اخبار

سند همکاری در زمینه “حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی” به امضا رسید

ساداتی نژاد تامین نهاده‌های دام و طیور را مهم خواند و گفت: برای تامین ذرت، کنجاله، سویا و سایر نهاده‌ها علاقه‌مند به همکاری با ونزوئلا هستیم.

«ویلمار کاسترو آلفردو سوتل دو» وزیر کشاورزی و زمین جمهوری بولیواری ونزوئلا نیز در این دیدار، ضمن تشکر از میزبانی شایسته ایران، گفت: روابط دو کشور مثال زدنی است و برای تعمیق و تجاری‌سازی آن تلاش می‌کنیم. ونزوئلا رتبه چهارم دام در آمریکای جنوبی را دارد ما صادرات دام زنده به لبنان، عراق، مصر و ایران را داشته‌ایم و در این مدت دام ونزوئلا کیفیت خود را نشان داده است.

در پایان این دیدار، “سند همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی” بین دو کشور به امضای وزرای کشاورزی ایران و ونزوئلا رسید.

اعمال تخفیف‌های تعرفه‌ای توسط طرف ونزوئلایی بر این محصولات نیز مورد تاکید وزیر جهاد کشاورزی کشورمان قرار گرفت.

وزیر کشاورزی و زمین ونزوئلا با اشاره به زمین‌های فراوان و حاصلخیز ونزوئلا، گفت: برای کشت فراسرزمینی می‌توانیم ۵۰۰ هزار هکتار زمین در اختیار ایران قرار دهیم. این زمین‌ها توانایی دو بار کشت در سال را دارند و می‌توان در کنار کشاورزی، دامداری‌های بزرگ هم ایجاد کرد.

مقام عالی وزارت در بخش دیگری از سخنانش بر تبادلات علمی و فناوری بین دو کشور اعلام آمادگی کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه علمی توفیقات چشمگیری داشته که آمادگی انتقال تجربیات و دانش فنی در حوزه‌های مختلف کشاورزی به ویژه تحقیقات، مکانیزاسیون و توسعه کشت به ونزوئلا را داریم.

«سید جواد ساداتی نژاد» وزیر جهاد کشاورزی گفت: مناسبات در راستای سیاست‌های دولت سیزدهم و تاکید رئیس جمهور، در سطح خوبی قرار گرفته و تبادل هیات‌های مختلف در ماه‌های اخیر نشان از عزم دو کشور بر پایداری روابط فی‌مابین است.

گفتنی است؛ مقرر شد نقشه راه جامع همکاری‌های دوجانبه در بخش کشاورزی با همکاری طرفین تهیه و در آینده نزدیک به امضا برسد.منبع اخبار

وی افزود: وزیر حمل و نقل ما برای راه‌اندازی خط دریایی ایران – ونزوئلا، چارچوبی را با طرف ایرانی به امضا رسانده و در حال خرید کشتی برای ارسال محموله‌های صادراتی به ایران هستیم. با توسعه همکاری با ایران، ونزوئلا می‌تواند به یک هاب منطقه‌ای در آمریکای جنوبی تبدیل شود و دروازه‌ای برای ارسال کالای ایرانی به منطقه باشید.

۵۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی ونزوئلا آماده اجرای کشت فراسرزمینی ایران

وی همچنین کشت قراردادی را از موضوعات مورد علاقه طرفین برشمرد و افزود: مذاکراتی داشته‌ایم و بر اساس نیاز در فصول مختلف و با توجه به محدودیت‌های اقلیمی کشت قراردادی زمینه مناسبی برای همکاری‌های کشاورزی را فراهم می‌سازد.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص صادرات محصولات کشاورزی، اظهار امیدواری کرد و گفت: صادرات انواع محصولات کشاورزی و غذا از قبیل خشکبار، مرکبات از جمله سیب در اسرع وقت عملیاتی شود.

وی خاطرنشان کرد: هرگونه کمک از جانب ایران که برای ما استقلال غذایی به همراه بیاورد پذیرا هستیم و آمادگی داریم فناوری نانو و مکانیزاسیون کشاورزی، پهپاد کشاورزی و سموم شیمیایی را از ایران وارد کنیم.

به گزارش روز چهارشنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، در دیدار وزرای کشاورزی دو کشور ایران و ونزوئلا علاوه بر امضای سند مذکور، در خصوص همکاری‌های مهندسی – کشاورزی در حوزه آب و خاک، جنگل و زراعت رایزنی‌های گسترده صورت گرفت.