اخبار

شرکت‌های دانش‌بنیان امروز توان حل مسائل بزرگ ملی را دارند

جلیلی بیان کرد: فرسودگی تجهیزات و قواعد بوروکراتیک مانع از ایده‌پردازی دانشجویان شده و باعث می‌شود که از ماندن و راه‌اندازی ایده‌های فناورانه خود در داخل کشور منصرف شوند، بنابراین باید تلاش کنیم مسیر را برای ایده‌پردازی آنها هموار کنیم. 

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به ورود شرکت‌های بزرگ به حوزه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: قانون جهش تولید دانش‌بنیان نیز در این مسیر ظرفیت‌های خوبی را برای این شرکت‌های بزرگ ایجاد کرده است تا ظرفیت‌های خود را به میدان توسعه اقتصاد دانش‌بنیان بیاورند. 

وی در ادامه تصریح کرد: رویدادها و برنامه‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها به خصوص در دانشگاه صنعتی شریف علاوه بر نتایج و ثمرات بسیاری که دارد، می‌تواند همچنان ایده‌ها و خلاقیت‌های نوآورانه دانشجویان را به بدنه زیست‌بوم نوآوری کشور متصل کند.

باید مسیر ایده‌پردازی را برای دانشجویان هموار کنیم

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، رکن و محور اصلی زیست‌بوم نوآوری در هر کشوری را نیروی انسانی آن کشور عنوان کرد و گفت: اگر نیروی تربیت‌یافته و کارآمدی وجود نداشته باشد، عملا فناوری توسعه نخواهد یافت؛ بنابراین همه تلاش ما باید این باشد که نیروی انسانی مبدع، کارآمد و متعهدی تربیت کنیم که بتواند نقش خود را در توسعه فناوری کشور ایفا کند.

وی با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی این قابلیت را دارد که ابزارهای جدیدی را برای توسعه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان تعریف کند، گفت: شرکت‌ها می‌توانند به صندوق بگویند که چه ابزاری نیاز دارند تا متناسب با نیازشان آن را تعریف کنیم. از سوی دیگر، برنامه ما این است که از منابع دولتی فاصله بگیریم و بازیگران متعدد زیست‌بوم تامین مالی را ارتقاء بخشیم. 

وی افزود: به نظر می‌رسد که باید الگوی فعالیت‌ها و کارهای ناحیه نوآوری شریف را به دیگر بخش‌های نوآوری کشور نیز تسری داد.

دکتر خیاطیان با تاکید بر اینکه امروز زیست‌بوم نوآوری در همه استان‌های کشور با رشد بسیار چشمگیری مواجه شده است، بیان کرد: در همه استان‌های کشور، شرکت‌های دانش‌بنیان و دیگر اجزای زیست‌بوم نوآوری رشد بسیار خوبی داشته و امروز توان حل مسائل بزرگ ملی را پیدا کرده‌اند. 

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین گفت: یکی از مسائل مهم ما در حوزه برنامه‌ریزی فناوری، به رسمیت شناختن تنوع پارک‌های علم و فناوری است. با توجه به رشد روزافزون زیست‌بوم نوآوری کشور، دیگر یک مدل و الگو از پارک‌های علم و فناوری پاسخگوی نیاز زیست‌بوم فناوری کشور نیست و باید برنامه‌ریزی‌هایی برای ایجاد مدل‌های متنوعی از پارک‌های علم و فناوری با کارکردهای متفاوت را تعریف کنیم. 

دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این نشست، با بیان اینکه صندوق در سال‌های گذشته تلاش کرده است تا در کنار زیست‌بوم نوآوری شریف باشد، گفت: در سال‌های گذشته صندوق نوآوری حمایت‌های مختلفی را از صندوق پژوهش و فناوری شریف به عمل آورده است، چرا که این صندوق، موتور تامین مالی طرح‌های ناحیه نوآوری شریف بوده است. البته نباید فراموش کنیم که امروز نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان ناحیه نوآوری شریف افزایش پیدا کرده و در این راستا، صندوق نوآوری و شکوفایی با ابزارهای خود به حمایت مستقیم از این شرکت‌ها می‌پردازد. برای مثال یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان زیست‌بوم نوآوری شریف تاکنون بیش از ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات از صندوق نوآوری دریافت کرده است.

