شیوه کاشت انواع محصولات گلخانه ای مجله خبری کشاورزی

تراکناسچی در دیدار کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی ایران از این مرکز علمی کشاورزی در مسکو که سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه نیر حضور داشت افزود: ما خواستار انعقاد قراداد همکاری بین ایران و روسیه در زمینه های علمی بخصوص کشاورزی برای صدها سال سایت agriculture-na هستیم. در واقع به کارگیری این تکنولوژی در زمینه ارزیابی وضعیت و تشخیص تنش گیاهان نیز کاربرد دارد. افزایش تجارت دام زنده، زمانی به نفع کشور است که پرورش دهنده های دام ابتدا بتوانند بازار داخل را از نظر مواد گوشتی اشباع کنند و سپس مازاد دام زنده را برای صادرات آماده نمایند. خاوازی تصریح کرد: اما می توانیم واردات جهت دار با روسیه داشته باشیم چون ما ظرفیتهای زیادی در تولید سبزیجات، گیاهان دارویی، صیفی جات و پروش آبزیان داریم که می توانیم در قالب یک سرمایه گذاری مشترک روی آنها بحث کنیم و این تبادل تجارت را تعدیل کنیم. در این بین توجه به تجارت بخش کشاورزی با توجه به اهدافی همچون خودکفایی و امنیت غذایی و امکان ارز آوری بالای این بخش اقتصادی حائز اهمیت است.

مزایای اتوماسیون فرایندهای سنتی کشاورزی از طریق مقابله با مسائل مربوط به ترجیحات مصرف کننده ، کمبود نیروی کار و رد پای محیط زیست کشاورزی اهمیت ویژه ای دارد. از سوی دیگر کارشناسان معتقدند این بخش می تواند نقش عمده ای در رونق اقتصادی داشته باشد و محصولات آن می تواند جایگزین مناسبی برای صادرات نفت باشد. محصولات گلخانه ای نه تنها در بازار های داخلی بلکه در بازار های خارجی نیز محبوبیت خوبی دارند. این مقام مسوول ادامه داد: بنابراین برای رفع این مشکل چهار جلسه وبیناری برگزار کردیم و هیاتی به روسیه رفت در آن جلسه خواسته ها مکتوب اعلام شد که هر بستر تولید پرونده ای داشته باشد، اگر بدانیم که محموله استاندارد کشور ما را رعایت نمی کند ما صادرکننده را حذف خواهیم کرد. کشاورزی و باغداری از آن دسته شغلهایی است که شاید به خاطر سختیهای آن جوانها دیگر کمتر به آن رغبت نشان دهند و شاید از نظر خیلی سوددهی نداشته باشد؛ اما جالب است بدانید اگر راه و روش این کارا را بلد باشید، میتوانید از این شغل پول خوبی به جیب بزنید. در دور هفتم انتخابات ریاست اتاق بازرگانی در اسفند ۱۳۸۹، محمد نهاوندیان با کسب ۱۷۵ رأی به ریاست این اتاق انتخاب شد.

در قسمت قبل بیان کردیم که کشاورزی هوشمند با استفاده از دستگاه های جدید به وجود آمد. وی بیان داشت: در سفری که به استان کهگیلویه و بویراحمد داشتیم پیشنهاد راهاندازی ایستگاه یا مرکز تحقیقات بلوط داده شد و این موضوع به زودی مصوب میشود. در حالی که میوه های زمین زراعی خیلی سریع آفت می گیرند و در معرض نور مستقیم آفتاب، گرما و سرمای بیش از حد دچار سرمازدگی یا گرمازدگی می شوند. بر این اساس واردات گندم ایران نیز طی امسال به کمتر از نصف خواهد رسید و در حالی که ایران سال پیش ۷.۹ میلیون تن گندم وارد کرده بود امسال این رقم به ۳.۴ میلیون تن کاهش خواهد یافت. عسکری بیان داشت: بحث پدافند غیرعامل نیز حایز اهمیت بود که ما منطقی با این موضوع برخورد کردیم. وی با بیان اینکه کشور برزیل از معدود کشورهای دنیاست که سه بار در سال کشت محصولات کشاورزی دارد، افزود: کشاورزی ما با کمک علم و به همراه ۲ هزار استارتاپی که در این زمینه وجود دارد ظرفیت این را دارد که به تمام دنیا به صورت پایدار مواد غذایی صادر کند. شهرستان نیشابور سالانه در حدود ۴۴۵ هزار تن تولیدات زراعی دارد. پیش بینی میکنیم امسال حدود ۹۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن چغندرقند برداشت کنیم.

