اخبار

سایت بانک کشاورزی Www.bki.ir مجله خبری کشاورزی

سفره های آب زیرزمینی بیش از نیمی از سطح زیرین خاک هلند را در برمیگیرند؛ متخصصان هلندی با بهره برداری از انرژی گرمایی این سفره های آب زیرزمینی، گرمای لازم را برای گلخانه ها تأمین میکنند. در همین زمینه میانگین درجه حرارت در دوره بلندمدت سالیانه استانهای گیلان و مازندران معادل 16.5درجه سانتیگراد و این شاخص در کشور هلند معادل 16 درجه سانتیگراد است. در حال حاضر این کشور بزرگترین فروشنده بسیارى از کالاها بهشمار میرود. با این حال قیمت غلات نسبت به یک سال پیش 12 درصد و نسبت به اوج خود در اوایل سال 2011 تا 30 درصد کاهش یافته است. این کاهش قیمتها در وهله نخست ناشی از افت 5/ 7 درصدی شاخص قیمت نوشیدنیها و سپس 8/ 1 درصد افت شاخص مواد خام کشاورزی است.

زنان کشاورز در زمینه کشاورزی مدرن نیازمند آموزش مهارت های لازم می باشند اما از دریافت این آموزش ها محروم شده و نمی توانند قابلیت های خود را در بخش اقتصاد کشاورزی بارز کنند. خانه ملت؛ محمد حسین قربانی در خصوص ظرفیت ها و توانمندی های استان و حوزه انتخابیه برای تولید و اشتغال در کشور با بیان اینکه محور توسعه و چشم انداز فعالیت های استان گیلان بر اساس کشاورزی پایه ریزی شده است، اظهار داشت: کالاهای استراتژیک برنج، چای، زیتون و بادام زمینی از مهمترین تولیدات کشاورزان این خطه از شمال کشور به شمار می آید که تاثیر فراوانی بر زندگی مردم دارد.

کشت خرما در خوزستان، سیستان ، فارس و کرمان صورت می گرفته و خرمای ایران بخصوص خرمای جهرم بهترین خرمای دنیا محسوب می شد و میزان فراوانی از آن به هند صادر می شد. اقتصاد توسعه عموماً به بهبود شرایط زندگی در کشورهای کم درآمد و بهبود عملکرد اقتصادی در شرایط کم درآمد توجه دارد. معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی از انجام مطالعاتی در زمینه صرفه اقتصادی صادرات محصولات کشاورزی با تکیه بر درآمد حاصل از هر مترمکعب آب خبر داد و یادآور شد: مطالعات در این باره هنوز به پایان نرسیده، در نتیجه درباره صادرات محصولات کشاورزی در حال حاضر به درستی نمیتوان سخن گفت. در حال حاضر چین نظام آبیاری خود را از فلسطین اشغالی و اسپانیا کپی کرده است.

براساس آمارهای وزارت کشاورزی هلند، از صادرات 9090.3.3 میلیارد یوروی بخش کشاورزی این کشور در سال 2018، حدود 47.6 میلیارد یورو آن مربوط به 6 قلم از کالاها شامل حدود 9.2 میلیارد یورو آن مربوط به صادرات گل و گیاهان زینتی، 9.2 میلیارد یورو مربوط به ماشینآلات و کودهای کشاورزی، 8.5 میلیارد یورو مربوط به لبنیات و تخممرغ،8.1 میلیارد یورو مربوط به گوشت، 6.6 میلیارد یورو مربوط به سبزیجات و 6 میلیارد یورو آن نیز مربوط به صادرات میوه است. ازجمله اینکه براساس آمارهای وزارت جهاد کشاورزی میزان صادرات ایران از 4.9 میلیارد دلار در سال 92 به 6.8 میلیارد دلار در سال 93، به 5.5 میلیارد دلار در سال 94، به 5.7 میلیارد دلار در سال 95، به 6.6 میلیارد دلار در سال 96، به 6.47 میلیارد دلار در سال 97 و به4.1 میلیارد دلار نیز در 9 ماهه سال 98 رسیده است. صادرات لوبیا چیتی نه تنها در جایگاه حبوبات خشک، بلکه به صورت کنسرو لوبیا چیتی هم انجام می شود.

