اخبار

شرایط و مراحل احداث گلخانه مجله خبری کشاورزی

بر اساس آخرین گزارشها ایران در میان کشورهای جهان، دهمین کشور و در میان کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا اولین مقصد انتخابی مسلمانان است. کیفیت بسیار بالای پرتقال شمال کشور باعث شده است تا تقاضای صادرات آن از ایران در سال های اخیر افزایش چشم گیری داشته باشد تا جایی که از سوی بازارهای کشور عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس با استقبال خوبی مواجه شده است و سالانه مقادیر بسیار زیادی پرتقال به صورت بسته بندی یا فله به این کشور ها صادر می شود. بهدلیل فقدان الگوی کشت، در یک برهه زمانی کوتاه یعنی دو یا سه سال، یک محصول کشاورزی صرفاً بر اساس میزان سودآوری آن کشت میشود و مشکلاتی را بهبار میآورد. کشت گلخانه ای توت فرنگی به دو روش آب کشت و هوا کشت و به دو صورت کاشت بذر یا بوته انجام می شود. نعمت احمدی یک کشاورز است، او میگوید: کشاورزی ما از دو جهت رنج میبرد یکی از عدم اصلاح بذر و کود و نبود نوآوریهای فنی در بخش کشاورزی و دیگر نبود الگوی کشتی مشخص مبتنی بر استانداردهای روز.

در کشت گلخانه ای بهتر است که فصول نامساعد در آغاز فصل کشت یا پایان فصل برداشت باشد. بیشترین صادرات در سال ۲۰۱۹ مربوط به برنج و یونجه بود که به ترتیب ۴۳ و ۶۴ میلیون دلار بودهاست. برزیل تولیدکننده اصلی قهوه در جهان است و این محصول تا میانه قرن بیستم مهمترین محصول صادراتی این کشور بودهاست. در سال ۲۰۱۸ آلمان چهارمین تولیدکننده چغندرقند با میزان ۲۶.۱ میلیون تن برای تولید اتانول و شکر بودهاست. زعفران هم در همان اولین سال کشت به بار مینشیند و در سالهای بعد چند برابر محصول اولیه را تولید میکند از همین رو جز محصولات گیاهی زود بازده به شمار میآید. در سالهای اخیر به دلیل گسترش و رواج کاشت گلخانهای در کشور و شناخته شدن بیش تر تورهای سایبان به منظور کارآیی و عملکرد مناسب برای خنک نمودن گلخانهها، استفاده از این تجهیزات در سراسر کشور گسترش پیدا کرده است و شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، کرمان، البرز، هرمزگان، اردبیل، خراسان و مازندران بیشترین استفاده از تورهای سایبان در کشور را داشتهاند. این کارشناس اقتصاد کشاورزی گفت: اگر فعالیت کشاورزی برای کشاورزان سودده نباشد، با تغییر کاربری زمینهای خود وارد بخشهای دیگری خواهند شد و این موضوع موجب میشود حجم تولیدات کشاورزی در سالهای آینده تحت تأثیر قرار گیرد.

انواع محصولات زراعی و باغی متنوع و استراتژیکی مانند پسته و خرما، تولیدات جالیزی، انواع مرکبات، کشت های گلخانه ای، گیاهان دارویی و غیره علاوه بر تامین معیشت حدود یک میلیون نفر در استان کرمان با صادارت به داخل و خارج از کشور نقش بسیار مهمی در ارزش افزوده و ارزآوری دارد. رئیس سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه 150 میلیون هکتار از اراضی کشور تحت مصرف کشاورزی است اظهار کرد: حدود 18 میلیون هکتار آن به صورت مستقیم کشاورزی در آن صورت میگیرد. وی بیان کرد: در سال 92 بهدلیل کمبود جدی ذخایر گندم دولت حدود 2.5 میلیون تن گندم اضافه وارد کرد. در سال ۲۰۲۰ این کشور بالغ بر دو میلیون ایکر سطح زیر کشت داشتهاست. مساحت برزیل ۲.۱ میلیارد ایکر است و از این میزان، ۸۶۷.۴ میلیون ایکر به زمینهای کشاورزی اختصاص دارد. علاوه بر این، کشور برزیل چهارمین تولیدکننده غذا و اولین تولیدکننده محصولات کشاورزی جهان است. به عبارت دیگر دولت به صورت نسیه محصولات را از کشاورز میخرد. علاوه بر این، در کالاهایی که دولت مکلف به خرید تضمینی آنهاست، فروش به دولت به صورت نسیه صورت میگیرد، در حالی که خرید کالای خارجی به صورت نقد انجام میشود. بهعنوان مثال در حال حاضر در بخش شالیکاری و تولید برنج، سموم مورد نیاز در اختیار کشاورزان قرار ندارد و بازار سیاهی برای خرید سم به وجود آمده است.

