اخبار

سازه‌های آبخیزداری در خراسان جنوبی سبب احیای قنوات شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌ جنوبی اظهار داشت: با توجه به اینکه قنوات استان تحت تاثیر روان‌آب‌ها قرار می‌گیرند لذا شاخص اصلی مکان‌سنجی سازه‌ها برای جلوگیری از بروز سیل و مدیریت روان‌آب‌ها را در بالادست قنوات قرار داده‌ایم.

نصرآبادی با تاکید بر اینکه خراسان جنوبی سال گذشته رتبه نخست کشور در اجرای طرح‌های آبخیزداری را کسب کرد گفت: در مجموع ۲ هزار و ۲۰۰ سازه آبخیزداری موجود در استان حدود سه هزار قنات را تحت تاثیر قرار داده است.

وی با اشاره به ثبات و افزایش آبدهی قنوات تا ۱۰ درصد گفت: یکی از مشکلات اصلی قنوات در زمان سیل، نفوذ و جمع شدن گل‌ و لای در مسیر قنوات بود که هزینه برداشت آن سنگین می‌شد لذا با اجرای طرح‌های آبخیزداری از این مشکل جلوگیری می‌شود.

وی با اشاره به اجرای طرح آبخیز تا جالیز در خراسان جنوبی اظهار داشت: این طرح را نخستین بار در کشور از قنات بلده فردوس آغاز کردیم که در سطح کشور الگو شد.

وی گفت: در سفر استانی رئیس جمهور نیز ۲۰۰ میلیارد تومان طی سه سال برای اجرای سازه‌های آبخیزداری مصوب شد که تاکنون ۱۵ میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه در این عرصه به‌طور متوسط ۷۰۰ میلیون مترمکعب هدررفت داریم گفت: در این عرصه حدود ۲ میلیون هکتار مطالعه و نصف آن اجرا شده است.

وی افزود: از سال ۹۷ تا ۹۹ از محل صندوق توسعه ملی ۷۵ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای سازه‌های آبخیزداری به استان تخصیص یافت که منجر به اجرای بیش از ۳۳۰ سازه شد.

وی بیان کرد: سال ۱۴۰۰ با مجموع اعتبار استانی این مبلغ به‌ ۱۶۰ میلیارد تومان رسید و منجر به اجرای ۲۰۰ سازه آبخیزداری در سطح استان شد.

وی تصریح کرد: هر سال لیست‌ قنوات تحت تاثیر توسط سازمان جهاد کشاورزی در اختیار ما قرار می‌گیرد و بعد از اجرای مطالعات مربوطه، سازه‌ها در بالادست قنوات اجرا می‌شود.

نصرآبادی گفت: شروع پیگیری‌ها برای اجرای سازه‌های آبخیزداری از استان خراسان جنوبی کلید خورد که مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفت و اجازه برداشت از منابع صندوق توسعه ملی صادر شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی افزود: همکاری با قرارگاه عملیاتی شهید ناصری سپاه در نقاط صفر مرزی و اجرای ۱۸ سازه آبخیزداری در این نقاط منجر به مهاجرت معکوس شده است.منبع اخبار

نصرآبادی اظهار داشت: از سطح بیش از ۱۵ میلیون هکتار عرصه‌های استان حداقل ۵۰ درصد حوزه آبخیز است.

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی علیرضا نصرآبادی روز سه‌شنبه در نشست شورای مدیران و هفدهمین جلسه ستاد سامانه‌های نوین آبیاری استان که با حضور معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد افزود: به عنوان نمونه قنات خانیک فردوس بعد از ۲۰ سال خشکسالی و قنات درخت توت مشوکی سربیشه مجدد زنده شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌ جنوبی اضافه کرد: نگاه دولت سیزدهم به سمت اجرای سازه‌های آبخیزداری است که در این زمینه طرح‌های آبخیزداری در سطح ۲۰ میلیون هکتار عرصه‌های کشور تا سال آینده اجرا خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: همچنین سال ۹۹ مطالعه‌ای را به سازمان مرکزی  ارسال کردیم که در قالب اقدام‌ ملی محرومیت‌زدایی این اعتبار به ۱۰۲ میلیارد تومان افزایش یافت.