اخبار

صادرات کشاورزی ایران در ۴۰ سالگی انقلاب ۱۲ برابر شد مجله خبری کشاورزی

در مبادلات تجاری ایران با کشورهای مختلف، عراق بزرگترین مشتری محصولات صادراتی کشاورزی به شمار می رود و پس از آن امارات، ترکیه، افغانستان، پاکستان و ترکمنستان در صف خریداران ایستادهاند که البته در محصولات مختلف متفاوت است؛ به گونه ای که پسته، هنداونه، سیب تازه، گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی، سیب زمینی، ماست، زعفران و خرما عمده ترین محصولات کشاورزی صادراتی به شمار می روند و به غیر از محصولاتی مانند پسته، زعفران و خرما، عراق بزرگترین مشتری در بازار کشاورزی ایران است. از تعیین نوع و گونه کشت تا کیفیت بذر و سمپاشی و هزاران گزینه ریز و درشت دیگر که در تعیین محصول نهایی مؤثر هستند. از سوی دیگر محصولات مهم مکزیک شامل گندم، نیشکر، فلفل، ذرت، موز، آووکادو، لوبیا و سایر میوه های گرمسیری است. این امر علاوه بر استفاده از روش های تغذیه ای درست، بخصوص با ریز مغذی ها با استفاده از سایر روش های تولیدات گلخانه ای و بهره برداری فشرده از زمین با استفاده از تکنیک های جدید، حتی کشاورزانی که اراضی کوچک دارند و دارای محدودیت آبی هستند قادر به کسب درآمد کافی خواهند شد.

اما با این وجود، دیدگاه عامه مردم نسبت به هر محصولی که زودتر از حد معمول به بار می نشیند، دیدگاه خوشایندی نیست که البته بخشی از آن نیاز به اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی دارد. اکثر مولتی روتورها پس از هر بار شارژ مدت زمان پروازی بین 20 دقیقه تا 1 ساعت را دارند که قاعدتا این زمان کافی نیست. در پسابرجام صادرات 332 هزار تنی مرغ و تخم مرغ برای نخستین بار از کشور به کشورهای منطقه از جمله عراق، افغانستان و کویت در این دوره اتفاق افتاد که توسعه تجارت در بخش کشاورزی را نشان می دهد. در این استان 33 نوع محصول زراعی و 26 محصول باغی تولید می شود که از این حیث رتبه 26 ام کشور را در سال گذشته داشته. در سال ۱۹۹۵، این سطح به ۲۸۰ هزار هکتار افزایش یافت که این سطوح کشت جدید، بیشتر در آسیا و کشورهای مدیترانه ای بوده است و غالبا به کشت سبزیجات گلخانه ای اختصاص داشت. صنعت مرغداری ایران هنوز با مشکلات ناشی از شیوع آنفلوآنزای مرغی در سال 2016 دست و پنجه نرم می کند. نقشه های شناختی در شکل 2 چگونگی تفاوت شکل گیری کشاورزی هوشمند به اقلیم در مقیاس کشورهای درحال توسعه را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه برای بخش کشاورزی در استان فارس چهار مأموریت ترسیم شده است، گفت: این چهار مأموریت که با هدف سهلالوصول کردن مسیر برای تولید محصولات کشاورزی تعریف شده بر عهده فرمانداران و مدیران جهاد کشاورزی گذاشته شده است. مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری افزود: این طرح با همکاری ستاد فرمان امام خمینی (ره)، جهادکشاورزی و معاونت تولیدات گیاهی انجام میشود و بانکهای عامل در جهش تولید در دیمزارها بانک کشاورزی و ملی است. سازمان فائو طی گزارشی اعلام کرد که برای تأمین غذای جمعیت ۹ میلیارد نفری جهان در سال ۲۰۵۰، باید دو برابر میزان کنونی تولید کرد و برای رسیدن به این هدف باید موانعی مانند محدودیت زمینهای کشاورزی، کمبود آب، قیمت بالای انرژی، افت سرمایهگذاری در زمینه تحقیقات کشاورزی و افزایش ضایعات غذایی را در نظر داشت. امروزه با پیشرفت سریع سیستم حمل و نقل محصول بلافاصله پس از برداشت به کارخانه تحویل داده شده و در آنجا در گودال های روباز سیمانی وسیعی و تا سازمان فرآیند سازی نگهداری میشوند. برای ذخیره محصولات زراعی غدهای (سیب زمینی) در سردخانه باید غده ها پس از برداشت به مدت دو هفته در حرارت ۱۵ درجه و رطوبت نسبی ۸۵ درصد نگهداری شوند.