به گفته عضو هیات علمی و دانشیار دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد، اصفهان از جمله استانهایی به شمار میرود که با کمبود منابع آبی روبه روست و باید از روشهای جدید و فناوریهای روز برای کشت و کار استفاده کند در غیر این صورت نمیتواند در سالهای آینده بهعنوان یکی از قطبهای اصلی محصولات کشاورزی در کشور مطرح باشد. اما آنچه که در عمل، به ویژه در سالهای اخیر اتفاق افتاده، عکس این قضیه را نشان میدهد. وقتی از مکانیزاسیون کشاورزی صحبت به میان می آید، اکثرا به فکر کاربرد و استفاده از موتورهای احتراق داخلی و ماشین های مختلف کشاورزی در مزارع می افتند، در حالی که مکانیزاسیون به معنی اعم، این نیست که حتما از موتور احتراق داخلی و یا از آخرین مدل های ماشین های کشاورزی استفاده شود. البته که ممکنه باغچه مون کوچیک باشه ، خونه مون آپارتمانی باشه حوصله و وقت کشاورزی و باغبونی نداشته باشیم یا یه محصولی رو که دوس داریم نتونیم همه سال بکاریم ما در پیکا مزرعه ای به وسعت مردم ایران درست کردیم که محصولاتش ویژگی محصول خونگی رو داره ، اما مشکلات اون رو نداره. در ۱۴ سال گذشته، تولیدات کشاورزی هند ۱۱ درصد افزایش یافته و از ۸۷ به ۳۹۷ میلیارد دلار رسیدهاست.

این کارشناس اقتصاد کشاورزی با نقد سیاست خرید تضمینی محصولات کشاورزی، یارانه تولید را جایگزین مناسب و تجربه موفق کشورهای مختلف در زمینه تولید محصولات کشاورزی دانست و گفت: در نبود الگوی کشت و با بالا بودن قیمت تمام شده، میبینیم قیمت بازار محصولات که تولید مازاد داشتهاند، هزینه تولید را پوشش نمیدهد. پایین بودن سرانه زمین و عدم استقرار نظام بهره برداری مناسب: کاهش سرانه اراضی به ازای هر بهره بردار نشان از تراکم زیاد نیروی کار در اراضی کشاورزی است که با افزایش بهره وری اراضی منافات دارد. با این تغییر سیاستی میتوان قیمت تمام شده را کاهش و سودآوری فعالیتهای کشاورزی را تضمین کرد. این اتفاقی است که بهطور مثال در تولید مرکبات استان مازندران شاهد آن هستیم. چهرهٔ صنعت مربوط، اکنون به شکل چشمگیری تغییر یافتهاست؛ به گونهای که همهٔ فرایند زنجیرهٔ تأمین، میتواند در خود کشور انجام شود. با توجه به زیرساختی که در بورس کالا وجود دارد، کشاورز میتواند محصول خود را پیش از رسیدن به فصل برداشت پیشفروش کند و سرمایه لازم را زودتر از موعد برداشت محصول به دست آورد. به گزارش خبرنگار ایرنا فرهاد زیویار چهارشنبه شب در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار داشت: لرستان ظرفیت های بسیار زیادی در بخشهای مختلف اقتصادی، فرهنگی، تاریخی، کشاورزی و گردشگری دارد که این همایش نیز در راستای معرفی دقیق این توانمندی ها برای حضور سرمایه گذاران و توسعه اقتصادی استان برگزار خواهد شد.

اما در عمل این مسأله در حد انتظار سیاستگذار رخ نداد و قیمت کالاهای اساسی بیش از آنچه انتظار میرفت، افزایش یافت. در واقع سیاست تخصیص ارز ترجیحی، به طور همزمان در جهت تضاد با منفعت مصرفکننده و بویژه تولیدکننده داخلی عمل کرد. او ادامه داد: «اولویت در تامین مواد غذایی، بازار داخلی ما و کنترل قیمت است،… عدم توجه به نیاز بازار و بازار سنجی و رقبای داخلی و بین المللی و عدم استفاده از واحد تحقیق و توسعه جهت ارائه محصول جدید و نوآور در صنعت. در همین زمینه روزنامه «مشرق» گزارش داده بود: «رونق گرفتن صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه و تنگکردن جا برای رقبای ترکیهای و اسرائیلی، سبب اعمال فشار آنها و اتخاذ تصمیماتی شد تا به بهانههای واهی جلوی صادرات محصولات کشاورزی ایران گرفته شود.

