اخبار

صادرات تجهیزات صنعتی طی ۵سال به ۱میلیارد دلار خواهد رسید/صنعتگران بورسیه مراکز تحقیقاتی می‌شوند

ساخت ماشین‌آلات پیشرفته در کشور

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ماشین‌سازی و تجهیزات پیشرفته صنعتی، میزان تولیدات صنعتی در این حوزه را ۳ میلیارد دلار ذکر کرد و یادآور شد: میزان واردات کشور در این زمینه بین ۵ تا ۸ میلیارد دلار است که باید بازار واردات را به محصولات تولید داخل اختصاص دهیم، البته این گفته به معنای محدودسازی واردات نیست، بلکه از این ظرفیت می‌توان در زمینه انتقال فناوری‌های نو و جدید هدف‌گذاری کرد.

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/1402052515850/%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D8%AC%D9%87%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C-%D8%B7%DB%8C-%DB%B5%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D9%87-%DB%B1%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF-%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86

وی توسعه بازار صادراتی را از برنامه‌های این ستاد ذکر کرد و گفت: ما با در اختیار داشتن ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته می‌توانیم محصولات با کیفیت، رقابت پذیرتر و با قیمت تمام شده ارزان‌تری تولید کنیم، در غیر این صورت بعید به نظر می‌رسد که بتوانیم با کشورهای دیگر رقابت کنیم.

بورسیه صنعتگران

وی افزود: هم‌اکنون ۸ درصد شرکت‌های ما فناور هستند که برای ما ارزش بالایی دارند، ولی باید تلاش شود تعداد آنها افزایش یابد.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ماشین‌سازی و تجهیزات پیشرفته صنعتی معاونت علمی ریاست‌جمهوری واردات رسمی کشور در این حوزه را سالانه ۲۵۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: ما درصدد هستیم این میزان را طی مدت ۵ سال صادرات به یک میلیارد دلار ارتقاء دهیم.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ماشین‌سازی و تجهیزات پیشرفته صنعتی، ادامه داد: در وزارت علوم بورسیه صنعتی اجرایی می‌شود و طی آن اساتید دانشگاهی دو سال در صنعت مشغول به کار می‌شوند، ولی در برنامه‌ای که ما تدوین کردیم، در تلاش هستیم تا صنعتگران در بخش‌های دانشگاهی وارد شوند.

وی واردات رسمی کشور در این حوزه را سالانه ۲۵۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: ما درصدد هستیم این میزان را طی مدت ۵ سال صادرات به یک میلیارد دلار ارتقاء دهیم.

هادوی با بیان اینکه در صنعت ماشین‌سازی تعداد ۶ هزار شرکت اعم از دانش‌بنیان و غیر دانش بنیان دارای پروانه بهره‌برداری هستند، ادامه داد: همچنین تعداد ۲۵۰ هزار نفر به طور مستقیم در صنعت ماشین‌سازی و تجهیزات پیشرفته مشغول به فعالیت هستند.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ماشین‌سازی و تجهیزات پیشرفته صنعتی، خاطر نشان کرد: با همکاری انجمن‌های فعال در حوزه ماشین‌سازی در حال تدوین برنامه‌ای برای صادرات محصولات دانش‌بنیان این حوزه به کشورهای هدف و هم پیمان مانند چین، آفریقای جنوبی، سوریه و عراق و همچنین کشورهای اروپایی هستیم.

به گفته این مقام مسؤول، بر اساس سند راهبردی ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته که در مدت ۲ سال تحقیق در سال ۱۴۰۰ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، نفوذ فناوری در صنایع، توسعه بازار دانش‌بنیان در داخل و خارج، مهارت‌افزایی و توسعه کسب‌وکارها از ماموریت‌های این ستاد به شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۸۴۵ شرکت دانش‌بنیان داریم که هنوز وارد فاز تجاری‌سازی نشده‌اند. قصد داریم این شرکت‌های سنتی را به شرکت‌های دانش‌بنیان صنعتی تبدیل کنیم.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدمهدی هادوی در نشست خبری امروز که در محل ساختمان معاونت علمی ریاست‌جمهوری برگزار شد، به تشریح برنامه‌های این ستاد پرداخت و گفت: حوزه ماشین‌سازی و تجهیزات پیشرفته صنعتی، محصول‌محور و صنعت‌ساز است؛ از این رو به دنبال تولید تجهیزات خوب و راه‌اندازی خط تولید در صنایعی چون غذایی، نفت و گاز و لوازم خانگی هستیم تا بتوانیم با استفاده از فناوری‌های روز ارزش افزوده تولیدکنندگان دانش‌بنیان را افزایش دهیم. 

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ماشین‌سازی و تجهیزات پیشرفته صنعتی، بحث مالکیت فکری و صنعتی را یکی از موضوعات مهم در حوزه تجهیزات پیشرفته برشمرد و گفت: در بحث تجهیزات، نوآوری‌ها و خلاقیت‌های خوبی وجود دارد، اما چون از بحث حفظ مالکیت فکری مطمئن نیستند، در این حوزه ورود نمی‌کنند و تنها در حالت ایده و نمونه آزمایشگاهی باقی می‌ماند. یکی از برنامه‌هایی که در ستاد تعریف کرده‌ایم، جدی شدن و توجه ویژه به مالکیت فکری و صنعتی است و امیدواریم تا آخر امسال آیین‌نامه این طرح را تکمیل کنیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در حوزه‌هایی مانند نفت، گاز، پتروشیمی، پمپ‌ها، شیرآلات، گیربکس‌ها، تزریق پلاستیک و آسانسور پیشرفت‌های خوبی حاصل کردیم، اما بازار تجهیزات‌ تولید شده نیاز به گواهینامه‌های استاندارد و بین‌المللی API دارد که این گواهی در کشور امریکا صادر می‌شود، لذا محدودیت‌هایی برای دریافت این گواهینامه وجود دارد.

وی یکی از مباحث مهم حوزه صنعت را قدیمی بودن برخی ماشین‌آلات و ماشین ابزارها عنوان کرد و گفت: صنعت ما نیاز به نوسازی در حوزه ماشین‌آلات دارد و یکی دیگر از موضوعات مهم تولید ماشین ابزارهای جدید است؛ چرا که در حال حاضر تولیدکننده ماشین ابزارهای ساده هستیم که باید در تولید ماشین آلات چند محوره متمرکز شویم، چرا که این نوع تجهیزات بر روی کیفیت محصولات نهایی بسیار تاثیرگذار است.

وی اهمیت این برنامه را در توسعه مهارت‌افزایی و دانش‌آموزی در حوزه‌های صنعتی دانست و گفت: در این برنامه صنعتگران بورسیه مراکز تحقیقاتی می‌شوند و در این زمینه با برخی از دانشگاه‌ها همچون فنی‌وحرفه‌ای و علمی کاربردی هماهنگی‌هایی صورت گرفته است.

به گفته وی در حوزه تولید ماشین‌آلات صنایع غذایی پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته، به گونه‌ای که دستگاه‌های بسته‌بندی صادر می‌شود.