باتوجه به افزایش جمعیت جهان، آبزی پروری رشد بسیار سریعی برای تامین نیازهای غذایی بشر داشته است. در مجموع، کاهش واردات و افزایش صادرات محصولات کشاورزی، برنامه ریزی، ایجاد و بهره برداری از ظرفیت های جدید تولید محصولات کشاورزی مانند آبزی پروری با فناوری پرورش ماهی در قفس با ظرفیت 200 هزار تن در برنامه ششم توسعه، گسترش تعاملات و مناسبات با کشورهای جهان در زمینه کشاورزی، گسترش بکارگیری دستاوردهای تحقیقاتی و فناوری در بخش کشاورزی و توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان از جمله دستاوردهای دولت یازدهم در بخش کشاورزی است که در پسابرجام با شتاب بیشتری دنبال می شود. وزارت جهادکشاورزی نیز با آشنایی به مغفول بودن این بخش، برنامه هایی را در این زمینه تدوین و اجرا کرد؛ از جمله افزایش تولید میگو که در برنامه ریزی های انجام شده، امسال 14 هزار تن تولید میگو خواهیم داشت که نسبت به سال پیش افزایش خواهد داشت. معاون قوه قضائیه و رییس ثبت اسناد و املاک کشور گفت: کاهش دعاوی و ورودی پرونده به دستگاه قضا مقابله با سودجویان از جمله مزایای صدور سند کشاورزی است. معاون قوه قضائیه و رییس ثبت اسناد و املاک کشور گفت: طی چهار ماه امسال ۶۸ میلیون خدمت ثبتی ارائه شد که ۹۰درصد ارائه خدمات به صورت هوشمند بود.

وی اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی در دولت تدبیر و امید این امر را کلید زده و در نخستین گام، خودکفایی در تولید گندم را به سرانجام رسانده سایت agriculture-na است. با افزایش جمعیت جهان، تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۵۰ از هر سه نفر دو نفر در مناطق شهری زندگی می کنند. ارتباط بگیرند تا کارهای مشترک مثل راهاندازی اپلیکیشنهای کشاورزی، بازاریابی آنلاین، خدمات کشاورزی اینترنتی و غیره را در قالب استارتآپ ارائه دهند. مسئول شرکت «دانش بنیان ویستا صنعت زیست کیا» درباره رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: جامعه علمی و نخبگانی به چنین رویدادهای در این سطح نیاز دارد تا بتوانند ضمن جذب حمایت کنندگان مالی از طرحهای پژوهش یکدیگر نیز ایده بگیرند و ایده پردازی کنند. در این پروژه زمینهای خشک تخریب شد و از رویکردها و فناوریهای حفاظتی برای انجام اقدامات کشاورزی، زیست محیطی و مقابله با مسائل حاکمیتی در منطقه استفاده شد.

اکثر راه حل های تجاری بر جمع آوری، یکپارچه سازی و تجسم داده های جمع آوری شده با استفاده از حسگرهای اینترنت اشیاء متمرکز هستند، در حالی که تنها تعداد کمی تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده ارائه می دهند. در بانکداری نوین یکی از مسائل با اهمیت، سریع و آسان بودن ارائه خدمات بانکی بوده و دسترسی سریع برای استفاده از برخی خدمات متداول قابل دریافت است. فروش و صادرات زعفران به کشورهای خارجی یک منبع درآمد مثبت برای کشور است. وی با وارد کردن اقسام بذرهای اصلاح شده با کارشناس های خارجی نیز قراردادهایی منعقد نمود و کشاورزی ایران به سمت پیشرفت متمایل شد. همچنین در این گزارش اعلام شد که دولت این دوره در معرفی کردن کشت جایگزین به کشاورزان، ناتوان بودهاست. پیش از توسعه کشت گیاهان، انسان ها با شکار کردن خود را تغذیه می کردند. آمادگی همکاری خود با سایر کشورهای جهان و ازجمله ایران را اعلام کرده است. کمبود منابع آب اجازه توسعه تولید محصولات کشاورزی را از مسئولان سلب کرده و چین در سرمایهگذاریهای بخش کشاورزی بهدنبال تأمین نیازهای خود است.