اما با داشتن یک گلخانه از آنچه می توانید بهترین محصولات گلخانه را پرورش دهید ، شگفت زده و خوشحال خواهید شد. در صورت تمایل نیز میتوانید با پرداخت هزینه ساخت گل خانه، آن را بزرگتر کنید و کسبوکار خود را گسترش دهید. شما برای صادرات برنج به کشورهای دیگر باید نیاز آن کشور را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. وزیر جهاد کشاورزی در ادامه تصریح کرد: سال گذشته در زمینه توسعه مراودات تجاری و بازرگانی با کشورهای منطقه و جهان اقدامات خوبی صورت گرفت و تفاهم نامههای مختلفی در حوزههای بهداشتی، قرنطینه ای، قوانین گمرکی، تعرفهای و …

با این حال، بعید است که ایالات متحده کمبود قابل توجهی را تجربه کند، در حالی که کشورهای اروپایی که به واردات محصولات کشاورزی از روسیه بیشتر وابسته هستند، و همچنین کشورهای کمتر توسعه یافته اقتصادی، ممکن است محصولات کمتری را در قفسههای سوپرمارکت ببینند. تا زمانی که کشاورز استانداردهای مربوط به نظافت و پاکسازی گلخانه هیدروپونیک را رعایت کند، گیاهان این گلخانه کمتر در معرض بیماریهای مختلف قرار میگیرند. وی در ادامه گفت: اعطای یارانه تولید در بخش کشاورزی موجب کاهش هزینههای تولید در این بخش میشود و تجربهای است که در سایر کشورها نیز موفقیتآمیز بوده. این مسأله باعث میشود کشاورز محصول خود را در ازای دریافت پول به صورت نقد، به قیمت پایینتر به واسطهها بفروشد تا سرمایه لازم برای کشت جدید خود را بدست آورد. سناریوی سوم روند رشد تولید میانگین روند رشد گذشته و روند رشد جهانی بررسی شد که در این سناریو سهم ایران از تولید جهان 07.0 درصد در سال 1404 بدست آمد. یک سال گوجه گران میشود، سال بعد سطح زیر کشت گوجه آن قدر زیاد میشود که قیمت آن در بازار تا جایی پایین میآید که کشاورزان حتی محصول خود را برداشت هم نمیکنند. محمدرضا نوری، عضو هیات علمی گروه مهندسی آب دانشگاه شهرکرد در گفتوگو با ایسنا با بیان اینکه کشاورزی بزرگترین بخش مصرف آب را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد از آب قابل استحصال، در کشاورزی مصرف میشود.

در سال ۲۰۱۹، چین با ۱۳۳.۱ میلیارد دلار صادرات، از ایالات متحده و اتحادیه اروپا پیشی گرفت و به بزرگترین صادرکننده محصولات کشاورزی در جهان تبدیل شد. در سال ۲۰۲۰ میراتورگ به عنوان بزرگترین هلدینگ کشاورزی روسیه از نظر مالکیت زمین کشاورزی شناختهشد. گلخانه در ایران برای اولین بار، در سال ۱۳۳۲ و توسط آلمانی ها وارد کشور شد که از نوع گلخانه های شیشه ای با اسکلت فلزی بود و برای کارهای تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گرفت. ایران پیش از این جایگاههای اول و نخست تولید پسته را از آن خود میکرد، اما به دلیل خشکسالیها در سال 2020 تولید پسته ایران به شدت افت کرد. علاوه بر این در سال ۲۰۱۹، صادرات سالانه محصولات کشاورزی،شیلات و جنگلداری ژاپن ۹۱۲.۱ میلیارد ین بود و رکرد بالایی برای ۷ سال متوالی ثبت کرد. این کشور بیش از ۲۳ میلیون هکتار زمین زیرکشت دارد. این پژوهشگر گفت: در صورت تایید وجود سموم و فلزات سنگین خطرناک خارج از استانداردهای تعریف شده که برای سلامت جامعه در محصولات امکان مصرف آن وجود ندارد، تنها باید امحا شده و از دسترس خارج شوند.

