سه میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه بچه ماهی در رودخانه آستارا رهاسازی شدسه میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه بچه ماهی در رودخانه آستارا رهاسازی شد

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی دکتر میرآرمان واعظی روز دوشنبه در بازدید از رهاسازی بچه ماهی ها به رودخانه چلوند، گفت: این بچه ماهی ها با وزن متوسط یک گرم در کارگاه شهید انصاری رشت پرورش و تکثیر یافته و با استفاده از کامیون های حامل تانکرهای آب به این منطقه حمل شده اند.

وی ادامه داد: رهاسازی بچه ماهی ها در رودخانه باعث غنای این گونه آبزی و رونق کار صیادان پره خواهد شد و رودخانه چلوند، بستر مناسبی برای پرورش ماهی هاست و بر تقویت جمعیت آبزیان ساحل خزر از آستارا تا قره سو تاثیر می گذارد.

رییس شیلات آستارا تنها رودخانه تکثیر طبیعی بچه ماهی سفید در غرب گیلان را رودخانه مرزی آستارا در همسایگی جمهوری آذربایجان اعلام کرد و افزود: متاسفانه صید ماهی در این رودخانه در فصل تخم ریزی آنها، لطمه بزرگی به ذخایر ماهی های سفید می زند و بهتر است در جلسات تعیین زمان و مدت صید در رودخانه مرزی، از کارشناسان شیلات دعوت شود.

واعظی به امکان تکثیر بچه ماهی در آستارا به شرط تامین کارگاه و اعتبار اشاره کرد و گفت: اداره شیلات آستارا از نبود خودرو، امکانات و زیرساخت های لازم رنج می برد و در صورت تامین، تحول بزرگی در حوزه شیلات شهرستان روی خواهد داد.

رییس شیلات آستارا ادامه داد: در این شهرستان امکان تکثیر مصنوعی بچه ماهی سفید را آزموده ایم و جواب داده است اما راه اندازی این کار نیاز به اعتبار، تجهیزات و امکانات متعدد دارد.

عنایت رضایی پور فرماندار آستارا در بازدید از رهاسازی بچه ماهی ها، بر ضرورت تجهیز و تکمیل اداره شیلات این شهرستان از حیث امکانات و زیرساخت ها اشاره کرد و گفت: در کمیته برنامه ریزی و تخصیص اعتبارات، باید نگاه ویژه ای به شیلات آستارا داشته باشیم.

رودخانه چلوند آستارا از ارتفاعات اسپیناس و لابلای جنگل ها سرچشمه گرفته و در دریای خزر می ریزد و جزو رودخانه های دایمی است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر، مرز جمهوری آذربایجان و همسایگی استان اردبیل واقع شده است.منبع اخبار