پسته کله قوچی: میتوان گفت که این رقم پسته، درشتترین مغز را در مقایسه با سایر ارقام دارد و به همین دلیل نیز شهرت جهانی پیدا کرده است. شهباز حسن پور در گفت و گو با ایسنا با اشاره به سفر آیت الله رئیسی به استان کرمان خطاب به رئیس جمهور گفت: خوشبختانه آیت الله رئیسی به وضعیت اقتصادی استان کرمان اشراف کامل دارند. با توجه به وضعیت محیط زندگی شما، ساکنان شهری میتوانند محصولات کشاورزی را حتی در حیاط پرورش دهند و از هر فضایی که در دسترس دارند استفاده کنند. علفهای خانواده بقولات مانند یونجه و شبدر را هنگامی برای سیلو کردن برداشت می کنند که در اوایل گلدهی باشند. محصولات علوفه ای خانواده گندمیان مانند ذرت علوفه ای، ذرت خوشه ای علوفه ای و علف سودان را هنگامی برداشت می کنند که دانه ها خمیری شده باشند. این در حالی است که اگر تولیدکننده و صادرکننده از استانداردهای کشور مقصد مطلع باشند، میتوانند از ابتدای فصل کاشت، محصولی با آن استانداردها را تولید کنند و دیگر نگران مسئله استاندارد نباشند. با حمله اسکندر به ایران، کشاورزی ایران رو به نابودی رفت و بسیاری از مزارع از بین رفتند، بعد از آن کشور مدتی با کمبود مواد غذایی روبه رو بود.

در صورت مشاهدهی کلمات رکیک و نامناسب، اشتراک آن كاربر حذف شده و دسترسی وی به سایت قطع خواهد شد. شما میتوانید در میان انبوهی از سیبهایی که در آذربایجان شرقی و غربی تولید میشود، بخش خوب و قابل صادرات را با اندازه و وزن مناسب انتخاب کنید اما دیگر نمیتوانید میزان نیترات یا کود و مشکلات ژنتیک سیب تولید شد را بر طرف کنید. در نواحی بسیار سرد در پاییز و زمستان غده سیب زمینی را درون کیسه گونی قرار داده و در اتاق هایی تحت عنوان انبار نگهداری می کنند. در زمان های گذشته به دلیل عدم گسترش حمل و نقل و نبود امکانات کافی، بردن بار از شهری به شهر دیگر آسان نبود، به همین دلیل مردم برای تهیه غذای مورد نیاز خود فقط از محصولات کشاورزی منطقه خود استفاده می کردند، اما امروزه که حمل و نقل گسترش پیدا کرده است مردم می توانند از محصولات کشاورزی تولید شده در مناطق مختلف کشور و حتی جهان استفاده کنند.

