سهم ۲۰ درصدی محصولات کشاورزی و غذایی از کل صادرات مجله خبری کشاورزی - مجله خبری کشاورزی

سهم ۲۰ درصدی محصولات کشاورزی و غذایی از کل صادرات مجله خبری کشاورزی

گلخانه شیشه ای به چند صورت VENLO ،WIDE SPAN، و Gear saw قابل تولید و اجرا هستند. معهذا در صورت هر گونه ابهام بخصوص در صورتیکه مقام موثری خواستار آن باشد میتوان در جلسات حضوری یا مناظره جزئیات بیشتری را مورد توجه و امعان نظر قرار داد شاید بنا بصلاحدید نظام و حاکمیت اجرای طرح جامع و فراگیر مستخرج از مقوله فوق موجبات تأمین آسایش و رفاه نسل غرور آفرین و فرهیخته این مرز و بوم گردیده و با بازگشت بسیاری ازنخبگان ایرانی مقیم خارج، از رشد بشدت روز افزون خروح مغزهای متفکر و نخبگان بیشتر بخصوص به سرزمین های پیشرفته غرب جلوگیری گردد.

اکثر کشاورزان بنا به دلایل فرهنگی و کاهش هزینه های به موقع نبودن عملیات تمایل به مالکیت منبع توان و ادوات مورد نیاز خود دارند ، درصورتیکه توان تراکتورهای رایج در ایران و ظرفیت زراعی ادوات موجود در بیشتر موارد بیش از نیاز یک واحد زراعی است که این امر سبب افزایش هزینه های مالکیت – که غالباٌ برای زارع به طور عینی ملموس نمی باشد – می گردد . در این اصل آمده که همه موجودات زنده از انسان تا حیوان و گیاه باید به درستی تغذیه شوند، قیمتگذاری بر روی محصولات باید به نفع کشاورز و تاجر و مصرفکننده باشد و در این میان مطالبات هر کسی که به نوعی با صنعت کشاورزی در ارتباط است، باید به طور معقولانهای برآورده شود. گفتنی است در ایالات متحده، ذرت بزرگترین محصولی بوده که به میزان بالغ بر ۲۷۴ میلیون تن تولید کرده، پس از آن دانه سویا با تولید بالغ بر ۷۴ میلیون تن قرار داشته است. ژنهایی که حساسیت و مقاومت گیاهان را نسبت به امراض و آفات کنترل میکنند در اولویت برنامههای اصلاح نباتات قرار دارند. برنامههای کشاورزی، باغبانی و دامپروری متعددی برای نصب در گوشیهای هوشمند وجود دارد. برلین همچنین پایتخت نمایشگاه های مهم جهان در صنایع مختلف می باشد و سالیانه نمایندگانی از شرکت های سراسر جهان برای تبادل آخرین یافته ها و فناوری ها در این شهر گرد هم جمع می آیند.

خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله این سیاست ها است که دو هدف را دنبال می کند. آقایی واگذاری های جدید به نظام مهندسی کشاورزی در ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان را موثر دانست و بیان کرد: واگذاری های جدید زمینه اشتغال قابل توجهی را برای اعضای سازمان به وجود میآورد و وضعیت مالی سازمان را با توجه به اینکه تشکیلاتی بدون اعتبار دولتی است، بهبود بخشیده و به دنبال آن در تخصیص امکانات رفاهی بیشتری برای اعضا موثر بوده است. است. تولید این سبزیجات به دلیل مصرف زیاد آن در کشور، بیشترین سود را برای کشاورزان به دنبال خواهد داشت. البته بارندگی در این منطقه عموماً در چند روز با شدت بسیار زیاد اتفاق می افتد. و ساختار پوسیده کشاورزی سنتی همچنان روز بروز بیشتر به مرحله مرگ خاموش نزدیک میشود.

۴۷ درصد از زمین های این شهر دارای کاربری های متفاوت است، که از این میزان ۱۷درصد آن به جنگلها، ۱۲ درصد به پار ک ها، ۷ درصد به اراضی کشاورزی و ۷ درصد به دریاچه ها اختصاص دارد. بخش دیگری از این تور به بازدید از گلخانه های بزرگ کشاورزی در کشور اسپانیا اختصاص یافته است تا تجربه منحصر بفردی از چنین مجموعه هایی را پیش روی شرکتهای ایرانی قرار دهد. بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید سپاسگزاریم. وقتی از مکانیزاسیون کشاورزی صحبت به میان می آید ، اکثرا به فکر کاربرد و استفاده از موتورهای احتراق داخلی و ماشین های مختلف کشاورزی در مزارع می افتند ، در حالی که مکانیزاسیون به معنی اعم، این نیست که حتما از موتور احتراق داخلی و یا از آخرین مدل های ماشین های کشاورزی استفاده شود.