در روزهای اخیر این موضوع برای برخی محصولات جالیزی رخ داده است. سودآور نبودن برخی محصولات و همچنین تغییر کاربری زمینهای کشاورزی و باغات میتواند امنیت غذایی کشور را تحت تأثیر قرار دهد. در جدول ۱، آمار توصیفی ( میانگین، بیشترین، کمترین) برخی ویژگی های فردی پاسخگویان ارائه شده است. اما معمولاً بهصورت یکساله کشت میشود و حدوداً یک ماه از سال در بین دو کشت، برای تمیز کردن محیط و از بین بردن آفات و کنترل بیماریها، گلخانه خالی خواهد ماند. سال بعد خیلیها به امید سود بردن از این قیمت بالا، پیاز میکارند. دولت میتواند بهجای صرف هزینه برای خرید تضمینی، منابع خود را به اعطای یارانههایی از این قبیل اختصاص دهد. برای احداث گلخانه هیدروپونیک باید به منظور اخذ مجوز کلاسهای آموزشی در زمینه کشاورزی را گذراند که گذراندن این دوره مستلزم پرداخت هزینه است. وی همچنین هشدار داده که در آینده نزدیک، این وضعیت برای محصولاتی مانند سیبزمینی و پیاز نیز رخ خواهد داد تا حدی که حتی جمعآوری این محصولات در زمینهای کشاورزی صرفه اقتصادی نخواهد داشت. خانمحمدی افزود: از سوی دیگر هیچ نظارتی بر روی استانداردها نیست لذا ما سمپاشیهای مداوم سمپاشهای غیر استاندارد را خواهیم داشت که سبب به وجود آمدن این چالشهایی میشود.

از این تاریخ به نام ( بانک کشاورزی سایت agriculture-na ایران) نامیدهمیشود. در واقع اگر مدیریت کلانی بر بخش کشاورزی وجود نداشته باشد و دادههای آماری در دسترس فعالان این بخش نباشد، پیشبینی کشاورزانی که برای کشت فصل بعد به قیمتهای فصل قبل نگاه میکنند، درست از آب در نمیآید. زمان برداشت که میرسد میبینند آن قدر پیاز در بازار هست که سود سال گذشته که هیچ، هزینه تولید هم در نمیآید. در سال ۲۰۲۰ صنایع مرتبط با کشاورزی، ۱۰۵۵ میلیارد دلار معادل ۵ درصد در تولید ناخالص ملی نقش داشتند. بشارتده با تأکید بر اینکه فقدان الگوی کشت، ضعف در صنایع تبدیلی، ناتوانی اتحادیهها در خرید محصولات و تخصیص منابع مالی دولت به خرید تضمینی بهجای یارانه تولید، موجب کاهش سود و زیان دیدن کشاورزان میشود، از کشاورزانی گفت که برای ادامه فعالیت خود با تردید مواجهند. وی با اشاره به اهمیت نقش اتحادیههای کشاورزی در تضمین سود کشاورزان گفت: اتحادیهها توان خریداری محصولات را ندارند و در واقع واسطهها و دلالان هستند که در این میان سود میکنند. در واقع هدف اصلی بخش کشاورزی تضمین امنیت غذایی کشور و سبد غذایی مردم است. این نگرانی وجود دارد که فقدان الگوی کشت و نبود برنامه بلندمدتی برای تولید محصولات، فعالان این بخش را به فعالیتهایی غیر از کشاورزی سوق دهد.

همانطور که می دانید، کشاورزی مدرن باعث بهبود توانایی ما در تولید مواد غذایی و رشد این تولیدات شده و همچنین ایمن بودن مواد غذایی را تضمین می کند. وی قاعده مصرف نادرست سموم را به ضعیف بودن نظام ترویج، آشنا نبودن کشاورز به میزان مصرف و فقدان آموزشها نسبت داد. یکی از محاسن کشاورزی سنتی نسبت به کشاورزی صنعتی این است که به عقیده محققین در این نوع از کشاورزی آسیب کمتری به محیط زیست و منابع طبیعی وارد میشود. از دیگر مزایای میوه خشک نسبت به میوه های تازه که سبب باارزش تر شدن و به صرفه تر شدن ﺁن شده است می توان به سبک و کم حجم بودن، نیاز نداشتن به سردخانه در زمان نگهداری و حمل و نقل، بسته بندی آسان، حمل و نقل ﺁسان و نبود کپک زدگی اشاره نمود. همانطور که در این مقاله به آن اشاره شد، بخش همراه بانک کشاورزی از بخش های مهم و در عین حال پرکاربرد سایت بانک کشاورزی می باشد.