خیاطیان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی به نوبه خود در شکل‌بخشیدن به ناحیه نوآوری شریف ایفای نقش کرده است، گفت: به طور مثال، در برج فناوری طرشت حدود ۸۰ شرکت دانش‌بنیان و فناور مستقرند که ۱۶ شرکت در مجموع ۳۰ میلیارد تومان برای استقرار در این برج از محل خط اعتباری از صندوق نوآوری و شکوفایی، تسهیلات استقرار دریافت کردند.

خیاطیان همچنین تامین خط اعتباری صندوق پژوهش و فناوری شریف را از دیگر اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی برشمرد و گفت: صندوق دانشگاه یکی از بازیگران مهم ناحیه نوآوری شریف است که سرمایه اولیه آن ۱۳۰ میلیارد تومان است و ما نیز ۵۴ میلیارد تومان خط اعتباری و ۷۵ میلیارد تومان تسهیلات جعاله به این صندوق اعطا کرده‌ایم.

به گزارش ایسنا، امروز در جریان بازدید دکتر محمدصادق خیاطیان از ناحیه نوآوری شریف در نشست مشترکی با رییس دانشگاه صنعتی شریف، رییس پارک علم و فناوری این دانشگاه و همچنین رییس صندوق پژوهش و فناوری شریف، به بحث و بررسی درباره راهکارهای توسعه فعالیت‌ها و جهش تولید شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در ناحیه نوآوری شریف پرداخته شد.

خیاطیان ضمن ابراز خرسندی از دستاوردها و توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور مستقر در ناحیه نوآوری شریف، اظهار کرد: امروز ناحیه نوآوری شریف به یک زیست‌بوم مثال‌زدنی در کشور تبدیل شده است. دستاوردها و اقدامات انجام‌شده در دو دهه گذشته در این مرکز، ناحیه نوآوری شریف را به مرکزی تبدیل کرده که می‌تواند الگویی برای سایر بخش‌ها و زیست‌بوم‌های نوآوری کشور باشد. 

تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک بازدهی بسیار مطلوب و چشمگیری دارد

به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، در ادامه این نشست، سادات رسول، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری شریف با اشاره به اینکه تا امروز کارهای پربار بسیاری در همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق پژوهش و فناوری شریف انجام شده است، گفت: یکی از شاخص‌ترین این کارها، شکل‌گیری مجموعه برج فناوری طرشت بود که صندوق نوآوری، بسته خاصی برای آن طراحی کرد.

وی با بیان اینکه امروز ضرورت حمایت از شرکت‌ها و تیم‌های کوچک‌تر دانش‌بنیان بیشتر احساس می‌شود، گفت: تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک، اگرچه مدت زمان زیادی نیاز دارد و عملا سخت‌تر و پرهزینه‌تر است، اما در طولانی‌مدت می‌تواند بازدهی بسیار مطلوب و چشمگیری داشته باشد و سبب رشد سهم اقتصاد دانش‌بنیان در تولید ناخالص داخلی شود. 

حمایت‌های صندوق نوآوری از صندوق پژوهش و فناوری شریف

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان این که صندوق نوآوری قابلیت تعریف ابزارهای جدید را برای توسعه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان دارد، گفت: در همه استان‌های کشور، شرکت‌های دانش‌بنیان و دیگر اجزای زیست‌بوم نوآوری رشد بسیار خوبی داشته و امروز توان حل مسائل بزرگ ملی را پیدا کرده‌اند. 

در ادامه این نشست، دکتر رسول جلیلی، رییس دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه این دانشگاه امروز یکی از مراجع علمی کشور است و بالاترین رتبه‌بندی دانشگاهی را در کشور دارد و در جهان نیز زبانزد بسیاری از مجامع علمی است، افزود: دانشگاه شریف اکنون جایگاه خیلی خوبی پیدا کرده است. بسیاری از مقامات سیاسی منطقه، دانشگاه شریف را می‌شناسند و این جز با سرمایه‌گذاری جمهوری اسلامی و تلاش دانشجویان و اساتید اتفاق نیفتاده است. ما نیز باید این کانون را حفظ کنیم و حفظ آن با نگاه عادلانه ممکن است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت شتابدهنده شریف، اولویت اصلی این شتابدهنده را پرداختن به مساله ایده‌پردازی دانشجویان و کمک به توسعه ایده‌ها عنوان کرد و یادآور شد: استفاده از شبکه سرمایه‌گذاران نیز از دیگر برنامه‌های شتابدهنده شریف است. در یک دهه گذشته شتابدهنده شریف ۱۶۷ تیم فناور را پذیرش کرده است که حدود ۲۵ درصد آنها موفق به جذب سرمایه شدند. 