کشاورزی هوشمند چیست و امروزه چرا این نوع کشاورزی رونق گرفته است؟ امروزه ظهور فناوریهایی که امکان دیجیتالیزه کردن کشاورزی را فراهم کردهاند، میتواند رشتههای کشاورزی را نیز همراستا با استارتآپهای حوزه دیجیتال پیش ببرد. تنها راهکار آنهم همانست که مدتی پیش بصورت نامههای محرمانه پیشنهادی به مقامات معظم رهبری و ریاست جمهوری محترم ارسال نمودم ولی واکنشی دریافت ننمودم. مکانیزاسیون کشاورزی در ایران موضوعی است که طی سالهای گذشته یا بهتر بگوئیم از سال 1345 ، یعنی سالی که قرارداد بین ایران و جمهوری رومانی به منظور خرید تراکتور و بعضی ادوات کشاورزی منعقد شد و تعداد تراکتور از آن سال در کشور رو به فزونی گذاشت مورد بحث متخصصین فن بوده است. چنانچه واریته ها به صورت کلاستر و همرس نباشند، بهتر است گوجه های رسیده را در زمان مشخص خود برداشت کنید. بانک کشاورزی، تنها بانک تخصصی کشور در بخش کشاورزی و با شبکه متنوع و گسترده ای از مشتریان در سراسر کشور با برگزاری استارت آپهای فین تک و کشاورزی از ظرفیتهای جذاب موجود در استارت آپها و شرکتهای دانش بنیان باهدف خلق ارزش افزوده برای کلیه ذینفعان خود بهره برداری خواهد کرد. اما اگر شهرداریها از تولیدکنندگان گل حمایت کنند و مستقیم از ما خرید کنند هم برای آنها سود بیشتری دارد و هم تولید کننده با اطمینان بیشتری نیرو جذب خواهد کرد.

علی مریدی، مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، نیز در آذر ۱۳۷۹ به خبرگزاری ایسنا گفتە بود: فلزات سنگین باقیمانده در مواد غذایی که ناشی از سموم دفع آفات است، مهمترین دلیل ابتلا به انواع سرطان است. طرحهای اولویت دار و جدید کشاورزی ، علوم ، فنون و ادوات بروز کشاورزی از جمله مواردی بود که توسط مدیر و کارشناسان جهادکشاورزی و همچنین کشاورزان ، بهره برداران و دامداران پیشرو ارائه شده و مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان لامرد در راستای تعامل سازده جهادکشاورزی و ناحیه مقاومت بسیج سپاه و نیز استفاده از ظرفیت نیروهای بسیج در بخش کشاورزی و همچنین در قالب فعالیت های کانون بسیج مهندسین کشاورزی و با حضور مدیر و کارشناسان جهادکشاورزی شهرستان ، جانشین فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج سپاه لامرد و جمعی از پرسنل این ناحیه ، ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری ، دامپزشکی ، تعاونی روستایی ، تعاونی های تولید و کشاورزی ، کلینیک های گیاه پزشکی و بهره برداران ، کشاورزان و دامداران پیشرو، همایشی با عنوان بسیج و کشاورزی نوین در مدیریت جهادکشاورزی شهرستان لامرد برگزار شد. Fruit Logistica تمام بخش های تجارت تولید محصولات تازه را پوشش می دهد و تصویری کامل از آخرین نوآوری ها، محصولات و خدمات مرتبط با این زنجیره تأمین بین المللی را فراهم می آورد.

در مجموع راهکار مهم و اصلی فقط در گرو تغییر زیرساختهای سنتی و آمادهسازی بستر مناسب فراگیر ملی برای ورود به عرصه یکپارچه به عصر”اتوماسیون و هوشمندسازی” است که شاید بتوان آنرا به کشاورزی الکترونیک نیز خطاب کرد که باید جزئیات کارشناسی شده آن مدون و بر اساس اعمال تغییرات مهم در قوانین فعلی وتدوین مقررات اجرائی جدید لازم الاجرا کل زیرمجموعههای بخش کشاورزی و محیط زیست شامل اراضی بایر، مراتع و جنگلها و حتی آب و هوا را برای ایجاد “هوای پاک، زمین پاک و آب پاک و نهایتا محیط زیست پاک” در کنترل مجموعههای هوشمندی در آورد. سخن پایانی: انجام امر فوق و توسعه کشاورزی نوین الکترونیک در کنار توسعه سایر امور خدمانی مثل دولت الکترونیک و جلوگیری از توسعه صنایع کثیف و آلاینده محیظ زیست واجب تر و حیاتی تر است و اگر هر روز تاخیر و تعلل صورت گیرد موجب ضرر و زیانهای بسیار غیر قابل برگشتی است که حتی امروزه شاهد برخی از بحرانهای آن هستیم.