ایران در سال جاری ۱۲۱ هزار تن گوشت وارد و ۳۰ هزار تن گوشت نیز صادر خواهد کرد. امسال تولید گوشت گوساله از ۵۵۱ هزار تن به ۵۶۰ هزار تن خواهد رسید که افزایش ۲ درصدی خواهد داشت. در این رابطه پیشبینی شده است تقاضای گوشت به نسبت در آمریکا قدرتمند باقی بماند، درحالیکه مصرف گوشت جمعیت کشورهای کمدرآمد بهخصوص در منطقه جنوب صحرای آفریقا همچنان محدود خواهد بود. وی در رابطه با وضعیت چاههای آب در استان فارس گفت: یکی از مشکلات اصلی ما این است که سفرههای زیرزمینی از آب تهی شده و اگر مدیریت نشود شاهد اتفاقات ناگواری خواهیم بود در بخش کشاورزی باید به سمت مدیریت آب و اصلاح الگوی کشت برویم. عسکری تأکید کرد: اگر تدبیر کنیم و نان خوب و باکیفیتی تولید کنیم حتما از تلفات نان کاسته خواهد شد.

بیتوجهی نسبت به معرفی مزیتهای کشور در سطح جهانی موضوع بسیار انتقادبرانگیزی است و در این سالها نتوانستهایم خود را به درستی معرفی کنیم و امروز آشنایی و شناخت مردم دنیا از مردم کشور ما و توانمندیهایی که داریم، ناچیز است. سوال اینجاست که چرا نباید به اندازه نیاز کشور تولید کنیم که هم ضایعات کمتر و هم آب کمتری مصرف شود؟ همچنین قبل از استفاده باید آن را خیس کرد، ولی نباید فشرده شود.بستر کشت ورمیکولیتضربه پذیری خوبی دارد. ایران در سال قبل ۱.۲۲۰ میلیون تن شیر صادر کرده بود. هیچ فرقی نمیکند که چه نوع محصولی را میخواهید پرورش دهید مطمئنا سبد کودی ما بهترین گزینه برای کشت گلخانه ای شما خواهد بود.

در بسیاری طرحهای موفق کشاورزی از جمله تبدیل بیابان گبی به گلخانه، سیستم آبیاری قطره ای باعث کاهش مصرف آب تا ۵۰ درصد در هر گلخانه شده است. ساختار بلاک چین تضمین می کند که هر بازیکن در طول زنجیره ارزش غذایی، نقاط داده را ایجاد کرده و به طور ایمن به اشتراک می گذارد تا یک سیستم پاسخگو و قابل ردیابی ایجاد کند. پایین بودن بهره وری زمین، آب و انرژی: ارزیابی تناسب اراضی برای کشاورزی ایران نشان می دهد که علاوه بر محدودیت های آبی، منابع زیرزمینی نیز موانع قابل توجهی را برای تولید پایدار مواد غذایی برای جمعیت رو به رشد ایران ایجاد کرده است. خاوازی تصریح کرد: در خصوص بعضی از گونه ها که دانش فنی آن موجود نیست و برای ما خیلی مهم هست که بتوانیم جمعیت آنها را دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان افزایش دهیم از تجربه علمی روسیه کمک می گیریم. خدارحم امیری زاده با اشاره به اینکه تامین امینت غذایی یکی از مولفههای قدرت برای هر کشوری است و باید همه امکانات موجود را برای بالفعل کردن امنیت غذایی در کشور به کار گرفت ادامه داد : خوزستان، صدرنشین استانهای تولید کننده محصولات کشاورزی کشور است.