در سال زراعی 93 – 92 هم سطح محصولات زراعی حدود 11,84 میلیون از سطح برداشت کل محصولات زراعی هکتار بوده که از این مقدار 51,8 درصد اراضی با کشت آبی و 48,2 درصد اراضی با کشت دیم بوده است. در سال زراعی 87 – 86 سطح محصولات زراعی با کاهش شدید به حدود ۱۰٫۴۵ میلیون هکتار رسید که از این مقدار ۵۷٫۷ درصد سهم اراضی با کشت آبی و ۴۲٫۳ درصد سهم اراضی با کشت دیم بوده است. حجم مبادلات بین ایران و چین تنها یک درصد حجم مبادله این کشور با آمریکا هم نیست. اما در کنار حجم قابلتوجه ارزش ارزی اقلام صادراتی هلند، اقلام عمده صادراتی ایران نیز بسیار جالبتوجه هستند، بهطوریکه از صادرات 4 میلیارد و 95 میلیون دلار بخش غذا و کشاورزی ایران در 9 ماهه سال جاری، به لحاظ ارزش پنج قلم کالاهای عمده بخش کشاورزی ایران در 9 ماهه امسال پسته و مغزپسته تازه یا خشک با 585 میلیون دلار، گوجه فرنگی با 184 میلیون دلار، سیب تازه با 181 میلیون دلار، هندوانه با 177 میلیون دلار و رب گوجهفرنگی نیز با 118 میلیون دلار به ترتیب در رتبههای اول تا پنجم با بیشترین ارزش صادراتی قرار دارند. در میان ابزار کشاورزی مدرن تولید شده، بذرپاش و کود پاش برای پاشیدن مستقیم بذرها و توزیع کودها کاربرد دارند.

پروژه کمیسیون اروپا اینترنت غذا و کشاورزی 2020 (IoF2020)، بخشی از رهبری صنعتی Horizon 2020، از طریق تحقیقات و کنفرانس های منظم، در مورد پتانسیل فناوری های اینترنت اشیا را برای صنعت غذا و کشاورزی مدرن در اروپا تحقیقات گسترده ای را در دستور کار دارد. کمبود و درد دسترس نبودن نهاده های مورد نیاز بخش کشاورزی همچون کود، سم، بذر و واکسن به دلیل اجرای ناقص قانون هدفمندی یارانه ها و عدم تخصیص یارانه تولید کشاورزی در سال های گذشته از مشکلات و دغدغه های اساسی کشاورزان بوده است. در 20 سال گذشته بهدلیل تحریمها و مشکلات داخلی از انواع تکنولوژیها عقب افتادهایم. محمد رضا پهلوی تصمیم گرفت با اجرای اصلاحات اراضی در زمینه کشاورزی تحولی اساسی ایجاد کند. تلاش های زیادی در جهت ایجاد یک چارچوب کشاورزی خودکار انجام شده است که بتواند داده های ورودی و فرایندهای مربوطه را کنترل کند. ستونها معمولا از جنس پروفیل گالوانیزه ساخته میشوند و تعداد آنها و فاصله قرارگیری آنها از یکدیگر بر اساس شرایط آب و هوایی و نوع گلخانه تنظیم میشود، که قیمت هر متر پروفیل 80 در 80 ضخامت دو میلی متر حدودا 180.000 تومان است. بر اساس این طرح مصوب شد تغییرات اساسی در میزان و نحوه مالکیت اراضی بخصوص اراضی کشاورزی و مراتع به جهت افزایش بهره وری عمومی جامعه ایجاد شود و زمین های کشاورزی میان اهالی ۱۸ هزار روستایی تقسیم گردد.

فرسودگی ماشین های کشاورزی و کاهش ضریب مکانیزاسیون نیز یکی از دغدغه های کشاورزان در چند سال گذشته بود؛ وزارت جهادکشاورزی نیز با علم به این موضوع با پیگیری ها و رایزنی ها مختلف توانست در یکسال اخیر هفت هزار میلیارد ریال (700 میلیارد تومان) تسهیلات برای نوسازی ناوگان (تراکتور، کمباین و ادوات کشاورزی) تامین و بیش از 12 هزار دستگاه تراکتور و 420 دستگاه کمباین غلات و 700 دستگاه کمباین برنج جدید به ناوگان کشاورزی کشور اضافه کند که نسبت به سال پیش، تراکتور حدود 2 برابر و کماین پنج برابر توزیع شده است. نهادهای دولتی و شرکت های خصوصی باید در این فرایند تحقیق شرکت کنند تا برنامه ها و سیاست هایی را ارائه دهند که چارچوب نظارتی را فراهم می کند و به نوبه خود انگیزه هایی را برای افرادی که خطر ابتکار نوآوری را دارند ، فراهم می کند. وی افزود که ارائه خدمات هوشمند امسال در مقایسه با سال گذشته بیش از ۷۰ درصد افزایش یافته است.