به طور کلی عمدترین اهداف اصلاح نباتات را میتوان در عناوین زیر خلاصه میشود. گرچه همانطوریکه در بند سئوال قبل گفتم میتوان برخی نوآوریهای مطرح در مقوله کشاورزی دقیق را بطور موردی در هرکجا و منطقه، کوچک سزپوشیده مثل گلخانه یا بزرگ سرباز مثل کشتزار بکارگرفت. سه چهارم محصولات تولیدی این شهرک گلخانه ای به سایر نقاط اروپا (قبل از تحولات سال های اخیر روسیه و اروپا) و روسیه صادر میگردد. قبل از اینکه مکانیزاسیون کشاورزی را تعریف کنیم ، ابتدا لازم است موتور و ماشینرا از یکدیگر تشخیص داده و جدا کنیم. با توجه به مطالب گفته شد می توان اینگونه تعریف کرد:مکانیزاسیون کشاورزی یعنی استفاده از وسایل مکانیکی به منظور افزایش کمی و کیفی تولیدات کشاورزی و با هدف افزایش درآمد مالی کشاورز. با این تعریف جایگزین کردن کارگر با ماشین و موتور یکی از روش ها محسوب می شود و استفاده از بذر اصلاح شده برای بدست آوردن عملکرد محصول بیشتر روشی دیگر، که هر دو بخشی از موضوع مکانیزاسیون هستند. مبصّر تاکید کرد: اگرچه امنیت بذر و امنیت غذایی در یک راستا عمل میکنند، اما با یکدیگر متفاوت هستند.

دام منابع تجدید پذیر و طبیعی مورد نیاز ما را فراهم می کند که ما هر روز به آن متکی هستیم. کاهش استفاده از کود، سموم دفع آفات و آب به نوبه خود باعث کاهش قیمت مواد غذایی و کاهش آلودگی محیط زیست و تأثیر مثبت بر اکوسیستم های طبیعی می شود. در چنین سیستمی علاوه بر رشد محصول، انواع بیماریها و آلودگیها نیز شناساییشده و در مناسبترین زمان ممکن برطرف میشوند. الیکانته با تکیه بر صنعت توریسم رشد بسیار زیادی در سال های اخیر به لحاظ اقتصادی داشته است. در واقع نکته اصلی در اجرای الگوی کشت، سپردن کار به بخش غیردولتی برای مکان دار شدن فعالیتها بر اساس پتانسیل منطقهای است توقع از دولت شامل موارد کلان است مانند پیشبرد سیاستهای مرتبط با الگوی کشت مانند فراهم نمودن زیرساختهای عرضه محصولات کشاورزی تا بازارهای فروش داخلی و خارجی، تأمین و تخصیص آب بر اساس برنامه الگوی کشت، تعیین قیمتهای منطقهای تشویقی و تنبیهی برای انرژی مصرفی بخش کشاورزی به منظور حمایت از یک محصول در یک منطقه که میتواند قطب تولید آن محصول باشد و ما همه چیز را در همه جای کشور تولید نکنیم که برای بازاریابی آن همیشه مشکل داشته باشیم. این رویکرد اقداماتی را اعمال می کند که از نظر اقتصادی و زیست محیطی برای دستیابی به بهبود در تولید معنی دار هستند.

از این وسیله بری نرم کردن خاک در کشت گیاهان علوفه ای که بذر بسیار ریزی دارند و تماس کامل ذرات خاک با بذر بسیار مهم است، استفاده می شود در صورتی که بستر بذر در روش جوی و پشته نیز به خوبی تهیه نشده و کلوخه ای باشد، می توان از رتیواتور برای نرم کردن خاک سطح پشته عریض استفاده نمود. وسیله ای است که اگر به آن توان دهیم ، برایمان کار انجام می دهد ولی خود به تنهایی قادر به انجام کار نیست . به طور مثال یک گاوآهن را می توان به وسیله ی یک یا چند حیوان کار به حرکت درآورد و زمینی را شخم زد ، گاوآهن در اینجا ماشین را تشکیل می دهد و حیوان یا حیواناتی که آن را می کشند در حکم موتور می باشند. در طول 100 سال گذشته، بازده غلات غلات در سراسر جهان، مانند گندم و برنج، به طور چشمگیری افزایش یافته است. با این حال در حال حاضر موانعی وجود دارد؛ از جمله اینکه در کشاورزی هوشمند به طور مکرر نیاز به شبکه اینترنت می باشد.