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/1402042013004/%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D9%84-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%A6%D9%84-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D9%85%D9%84%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF

خیاطیان با اشاره به تلاش‌های صندوق نوآوری و شکوفایی در سال‌های گذشته برای فراهم‌ کردن ابزارهای مختلف تامین مالی فناوری با همکاری سایر بازیگران زیست‌بوم، گفت: در این دوره نیز ابزارهای جدید متنوعی را طراحی کرده‌ایم. همچنین با مشارکت خوب شبکه بانکی کشور توانستیم حجم زیادی از فرآیند تامین مالی را تسهیل کنیم. رساندن شرکت‌ها به منابع بانکی نیز از ماموریت‌های ماست و از سوی دیگر، بازار سرمایه و برش اقتصاد مردمی در حوزه دانش‌بنیانی نیز استفاده از تامین مالی جمعی است که در این باره، نشست‌های خوبی با رییس سازمان بورس داشتیم. 

بهنام طالبی، رییس پارک علم و فناوری شریف نیز در این نشست با بیان اینکه دانشگاه شریف سابقه بسیار درخشان و طولانی در زمینه فراهم‌سازی زمینه‌های توسعه نوآوری دارد، گفت: در بسیاری از ساختارهایی که تاکنون برای توسعه فناوری در کشور به وجود آمده، دانشگاه شریف جزو اولین‌ها بوده است. برای مثال پارک علم و فناوری شریف از نخستین مراکزی بود که در آغاز دهه هشتاد به وجود آمد. صندوق پژوهش و فناوری شریف نیز در سال ۱۳۸۸ به عنوان سومین صندوق پژوهش و فناوری در کشور شکل گرفت. مجتمع فناوری شریف نیز سال ۱۳۹۲ ایجاد شد و به ارائه خدمات به زیست‌بوم نوآوری پرداخت. شتابدهنده شریف نیز نخستین شتابدهنده دانشگاهی بود. 

طالبی افزود: از دهه گذشته تا امروز، دانشگاه شریف توانسته نقاط اتصال خوبی میان دانشجویان و زیست‌بوم نوآوری باشد. از جمله می‌توان به این نکته اشاره کرد که دانشگاه شریف سالیانه ۱۰۰رویداد را در حوزه نوآوری برگزار می‌کند. در این رویدادها بیش از ۲۶ هزار ساعت دوره آموزشی و کارگاه‌های متفاوت تعریف شده است. 

وی بیان کرد: مجموع این ساختارها، ناحیه نوآوری شریف را به وجود آورده است که امروز جایگاه خود را در زیست‌بوم نوآوری کشور به خوبی پیدا کرده است. برج فناوری طرشت نیز بدون بودجه دولتی در پارک علم و فناوری کشور شکل گرفته است.

برگزاری سالانه ۱۰۰ رویداد در حوزه نوآوری در دانشگاه شریف

رییس پارک علم و فناوری شریف با اشاره به اینکه در محدوده پارک، زندگی عادی جریان دارد، گفت: در واقع پارک علم و فناوری شریف مانند دیگر پارک‌های علم و فناوری، مرز خود را با فضای شهری روشن نکرده و از آن جدا نشده است. این مساله، ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و البته برخی محدودیت‌ها را نیز برای پارک ایجاد کرده است. 

ملکی‌فر در ادامه اظهار امیدواری کرد که روند همکاری‌های صندوق نوآوری و شکوفایی و ناحیه نوآوری شریف بیش از پیش توسعه یابد و در راستای توسعه‌ اکوسیستم نوآوری، اتفاقات خوبی را شاهد باشیم.