پهپادهای کشاورزی تحول زیادی در نحوه کشت زمین توسط کشاورزان ایجاد کردهاند. جعفری دیگر اولویت کشور برای تحول در بخش کشاورزی را «وجود سیستم فرآوری محصولات غذایی تولید شده» عنوان کرد و افزود: نبود این موضوع در کشور بهشدت در هدررفت آب تاثیرگذار بوده است. برای حل مشکل کمبود محصول در تابستان نیز راهکار کشت فراسرزمینی در نظر گرفته شده و مقدمات سیاسی آن فراهم شده است. در بررسی تاریخچه کشاورزی این دوران آمده که در دوره خلافت عباسیان و بعد از آن در زمان حکومت های محلی کشاورزی با پیشرفت همراه شد. براساس آمارهای وزارت کشاورزی هلند، صادرات بخش کشاورزی این کشور در سال 2008 حدود 65 میلیارد یورو بوده که این میزان تا سال ۲۰۱۱ به 73.7 میلیارد یورو، تا سال 2015 به 81.4 میلیارد یورو، تا سال 2017 به 90.1 میلیارد یورو و در سال 2018 نیز به 90 میلیارد و 300 میلیون یورو رسیده است. اسکلت گلخانه سایه ایجاد میکند و با توجه به زاویه تابش این سایهها متفاوت است لزوم توجه به این امر به ویژه در تولید زمستانه حائز اهمیت است چرا که تغییرات اندکی دردرصد نور رسیده به گیاهان میتواند نقش بسزایی در کمیت و کیفیت تولید داشته باشد. در راستای افزايش جمعيت، تقاضا برای غذا نیز افزایش مییابد.

بر این اساس انتظار میرود قیمت غلات در سال 2016 تا 3/ 5 درصد کاهش یابد. بر اساس اعلام بانک جهانی، انتظار میرود اغلب قیمتهای کالاهای کشاورزی در سال 2016 کاهش یابند و در سال 2017 دوباره احیا خواهند شد. بنابراین نمی توان در این شرایط انتظار رشد قابل توجه را در تولیدات کشاورزی داشت. اقتصاد مقاومتی تدبیر مدبرانه ای می توان اقتصاد بیمار ایران را نجات دهد. در این دوره اقلید و سورمق مرکز تولید برگه زردآلو و خراسان نواحی باارزشی جهت پرورش اقسام میوه به شمار می رفت. اکنون برای پرداخت تسهیلات به کشاورزان کارمزدهای 18 درصدی در نظر گرفته میشود که با درآمد کشاورزی سازگاری ندارد. چیزی که واضح است، این است که پرسودترین محصولات گلخانهای در کشت گلخانه ای، محصولی است که بتوانید از طریق فروش آن، مقدار زیادی پول به دست آورید و چندبرابر هزینه برای پرورش آن محصول، درآمد داشته باشید.میوه های گلخانه ای پرسود، میوه هایی هستند که یا طرفداران و تقاضای بسیار بالایی داشته باشد، یا ارزش آن بسیار بالا باشد، یا هردوی این موضوعات برای آن صادق باشد.

حسگرها برای بررسی وضعیت خاک، آب، نور، رطوبت و مدیریت دما به کار میروند. داده های جمع آوری شده توسط سیستم تجزیه و تحلیل می شود و نتیجه گیری در مورد وضعیت جسم یا فرآیند نظارت شده انجام می شود. بهراحتی سطح تولید فعلی را تا سه برابر وضعیت فعلی ارتقا داد؛ چراکه توجه داشته باشیم بررسیها نشان میدهد عملکرد تولید کشاورزان نمونه در ایران 3 تا 4 برابر بهتر و بالاتر از سایر کشاورزان کشور است. چین از نظر تکنولوژی ماشینآلات، سموم شیمیایی و بذر در این مدت پیشرفتهای خوبی داشته که میتوان از آن استفاده کرد. هرچند سهم کشاورزی از تولید ناخالص داخلی ۹ درصد است، اما ارزش تولیدات کشاورزی و فرآوری آن در این کشور در سال ۲۰۱۲ به رکورد۲۲۰ میلیارد دلار رسید. کمترین سهم سطح محصولات سالانه با 0.39 درصد متعلق به استان قم بوده است. کمترین سطح محصولات زراعی با 0,36 درصد متعلق به استان البرز بوده است. براساس یکی از این اهداف ایران باید تا ۲۰۲۰ میلادی مساحت زمین های محافظت شده خود را به ۱۷ درصد برساند. معمولا شرکتهای گلخانهای رو به رشد، امکانات خود را در نزدیکی مراکز شهری قرار میدهند تا از موقعیت افراد محلی و تقاضای روزافزون آنها برای فروش بیشتر استفاده کنند.