با وجود این با جمع آوری و مهار نمودن آبهای سطحی، جلوگیری از تبخیر غیر مجاز، از بین بردن منابع ضایعات مصرف و آلودگی یا عدم پیوستن یه منابع آبهای شور دریاو صرفه جوئی موثر با تغییر سیسم مصرف هوشمند آب نه تنها در کشاورزی و صنعت بلکه در مصارف خانگی میتوان براحتی تا 50 درصد به سطح زیر کشت اضافه سایت agriculture-na نمود. در اینصورت، علاوه بر تأمین نیروی متخصص و اشتغال متخصصین با حقوق مکفی پایدار و مطمئن، میتوان امکانات رفاهی شهرها را تا حد معقول به مناطق روستائی برد و موجبات تعادل جمعیتی در شهرها و روستاها را فراهم آورد. توسعه بخش کشاورزی بر اساس مبانی توسعه و رشد اقتصادی می تواند عاملی موثر در افزایش تولیدات صنعتی باشد. عسکری با اشاره به اینکه تاکنون فقط چهار درصد در حوزه دانشبنیان رشد داشتهایم گفت: باید تلاش کنیم این رقم را به ۵۰درصد برسانیم. وی اضافهکرد: روسیه بعد از برگشت محصول فلفل دلمه ای به ایران، به دلیل ناشناس بودن چهار سمی که استفاده شده بود در نامه ای اعلام کرد که به دلیل عدم انطباق سموم مصرفی در این محصولات با سموم مصرفی روسیه این محصولات قابل تایید نیست و بعد صادرات این محصول را متوقف کردند. بعد از شناسایی و جداسازی، روی اراضی غیرملی عملیات کاداستر انجام میگیرد و برای صدور سند معرفی میشود.

کشاورزی مدرن رویکردی در حال تحول در نوآوری های کشاورزی و شیوه های کشاورزی است که به کشاورزان کمک می کند تا بهره وری تولید را افزایش داده و میزان مصرف منابع طبیعی مانند آب ، خاک ، انرژی … تجربیات نشان داده با کشاورزی مکانیزه به میزان قابل توجهی می توان در مصرف آب صرفه جویی کرد. آمارهای فائو نشان میدهد ایران در تولید بذر ملون، تخم مرغ، و بادمجان جایگاه سیزدهم جهان را دارد. کشاورزی و باغداری از آن دسته شغل هایی است که شاید به خاطر سختی های آن جوان هادیگرکمتربه آن رغبت نشان دهند وشاید ازنظر خیلی سوددهی نداشته باشد. گلهای بریده را در شرایط گلخانهای به هر دو شکل بسترهای سکوئی و زمینی کشت میکنند. روشهای سنتی کشت به دلایل مختلفی از جمله کمبود آب و تغییرات خاک، دستخوش تغییراتی قرار گرفته است و تولیدکنندگان به فکر ایجاد روشهایی نوین برای کشت گیاهان مختلف هستند. هدف اصلاحگر نبات نباید در توسعه روشهای معمول کشت نباتات اصلاحی منحصر گردد بلکه بایستی همواره در جستجوی ترکیبات نو از ژنوتیپهای مطلوب باشد. این گونه دیگر نیاز نیست در تمام زمان کشت برای هرگونه اقدامی نزدیک به محل کشت خود باقی بمانید؛ می توانید به مسافرت نیز بروید و رشد گیاهان را کنترل کنید.

در اغلب گیاهان یک یا چند ژن باارزش اقتصادی فراوان دارد. مسلماً تا حد امکان تلفیق اغلب قطعات ازاضی خرد مجاور هم و تشکیل تشکلها یا مجتمعهای صنعتی کشاورزی با اراضی چند صد هکتاری برای تولیدات استراتژیک یک یا چند محصولی از اولویتهای مهم این تحول یا انقلاب سبز در بخش کشاورزی و محیط زیست بشری است. تغییر زیر ساختهای سنتی موجود و جایگزینی آن با بستر مناسبی برای اجرای طرح تحول یا انقلاب سبز کشاورزی نوین مستلزم مطالعات اولیه شناخت کلیه عوامل و نهادههای تولید به روال جدید و تدوین قوانین مترقی مهمی است که همت و عزم راسخ و یکپارچه کل مجموعه حاکمیتی را میطلبد. کشاورز راه دستیابی به اقتصاد سبز در بخش کشاورزی را افزایش تعداد محصولات متکی به آب سبز اعلام کرد و افزود: به اعتقاد من در تابستان تقریباً هیچ محصولی نباید روی زمین کشت شود.