شما می توانید گلخانه مورد نظر تان را در هر مکانی که صلاح می بینید احداث کنید زیرا نه برای محیط زیست و نه برای مناطق مسکونی هیچ ضرری ندارد، فقط مشکلی که اینجا وجود دارد مربوط به امنیت گلخانه و نحوه تامین آب برای آن می شود برای تامین امنیت گلخانه می توانید دیوار های آن را از ورق های گالوانیزه یا ایرانت های بتنی یا فلزی بسازید و برای تامین آب نیز باید حتما چاه، رودخانه و یا چشمه ای را سراغ داشته باشید، استفاده از آب شهری ممنوع است. یکی از پرمصرفترین گلهای شاخه بریده گل معروف رز است که به دلیل بازار پسندی زیادی که دارد مشکلی در بحث بازاریابی و فروش آن نسبت به سایر گلهای شاخه بریده نمیباشد. البته گردشگری با هدف زیارت پیشینه به مراتب قدیمی تری دارد اما سایر انواع گردشگری را میتوان حاصل توسعه جوامع مدرن دانست.

فناوری سنجش از دور یکی از ارکان مهم و اصلی کشاورزی مدرن به شمار میآید و همواره در حال تکامل و توسعه توسط محققان میباشد. در بین ابزار کشاورزی مدرن ، از این وسیله برای رفع ناهمواری و مسطح شدن خاک استفاده می شود. در طول جنگ جهانی اول، رئیسجمهور آمریکا، وودرو ویلسون، از همه شهروندان خواست تا از هر فضای آزاد جهت تولید غذا استفاده کنند تا جائی که در سال ۱۹۱۹، بیش از ۵ میلیون قطعه زمین زیر کشت بود و بیش از ۵۰۰ میلیون پوند محصول برداشت میشد. طرفین قصد دارند این رقم را به ۵۰۰ میلیون دلار افزایش دهند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در فاصله کمتر از یک ماه پس از ارائه برنامه مدون وزارت جهاد کشاورزی برای مقابله با تبعات منفی کمبود مواد غذایی در بازارهای جهانی، وزیر نفت از توافق با برخی از کشورهای آمریکای لاتین برای تامین محصولات کشاورزی خبر داد. او افزود: قطعا تامین نیاز داخلی باید در اولویت قرار بگیرد، اما در سوی دیگر ماجرا باید ردیف صادرات کشاورزی هم بهدرستی تغریف شود.

سازمان تحقیقات و نوآوری کشاورزی برزیل (امبراپا) که با رویکرد دانش بنیان، وظیفه تامین امنیت غذایی برزیل را بر عهده دارد، یکی از بزرگترین و موفقترین شرکتهای تحقیقاتی کشاورزی در جهان به شمار میرود. انتظار میرود که به دلیل مسوولیت اجتماعی و اقتصادی مردان، بیکاری داوطلبانه زنان در شرایط نامساعد مانند شیوع کووید-۱۹ در مقایسه با مردان بیشتر باشد. تراکتورهای ساخت ایران بیشتر برای استفاده در باغ ها طراحی شده اند. تعداد و عرض راهروها بستگی به نحوه استفاده از آنها و نوع محصول دارد. تعداد فزاینده ای از شرکت ها در حال کار روی نوآوری رباتیک برای توسعه هواپیماهای بدون سرنشین ، تراکتورهای خودمختار ، جمع کننده روباتیک ، آبیاری خودکار و بذر ربات هستند. این نوع مدیریت اجازه می دهد تا مجموعه ای از تکنیک ها برای کنترل آفاتی که به محصولات کشاورزی حمله می کنند اما آسیب کمتری به محیط زیست وارد می کنند ، ترکیب شود. این نوع غالباً شامل کشاورزی در محیط کنترل شده، با هدف بهینه سازی رشد گیاه و تکنیک های کشاورزی بدون خاک مانند هیدروپونیک، آکواپونیک و ایروپونیک است.