حدود ۴۱ درصد زمینهای این کشور زیر کشت محصولات کشاورزی است. لطیفیان با تاکید بر اینکه عامل آفت یا بیماری گیاهی تهدیدی برای سلامت انسان نیستند، اظهار کرد: در این موارد کشور هدف صادراتی تنها به دلیل جلوگیری از انتقال آفت و بیماری به سیستم های کشاورزی یا جنگلی و زیان های اقتصادی ناشی از آن مانع ورود محصول به کشور خود شده و آن ها را برگشت می دهد. به گزارش مسیر اقتصاد تولید کشاورزی به معنای فرآیند پرورش حیوانات و گیاهان برای تولید محصول به منظور تقویت یا حفظ زندگی انسان است. امروزه، با افزایش طیفی از فناوریهای نوین و نوآورانه در صنعت کشاورزی، ادارهی یک گلخانه فقط محدود به طبقهی مرفه و دانشگاهها نمیشود؛ بلکه هر فردی که علاقهمند است کسبوکارش را بر این مبنا شروع کند یا حتی دوست داشته باشد شیوههای جدیدی از زندگی پایدار را به جنبههای زندگی روزمرهاش اضافه کند نیز میتواند وارد این عرصه شود. فقط برای کاشت سبزیجات باید روش های مراقبت و نگهداری آنان را دانسته یا بیاموزید.

با این وجود، طبق مقایسههای بینالمللی میانگین بازده کشاورزی در هند بین ۳۰ تا ۵۰ درصد بالاترین بازدهها در سطح جهان است. یکی از کشاورزان جوان استان سمنان در حالی که در زمین کشاورزی پنج هکتاریاش بیل به دست مشغول آبیاری به روش سنتی بود در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: من هر ۲ هفته ۲۴ ساعت نوبت آب کشاورزی دارم و مجبورم تنها در دل شب، سرما و گرما برای آبیاری به سر زمین بیایم. بایدن گفت که ایالات متحده و کانادا ممکن است نیاز به افزایش تولید مواد غذایی خود داشته باشند تا از کمبود در اروپا و سایر نقاط جلوگیری کنند. رضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی مشکلات پیش روی تولیدات محصولات جالیزی را بهدلیل نبود الگوی کشت درست میداند و به این نکته اشاره داد که کشاورزان در تولیدات خود بهجای پیروی از الگوی کِشتی که هیچگاه طراحی نشده، قیمت محصولات فصلهای گذشته را در نظر میگیرند. ایران هم به عنوان کشوری با توجه به تنوع غذایی بالا میتواند در تامین مواد غذایی این کشورها همکاریهایی داشته باشد و در مقابل کالاهای تولیدی و ماشینآلات وارد کند. این درحالی است که در کشور ما با وجود پیشینه طولانی کشاورزی و پس از گذشت قرنها و دههها همچنان کشاورزی ایران برپایه سنت میچرخد و بدینترتیب از کاستیهای بسیاری رنج میبرد.

سهم کشاورزی از تولید ناخالص ملی هند از ۱۷.۸ درصد در سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ به ۱۹.۹ درصد در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ رسیدهاست. این گیاه در مکزیک و گواتمالا در مزارع قدیمی با لوبیا و کدو میروید و جد ذرت است پس از اهلی کردن این گیاه: رشد ساقهها بیشتر که ابتدا دو سانتی متربعد سه متر و چهار سانتیمتر و در هفتصد قبل میلاد به سیزده سانتیمتر رسیدهاست. بیش از ۹ میلیون هکتار از وسعت استان سمنان حدنگاری شده و طبق گزارشها ۹۳ درصد اراضی دولتی و چهار هزار و ۶۶۵ هکتار بافت روستایی نیز حدنگاری شده است. با این حال، در ادامه اعلام شد که در بهترین شرایط نیز «دست کم چهل درصد از کشاورزی ایران بختی برای بقا ندارد». کشورهای ایتالیا، آلمان، هلند، فرانسه، بلژیک، انگلیس مقاصد صادراتی این کشور هستند که محصولات گندم، انجیر، انواع میوه، فندق، زردآلو، عدس، کشمش و نخود به این کشورها صادر میشود. انگور خشک که اصطلاحا به آن کشمش گفته می شود، ارزش غذایی بسیار بالایی دارد و طرفداران زیادی نیز در کشورهای دیگر پیدا کرده است، تا جایی که در حال حاضر میزان صادرات کشمش از انگور بیشتر است و طبق آمار به دست آمده صادرات کشمش ایران به حدود 80 کشور در سراسر جهان صورت می گیرد.