این امر یک کار فراگیر ملی وتحولی است که نیاز مبرم به همه عوامل سه قوه و شاید فتوای مقام معظم رهبری دارد تا بتوان کل مجموعه اراضی مستعد کشاورزی و منابع آبی را مثل ملی کردن اراضی منابع طبیعی و جنگلها تحت کنترل، حفاظت و نظارت دقیق قرار داده و سپس با جایگزینی اکثریتی نیروی انسانی موجود یعنی کشاورزان سنتی با نیروهای مختلف تحصیلکرده دانشگاهی با آموزشهای لازم کارورزی و کنترل کمی و کیفی سایر عوامل و نهادههای تولید، عملیات اجرائی اصلی را پس از اتمام 5-3 سال مطالعات پایلوتی بطور واقعی گسترش داد. به بیان دیگر اقتصاد کشاورزی عبارت از کاربرد اصول و نظریههای اقتصاد عمومی در فرایند تولید، مبادله، توزیع و مصرف مواد غذایی و مواد خام اولیه مورد نیاز سایر بخش هاست. اگرچه این افزایش سطح و تولید، در مقایسه با کشورهایی مانند چین و ترکیه قابل مقایسه نیست، اما چشم انداز این بخش از تولیدات کشاورزی امیدوار کننده است. اگرچه بخش وسیعی از کشور را مناطق کویری، نیمهخشک و فلات مرتفع تشکیل میدهد و میزان بارندگی در سطح کشور کم و تهدیدات علیه محیط زیست طبیعی، جدی است اما ایران از 13 اقلیم دنیا 11 اقلیم را داراست و به همین دلیل آن را کشوری 4 فصل میدانند که در هر ماه و فصل از سال میتوان محصولات متنوع کشاورزی را در جای جای آن تولید کرد.

همه ساله شرکت های فعال در حوزه کشاورزی و صنایع وابسته از جمله میوه و سبزیجات تازه، آجیل و میوه های خشک، بسته بندی محصولات و برچسب زدن، برنامه ریزی تدارکات، حمل و نقل، انبارداری و نگهداری، گلخانه و تکنولوژی گلخانه ای، مطبوعات و رسانه ها، فناوری اطلاعات در زمینه کشاورزی، تکنیک های کشت و توسعه کسب و کار کشاورزی، از سراسر جهان در این نمایشگاه گرد هم جمع می آیند. از همین رو، با توجه به اهمیت راه اندازی گلخانه های مدرن کشاورزی در ایران، و لزوم آشنایی بیشتر شرکتهای ایرانی با جدیدترین تکنولوژی های این حوزه، مرکز همکاریهای اقتصادی- تجاری ایران و اروپا (IEBC) با برنامه ریزی یک تور کشاورزی 8 روزه در آلمان و اسپانیا، همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی تخصصی Fruit Logistica، فرصتی را برای مدیران شرکت های ایرانی این حوزه از صنعت کشاورزی فراهم آورده تا ضمن حضور در این رویداد مهم، با شرکتهای فعال بین المللی دیدار و با آخرین فناوری ها و فعالیتهای این حوزه آشنا شوند. سپس برنامه ریزی کشت و کار کل کشور متناسب با شناخت استعداد اراضی هر منطقه ازطریق نقشه یا پهنه بندی های دیجیتالی رایانه ای، منطبق با برآورد نیازهای داخلی و صادراتی هر محصول، انجام و تشکلهای لازم بر ای جذب نیرویهای تحصیلکرده دانشگاهی با همه تخصصها شناسائی شده و سایر ملزومات از جمله سیستمهای هوشمند و دستگاههای مدرن و بتدریج بومی سازی شده در ایران فراهم شده، تا کنترل کلیه نهاده های لازم از حیث کمی و کیفی برای تولید از جمله کود و سم و سوخت و اب و عملیات کشاورزی بطور دقیق و صحیح تحت کنترل کاربران تشکلهای صنعتی کشاورزی قرار گیرد.