کشاورزان میتوانند منابع مناسب را تعیین و نتایج را دنبال کنند و با بهرهبرداری از روشهای یادگیری ماشینی، روشها را بهینه سازند. در این تحقیق، با هدف استفاده بهینه از آب به ویژه در بخش کشاورزی بدون کاهش عملکرد اقتصادی آن و همچنین ارائه راهکارهایی برای دیم کاری گیاهان دارویی در شرایط آب و هوای ایران، انجام گرفت. در دوره محمدرضا پهلوی، شاه تصمیم گرفت با اجرای اصلاحات ارضی تحولهایی به ویژه در زمینه کشاورزی پدیدآورد. امسال با توجه به خشکسالی که شکل گرفت پیشبینی شد که اگر قیمت پایین باشد بیشتر از سه میلیون تن تحویل داده نشود. هنگامی که شغل کشاورزی شما شروع به سرعت بخشیدن به مزرعه می کند ، نیاز به سرمایه گذاری ، نیروی کار و منابع بیشتر را می طلبد. این روش حساسیت بالایی داشته و نیاز به کار پیوسته دارد.کشت هیدروپونیک در ورمی کولیتبه دلیل پتانسیل ماتریک منفی، آب را در اطراف ریشه گیاه نگه خواهد داشت.بستر کشت پشم سنگ، از یک نوع سنگ آتشفشانی به نام بازالت به دست می آید که غنی از مواد معدنی است. او ادامه داد: ما به ازای هر ۵ هکتار زمین در مناطقی با مطلوبیت ضعیف فقط یک هکتار زمین با مطلوبیت متوسط برای تولید دیم گندم نیاز داریم.

بر اساس گزارش فائو، ایران دوازدهمین تولیدکننده بزرگ گندم در جهان بوده است. تولید جو ایران ۳.۶ میلیون تن در سال بوده است. چین با تولید ۳.۶ میلیون تن در رتبه اول قرار داشته و هند و مصر رتبههای دوم و سوم تولید بادمجان را به خود اختصاص دادهاند. رتبه یازدهمی دو محصول انگور و شکر نیز به ایران اختصاص دارد. مؤمنی در پایان به نزاع همیشگی ۲ بخش عملی و علمی در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: این قضیه در تمام دنیا به قضیه مرغ و تخم مرغ شباهت دارد بخش اجرایی دانشگاه ها را متهم می کند که وارد عرصه نمی شود و همکاری های لازم را ندارد، دانشگاه نیز بخش اجرایی را متهم می کند که دانشگاه را وارد پروژه های اجرایی نمی کند یا داده های آماری در اختیار دانشگاه قرار نمی گیرد این درحالی است که در نهایت دود این ناهماهنگی به چشم کشور می رود. پس از صدور مجوز تاسیس دانشگاه بوعلی سینا در سال ۱۳۵۲ و تصویب آن در سال ۱۳۵۳، دانشکده کشاورزی همدان رسما فعالیت خود را در قالب “مجتمع گسترش کشاورزی” به عنوان یکی از چهار شاخه اصلی دانشگاه بوعلی سینا، در محل سابق کارخانه چرمسازی همدان آغاز نمود.

او به همراهی ۳۰ نفر از بازرگانان برزیلی با وی در سفر به ایران اشاره و تصریح کرد: جلسات متعددی با خریداران ایرانی که در تهران هستند از جمعه شروع می شود. وی گفت: روسیه و اوکراین که ۳۰ درصد غله دنیا را تأمین میکنند در حوزه واردات گندم نیز با ایران همکاری دارد و ایرانی یکی از مقاصد صادراتی گندم روسیه محسوب میشود. صادرات یکی از اولویت ­های اصلی و مهم در سیاست­ های اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی محسوب می­شود که مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید فراوان داشته ­اند. وی گفت : خوزستان در تولید ۱۰ محصول مقام نخست را در میان استانهای کشور دارد و در چند محصول دیگر نیز مقاوم دوم و سوم تولید را دارد و اکنون با کم آبی مواجه است که براساس اعلام سازمان آب و برق و سازمان هواشناسی با خشکسالی بی سابقهای در ۵۰ سال اخیر مواجه هستیم. در این خصوص عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان معتقد است، فقدان قیمتگذاری درست و اقتصادی برای آب، عامل اصلی بروز وضعیت کنونی است. وی با بیان اینکه سالانه بیش از 5 درصد بهرهوری آب در کشور افزایش پیدا کرده است، افزود: در سال 92 به ازای هر متر مکعب آب، 1.02 کیلوگرم ماده خشک کشاورزی تولید میشد در حالی که هماکنون این میزان به 1.34 کیلوگرم رسیده است.

