رئیس پارک علم و فناوری مازندران با حضور دکتر خیرالدین مشاور وزیر و معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات وفناوری و دکتر جعفری معاون پژوهشی و فناوری سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی در سالن آمفی تئاتر شهدا گمنام دانشگاه برگزار شد. برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مادر تخصصی مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت با موضوع بررسی صورتهای مالی شرکت برای سال مالی ۱۴۰۰ با حضور نمایندگان قانونی اعضا مجمع در سالن توسعه وزارت جهاد کشاورزی در تاریخ 31 مرداد 1401 برگزار شد. نشست دوم با هیئت اتاق بازرگانی اوروآسیا مستقر در روسیه و نمایندگی آنها در ایران در خصوص تهیه خوراک دام از کشور روسیه، 14 شهریور سال 1401 در محل دفتر صندوق حمایت از توسعه دامپروری و تولیدات دامی برگزارشد. نشست صندوق های دام و عشایری با هیئت اتاق بازرگانی اوروآسیا برای تامین خوراک دام نشست دوم با هیئت اتاق بازرگانی اوروآسیا مستقر در روسیه و نمایندگی آنها در ایران در خصوص تهیه خوراک دام از کشور روسیه، 14 شهریور سال 1401 در محل دفتر صندوق حمایت از توسعه دامپروری و تولیدات دامی برگزارشد. نشست مشترک دکتر صباح، رئیس دانشگاه جامعه سامرا عراق با مسئولین دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گر… دکتر شتایی، سرپرست دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به همراه دکتر فروزه، معاون دانشجویی و فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با حضور در خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه با دانشجویان دیدار و گفتگو کردند…

فرآیند غذایی و ترکیبات مغذی

این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیته اخلاق در انتشارمی­‌باشد و از آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید. این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیته اخلاق در انتشار می­‌باشد و از آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید. هزاران نفر روز یکشنبه در اعتراض به افزایش قیمت سوخت و غلات در مادرید، پایتخت اسپانیا، به خیابان آمدند. کشاورزی ژاپن در اثر فاجعهٔ هسته‌ای فوکوشیما به‌شدت آسیب دید و ترس از آلوده‌شدن محصولات خوراکی سبب محدودیت صادرات آنها شد. این ویروس در حالی زندگی زنبورهای عسل را بطور جدی به خطر انداخته که جمعیت زنبورها پیش از این نیز به دلیل تخریب زیستگاه‌های آنها، استفاده از آفت کش‌ها و تغییرات آب و هوایی بطور قابل توجهی کاهش یافته بود. شهر لس‌آنجلس در ایالت کالیفرنیای آمریکا در حال اتخاذ رویکرد جدیدی برای حفاظت از منابع آبی است.

از دیگر معضلاتی کە آسیب بە بخش agriculture-na در دوران کم‌آبی را تشدید می‌کند، الگوهای کشت نامناسب است کە در اغلب مزارع ایران شاهد آن هستیم، متأسفانە الگوی کشت بهینەای وجود ندارد و تعیین محصولات برای کشت، صرفاً بر مبنای شرایط بازار (عرضە و تقاضا) در سال جاری برای سال آیندە است. تغییر کاربری زمین‌های مرتعی بە دیم، و دیم بە آبی، خسارت‌های جبران‌ناپذیری بە منابع آبی وارد کردە است. از مجموع ۴۹ طرح حمایت‌شده حوزه کشاورزی و صنایع غذایی از زمان آغاز به کار مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری، تمامی آن‌ها در ۸ سال گذشته مورد حمایت قرار گرفته است. انتخاب عضو هیأت علمی گروه مهندسی آب به عنوان یکی از 22 مدرس برتر صنعت آب و برق آقای دکتر سیداحسان فاطمی عضو هیئت علمی گروه مهندسی آب به عنوان یکی از ۲۲ مدرس برتر صنعت آب و برق در تدریس دوره های آموزشی وزارت… در مناطق دیم ایران، متأسفانە از سیستم لی فارمینگ (نوعی تناوب زراعی که در آن کشت گیاهان یک ساله از خانواده بقولات در تناوب با غلات دیم به طور گسترده توصیه می‌شود تا بدون آیش گذاشتن زمین این فرصت ایجاد شود که مقدار ماده آلی خاک افزایش و مقدار غذا برای احشام کشاورزان نیز تأمین شود)، در بیشتر مناطق استفادە نمی‌شود.

رصد و پایش برخط و مستمر جریان تولید و توزیع کالاهای اساسی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی

محصولات سالم و در حال رشد ذرت و سورگوم سبز است (سورگوم ممکن است کمی پررنگ تر باشد). مزارع قهوه ای اخیراً برداشت و شخم زده شده یا برای یک سال در آیش قرار داشته‌اند. زرند – سرمازدگی گسترده ۹۰ درصد محصول زرند، یکی از قطب های تولید پسته استان کرمان را به کلی از بین برده و هزاران نفر بیکار شده اند. در ۴۰ سال اخیر مبنای اصلی شش برنامە توسعە، خودکفایی در بخش کشاورزی بودە است کە این سیاست منجر بە توسعە زمین‌های کشاورزی در بسیاری از مناطق ایران شد، به طوری کە فقط در حوضە آبریز دریاچە ارومیە در ۴۰ سال اخیر بیش از ۳۰۰ هزار هکتار بە زمین‌های کشاورزی اضافە شدە است. برای این که بتوانید شماره شبا کشاورزی خود را از طریق شماره کارت استعلام بگیرید از بالای همین صفحه گزینه کارت به شبا را انتخاب کنید. شبکه استعلام با بهری گیری از برخی وبسرویس های بانکی موفق به این شد که امکان تبدیل شماره کارت به شماره شبا را برای مشتریان خود فراهم کند.

ستاد توسعه زیست فناوری اعلام کرد ۲۷۰ پروژه برای بهبود کیفیت محصولات کشاورزی اجرا می‌شود. پنجمین جلسه ستاد کشت پاییزه مازندران باحضور رییس سازمان، سرپرست حوزه نمایندگی ولی فقیه، معاون بهبود تولیدات گیاهی، مدیران ستادی و شهرستان ها برگزار شد. عدم برنامە‌ریزی و حمایت مناسب برای بازاریابی و فروش محصولات گاهی با هدر رفتن محصولات ضمن زیان بە کشاورزان منجر بە هدرروی آب نیز شدە است؛ برای نمونە برای تولید یک کیلو گندم بە ١٣٠٠ لیتر آب نیاز است و هدرروی یک کیلو گندم بیش از ١٣٠٠ لیتر آب را هدر می‌دهد. سیاست گسترش کشاورزی در ایران بدون توجە بە توان اقلیمی و سرزمینی سبب شد در مناطقی کە امکان تأمین آب کافی برای محصولات در آنجا وجود ندارد کشاورزی نامتوازن و ناپایدار توسعە پیدا یابد و تأمین آب برای آن بە انتقال آب بین حوضەای وابستە شود.

«خزانه بذر روز قیامت» در شمالگان ذخایر گیاهی جدیدی دریافت می‌کند