سیل در پاکستان؛ امید همسایه شرقی به ایران برای تامین محصولات کشاورزی - مجله خبری کشاورزی

سیل در پاکستان؛ امید همسایه شرقی به ایران برای تامین محصولات کشاورزی

پیامدهای خطرناک سیل پیش روی امنیت غذایی پاکستان

سازمان مدیریت بحران ملی پاکستان در تازه‌ترین آمار خود مرتبط با خسارت‌های مادی و معنوی گفت که دست یکهزار و ۱۳۰ نفر در مناطق مختلف کشور درپی بارندگی‌های شدید و سیل جان خود را از دست دادند. 

براین اساس، وزارتخانه‌های امنیت ملی غذایی، بازرگانی و سازمان درآمدهای ملی پاکستان با هدف جلوگیری از تورم در بازار داخلی و اطمینان از تامین پیاز، گوجه و دیگر سبزیجات اقدامات لازم را برای واردات این محصولات از کشور همسایه ایران اتخاذ می‌کند. 

به گزارش روز سه‌شنبه مجله خبری کشاورزی از رسانه‌های دولتی پاکستان، نشست اضطراری وزارت بازرگانی این کشور برای بررسی زیان های وارده به حوزه کشاورزی طی هفته‌های اخیر دراثر سیل در اسلام‌آباد برگزار شد.

صدهار هزار هکتار از زمین های کشاورزی در ایالات خیبرپختونخوا، پنجاب، بلوچستان و سند از بین رفت و سیل با بی رحمی تمام صدها هزار تن انواع محصولات کشاورزی را لا به لای خاک و سنگ با خود برد.

«وحید احمد» رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه و سبزیجات پاکستان امروز طی گفت‌وگو با مجله خبری کشاورزی در اسلام‌آباد گفت: ایران گزینه مهم و سهل برای پاکستان در اوضاع بحرانی مانند سیل است و قادر به رفع نگرانی‌ها در تامین نیاز داخلی به سبزیجات خواهیم بود.

وی اظهار داشت: وزارت بازرگانی پاکستان موظف به تسهیل واردات از ایران است و واردکنندگان پاکستانی به اطمینان تمام قادر به تجارت و از همه مهم تر رفع نیاز داخلی و غلبه بر بحران ناشی از سیل خواهند بود. 

وزیر بازرگانی پاکستان با اذعان به چالش تامین نیازهای داخلی مرتبط با بخش کشاورزی و عرضه برخی از اقلام اساسی مانند پیاز و گوجه اعلام کرد که دولت برای عبور از بحران فعلی و در راستای تامین نیاز مردم اقدام به تسهیل روند واردات از ایران کرده است.

دولت پاکستان در برآورد اولیه خود اعلام کرده که سیل ویرانگر تاکنون ۱۰ میلیارد دلار به اقتصاد از قبل بیمار این کشور خسارت زده است. 

کارشناسان امور غذایی در پاکستان طی روزهای اخیر با ابراز نگرانی بابت خسارت جدی به بخش کشاورزی اعلام کردند که پیامدهای خطرناک سیل زنگ خطر تشدید فقر و کاهش امنیت ملی غذایی در کشور را به صدا درآورده است.منبع اخبار

اتحادیه کشاورزان پاکستان (FAP) اعلام کرد که بارندگی‌های بی سابقه در مقایسه با گذشته ۳۰ برابر بیشتر به بخش کشاورزی زیان وارد کرده است.

وی که در جلسه وزارت بازرگانی پاکستان با دستورکار تسهیل واردات سبزیجات از ایران حضور داشت، افزود: در وضعیت فعلی پاکستان ماهانه به ۱۵۰ هزار تن پیاز و ۵۰ هزار تن گوجه نیازمند است و ما می توانیم بخش بزرگی از این نیازمندی را طی تجارت با ایران برطرف نماییم. 

سیل امسال در پاکستان از شمال تا جنوب این کشور را بلعید و ویرانگری های آن خسارات جبران ناپذیر معنوی و مادی برجای گذاشت.