این نمایشگاه در فضایی افزون بر ۸ هزار مترمربع و با حضور ۸۰ شرکت داخلی از ۲۰ استان کشور برگزار شد و ۱۶ دوره آموزشی با همکاری اتاق بازرگانی استان، سازمان جهاد کشاورزی استان، نظام مهندسی استان و جهاددانشگاهی استان در خلال برگزاری این رویداد جریان داشته است. این نظام ترکیبی را بدون اینکه نیازی باشد با فلسطین اشغالی ارتباط بگیریم، میتوانیم از چین خریداری کنیم. میتوانیم روشهای آبیاری ضمانت شده از چین خریداری کنیم که کنترل و نگهداری، حتی آموزش به کشاورزان توسط این کشور انجام شود. ریاضیات عمومی، فیزیک عمومی، شیمی عمومی، آمار و احتمالات، برنامهنویسی کامپیوتر، هواشناسی، آبیاری عمومی، اقتصاد کشاورزی، خاکشناسی عمومی، زراعت عمومی، مسّاحی و نقشهبرداری، باغبانی عمومی، عملیات کشاورزی، زراعت غلات، آشنایی با کامپیوتر. در کشاورزی سنتی، کشاورزان تجارب گذشته را که از پدران و نیاکان خویش نسل به نسل دریافت داشته اند در عرصه عملیات کشاورزی به کار می برند، لذا با توجه به سطح سواد پایین و متوسط تعداد عمده ای از کشاورزان کشور ما کشاورزی سنتی و تجربیات آن هنوز هم به عنوان یک روش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. ابتدا بفرمایید مزایا و امتیازات کشور چین در بخش کشاورزى چیست تا بتوانیم روى آن حساب کنیم؟ در سال زراعی 91 – 90 سطح محصولات زراعی حدود ۱۲٫۳8 میلیون هکتار بوده که از این مقدار ۵۳ درصد سهم اراضی با کشت آبی و ۴۷ درصد سهم اراضی با کشت دیم بوده است.

کشاورزی پایدار باعث پیچیدگی اکوسیستم زراعی میشود، کارایی چرخش عناصر غذایی در این نوع کشاورزی افزایش مییابد واز خورشید به عنوان منبع اصلی انرژی برای به حرکت درآوردن سیستم بهره برداری مطلوب استفاده میشود. در کشاورزی پایدار تاکید بر به حداقل رساندن استفاده از سموم کشاورزی است تا بتوانید محصولی سالم را به بازار تحویل دهید. این رقم در حالی اعلام میشود که گزارش پیشین بانک جهانی این کاهش قیمت را 4/ 3 درصد اعلام کرده بود. مثلاً یک کشور آفریقایی تا 100 درصد سرمایه پول و کالای مورد نیاز خود را از چین میآورد، اما استرالیا میگوید 10 درصد ماشینآلات چین را میخواهم و بقیه کمکها را نمیپذیرد. شرکتهای کشت و کار به طور فزاینده ای از اتوماسیون و فناوری برای تقویت خط تولید خود استفاده می کنند، به ویژه هنگامی که صحبت از مشاغلی می شود که به طور مداوم توسط ماشین آلات تکمیل می شوند، مانند مخلوط کردن و پراکندگی مواد مغذی، تنظیم دما و باز یا بسته شدن دریچه ها. روشهای کشاورزی از زمان انقلاب صنعتی و حتی بیشتر از زمان «انقلاب سبز» در دهههای میانی قرن بیستم به طور مداوم تشدید شده است. به منظور حمایت از کشاورزان و دامدارانی که محصولاتشان بر اثر حوادث قهری و طبیعی دچار خسارت می شد و برای کمک به ادامه فعالیت تولیدی آنان، شورای انقلاب اسلامی در تاریخ هشتم بهمن ماه سال 1358، مصوب نمود صندوق ویژه ای به نام “صندوق کمک به خسارت دیدگان محصولات کشاورزی و دامی” در بانک کشاورزی تشکیل شود.