اخبار

سه میلیون و ۸۰۰ هزار بچه ماهی در رودخانه آستارا رهاسازی شد

سه میلیون و ۸۰۰ هزار بچه ماهی در رودخانه آستارا رهاسازی شد

وی ادامه داد: سپس بچه ماهی ها توسط تیم اداره کل شیلات گیلان به کارگاه شهید انصاری رشت منتقل و در دستگاه انکوباتور تبدیل به لارو می شوند و بعد از رهاسازی در استخر پرورش بچه ماهی، طی ۲ ماه به بچه ماهی سفید با وزن متوسط یک گرم تبدیل شده و در نهایت در رودخانه های منتهی به دریای خزر رهاسازی می شوند.

وی افزود: ماهی های سفید از سن ۲ سالگی برای تخم ریزی و تکثیر طبیعی به رودخانه های منتهی به دریای خزر مهاجرت می کنند و در بعضی رودخانه ها توسط تیم مستقر اداره کل شیلات با همکاری بخش خصوصی، به صورت مصنوعی عملیات تخم کشی و تکثیر انجام می گیرد.

دکتر میرآرمان واعظی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی اظهار کرد: در چهارمین مرحله رهاسازی بچه ماهی ها که عصر روز گذشته با حضور مسئولان و جمعی از اهالی در حاشیه رودخانه چلوند آستارا انجام گرفت ، یک میلیون قطعه بچه ماهی با وزن متوسط یک گرم به رودخانه رها شد و در کل، این رقم در سال جاری به سه میلیون و ۸۰۰ قطعه رسید.

رییس اداره شیلات آستارا گفت: با توجه به اینکه اکثر بچه ماهیان سفید، بعد از بلوغ به همان رودخانه که در آن رها سازی شده اند بر می گردند، بازسازی ذخایر آن برای تکثیر ماهی سفید در سال های بعد و همچنین رونق صید و کار صیادان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

حجت الاسلام محمدجواد باقری ارومی امام جمعه آستارا در بازدید از عملیات رهاسازی بچه ماهی ها، این کار را خوب و ارزشمند دانسته و گفت: این کار اداره شیلات آستارا باعث رونق صید و کسب و کار صیادان می شود.
غلامرضا مرحبا نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی نیز در بازدید از این کار، بر حمایت از اداره شیلات آستارا برای توسعه آبزی پروری و کمک به صیادان با بازسازی ذخایر آبزیان و توسعه زیر ساخت های شیلات شهرستان به منظور اشتغالزایی تاکید کرد.

رودخانه چلوند آستارا از ارتفاعات اسپیناس و لابلای جنگل ها سرچشمه گرفته و در دریای خزر می ریزد و جزو رودخانه های دایمی است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر، مرز جمهوری آذربایجان و همسایگی استان اردبیل واقع شده است.منبع اخبار