شالیکاران گیلان برای کنترل سریع آفت شب پره برنج اقدام کنند - مجله خبری کشاورزی

شالیکاران گیلان برای کنترل سریع آفت شب پره برنج اقدام کنند

                         منبع اخبار

وی اظهار داشت: این حشره زمستان را به صورت لارو و گاهی شفیره در خاک می‌گذراند، با گرم شدن هوا پروانه ها ظاهر شده و تخم های خود را به صورت دستجات ۱۰۰ عددی روی برگ قرار می‌دهند، لاروهای آفت پس از خروج از تخم، روزها زیر برگ‌ها و کلوخه‌ها در حال استراحت بوده و شب‌ها از قسمت‌های سبز گیاه به ویژه برگ تغذیه می‌کند.

رضا غیاثی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی اظهار داشت: با توجه به اهمیت خسارت آفت در صورت وجود حجم بالای آلودگی، ضروریست تا شالیکاران با مشاهده  آفت شب پره تک‌ نقطه‌ای برنج طبق نظر کارشناسان متخصص در مراکز و مدیریت جهاد کشاورزی و کلینیک‌های گیاه‌پزشکی نسبت به کنترل آفت اقدام کنند.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می‌آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده‌است.

خسارت اصلی آفت شب پره «تک نقطه‌ای» برنج اواخر مرداد

ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌ های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود، بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود.

غیاثی با بیان اینکه خسارت اصلی آفت شب پره تک نقطه‌ای برنج در اواخر مرداد و اوایل شهریور است، افزود: خسارت اصلی معمولا مصادف با زمان ظهور خوشه‌های برنج اتفاق می‌افتد، در این زمان لاروها خوشه‌های برنج را شدید مورد حمله قرار می‌هند و بر اثر تغذیه از خوشه ها موجب قطع و ریزش آن ها می‌شود که در نتیجه مقدار زیادی خوشه به همراه دانه به زمین ریخته می‌شود.

وی با بیان اینکه تاکنون خسارت خاصی از آفت شب پره تک نقطه‌ای برنج در شالیزارهای استان گیلان نداشتیم، افزود: اما ضروریست تا شالیکاران نسبت به این مهم آگاه باشند و در صورت مشاهده آفت شب پره تک نقطه‌ای برنج سریع برای کنترل آن اقدام کنند، تا دچار خسارت نشوند.

سرپرست مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان داشت: آفت شب پره تک نقطه‌ای برنج در شرایط گیلان، سه تا چهار نسل دارد، لاروهای این آفت حرکت دسته جمعی داشته و از قسمت‌های مختلف گیاه برنج نظیر برگ، خوشه‌ها و سایر اندام‌های هوایی برنج تغذیه می‌کنند.

وی یادآور شد: به دلیل اهمیت موضوع شالیکاران در صورت مشاهده آفت شب پره تک نقطه‌ای برنج، برای کسب اطلاعات در مورد زمان و نحوه کنترل آفت به مراکز و مدیریت جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه‌پزشکی مراجعه کنند.