وی با بیان اینکه هدف از سفر به کشور ایران این است که بتوانیم روابط دو جانبه بین دو کشور در زمینه کشاورزی را افزایش دهیم، اظهار کرد: برخلاف شرایطی که در دنیا وجود دارد، تمام دنیا باید کمک کنند تا مواد غذایی با کیفیت و قیمت مناسب به جهان عرضه شود. این ظرفیت خوبی است چراکه کمک میکند تا تولید کننده هزینه سنگینی متحمل نشود. چین در بسیاری از پروژههای سرمایهگذاری ایران شرط تأمین 60 درصد کالاها از بازار کشور را مطرح میکند. تولید کیوی چین ۲.۲۳ میلیون تن در سال است. تولید گوجه فرنگی ایران نیز بالغ بر ۵.۷ میلیون تن در سال است که این رقم تنها از تولید شش کشور در جهان کمتر است. در کل منطقه شرق ایران فقط قسمت شمالی خراسان رضوی در کمربندی است که به طور کلی زمین هایی با ملزومات رضایتبخش برای انجام کشاورزی با آب باران دارد.

بهره برداران کشاورزی تلاش می کنند با در پیش گرفتن استراتژی هایی مانند تنوع در کشت محصولات کشاورزی، انعقاد قرارداد، تولید محصولات دارای قيمت تضمینی، کاشت توأم محصولات مکمل و همچنین رعایت اصل انعطاف پذیری در تهیه نهاده ها، خطرات فعالیت های کشاورزی را کاهش دهند و یا مهار کنند. ایران که در حوزه آب وهوایی خشک قرار گرفته ، هم اکنون شاهد چالش هایی در حوزه کمبود آب است که اقتصاد کشور، عملکرد اکوسیستم و زندگی افراد بسیاری را تحت تاثیر قرار داده است. دولت و وزارت جهاد کشاورزی بنا را بر تحول در حوزه کشاورزی گذاشته است. وی با بیان اینکه در راس تحول کشاورزی، بحث کشاورزی قراردادی و تغییر الگوی کشت قرار دارد، تصریح کرد: کشت متناسب با نیاز کشور میتواند تولید محصولات کشور را در مسیری روشن قرار دهد و زمینه را برای حل مشکلات در این حوزه کاهش میدهد. امیری زاده با اشاره به تولید چغندرقند پاییزه بیان کرد: امسال تاکنون بیش از ۶۰۰ هزار تن چغندر قند برداشت کرده ایم و همچنان در حال برداشت هستیم. فائو پیش بینی کرده است واردات برنج ایران با افزایش ۲ برابری نسبت به سال قبل به ۱.۸ میلیون تن برسد. واردات ذرت ایران نیز بدون تغییر نسبت به سال قبل ۹ میلیون تن خواهد بود.

ایران درسال قبل ۷.۷۴۹ میلیون تن شیر تولید کرده بود. او با اشاره به اینکه بالغ بر ۸۰ دشت حاصلخیز در استان فارس از مرحله بحران عبور کرده است، گفت: متأسفانه استان فارس در صدر مسایل مربوط به خشکسالی و بحران آب قرار دارد. وی ادامه داد: با تغییر این پروتکل ها که براساس استاندارد کنوانسیون بین المللی حفظ نباتات است، در واقع بهجای پایش و رصد محصول، کشورها تلاش دارند بسترهای تولید، فراوری و بخش بسته بندی و صادرات را رصد کنند که طرف روسی اعلام کرد تا ما ندانیم که ردیابی این محصولات از کدام مزرعه و گلخانه است اجازه ورود محصول به روسیه را نمی دهیم. سلامت بالای این محصولات و دسترسی آسان باعث افزایش تقاضا میشود. عسکری در خصوص حضور دلالان و واسطهها در بخش کشاورزی گفت: خرید تضمینی محصولات کشاورزی و راهاندازی شورای قیمتگذاری از اقدامات خوبی است که باعث میشود دست دلالان و واسطهها در بخش کشاورزی قطع شود. همچنین عیب دیگر این پوششها این است که در زمستان اگر هوای گلخانه سردتر بوده و با برخورد هوای مرطوب داخل گلخانه قطرات بخار آب بر روی آنها تشکیل میگردد که با پیوستن به هم بزرگ شده و با چکیدن قطرات بر سطح برگها باعث بالا رفتن رطوبت سطح برگ و ایجاد بیماریهای قارچی میگردند و از طرفی با ریزش قطرات بر کف گلخانهها باعث افزایش رطوبت بستر خاکها و کاهش میزان اکسیژن خاک میشوند؛ که تداوم این امر میتواند منجر به کاهش جذب عناصر غذایی و کاهش رشد عمومی گیاه شود.