دستیابی به خاک سالم با آزمایش خاک شروع میشود، توصیه میکنم این آزمایش را در آزمایشگاهی انجام دهید که به روش خاص تعادل خاک را آزمایش کند. اگر خاک به جای اینکه به آرامی پودر شود، بین انگشتان شما زمانی که آن را فشار میدهید لکه دار شود، این خاک خیلی مرطوب است. خاوازی تصریح کرد: اما می توانیم واردات جهت دار با روسیه داشته باشیم چون ما ظرفیتهای زیادی در تولید سبزیجات، گیاهان دارویی، صیفی جات و پروش آبزیان داریم که می توانیم در قالب یک سرمایه گذاری مشترک روی آنها بحث کنیم و این تبادل تجارت را تعدیل کنیم. بر این اساس در این فاز ضریب 15 درصدی جبران هزینه های نانوایان تعدیل خواهد شد. در سال ۱۳۵۰ وزارت منابع طبیعی منحل شد و وزارت کشاورزی و منابع طبیعی به وجود آمد. جوانه زدن غده سیب زمینی را میتوان با پاشیدن مواد شیمیایی کنترل کننده رشد روی غده سیب زمینی به تاخیر انداخت. در فصل زمستان برای نگهداری مقادیر کم سیب زمینی در منزل میتوان غدد سیب زمینی را با چند عدد سیب درختی درون جعبه یا کیسه گونی ذخیره نمود و آنها را در مکانی خنک مانند زیرزمین منزل نگهداری نمود.

برای مثال، گوجه فرنگی نیازهای متفاوتی نسبت به کلم بروکلی دارد، اما شرایط کاشت و نگهداری تمام محصولات کشاورزی تقریبا در سراسر جهان یکسان است. در آغاز دوره دوم، مجموع اعضای اتاق ایران، شعبه تهران به ۷۰۷۰ نفر و در ۲۰ شعبه دیگر به ۱۸۲۵ نفر رسید. از دیگر ویژگیهای این پسته میتوان به رنگ رویی مغز قرمز ارغوانی اشاره کرد. این پسته به دلیل انس بالا (اندازه کوچک)، طعم عالی و درصد خندانی زیاد، رقم تجاری بسیار مهمی است. این مغز آجیل که با نام طلای سبز نیز شناخته میشود و یکی از دلایل شهرت جهانی آن، درصد خندانی بسیار بالا و طعم بینظیر آن است. با توجه به اینکه در سال اول پیاز استفاده کردید در گلخانه از کیفیت بالا و مرغوبی برخوردار نیست، نباید توقع محصولی زیاد داشت. برای اتصال قطعات مختلف سازه، گلخانه به پیچ و مهرههایی با کیفیت و مقاوم نیاز دارد. رشد گیاه به دمای متوسط بین ۱۵ تا ۳۸ درجه سانتیگراد و رطوبت نسبی ۸۰ درصد نیاز دارد.

شهرک گلخانه ای ساری گل شهرستان اسفراین با مساحت ۵۰ هکتار نیز در مرحله تامین زیر ساخت است. سومین قدم احداث گلخانه است، شما می توانید چارچوب گلخانه خود را با چوب، لوله های pvc یا میلگرد های آهنی بنا کنید. اگرچه این دو واژه یکسان به نظر می رسند، اما تفاوت هایی با یکدیگر دارند، زیرا مفهوم کشاورزی هوشمند فراتر از وظایف مدیریت، در حوزه می رود و با توجه به ادغام مداوم فناوری های جدید (محاسبات ابری، اینترنت اشیاء (IoT) ، سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) (Geographic Information System) و غیره) به اکوسیستم وسیع تری برای زیرساخت های موجود و بهره برداری از داده ها از منابع متعدد (توصیفی، بردار و سنجش از دور) گسترش می یابد.

علفهای هرز میتوانند به سرعت به محصولات کشاورزی آسیب زده و شما را غافلگیر کنند و حتی در شرایطی آنها نیز بلا استفاده میشوند. دانشمندان اولین با در سال 1950 دست به انجام باغبانی بدون استفاده از خاک زدند، این روش که در آن از آب بجای خاک برای کشت گیاه استفاده میشد به سرعت مورد علاقه افراد قرار گرفته و به روشی شناخته شده در کشورهای مختلف تبدیل شد. طبق آماری که در انتهای سال 99 اعلام شد ارزش اقتصادی محصولات کشاورزی این استان در بخش های مختلف 77572 میلیارد ریال بوده که 26549 میلیارد ریال مربوط به محصولات زراعی و الباقی مربوط به محصولات باقی بوده است. البته محصولات کشاورزی رفسنجان تنها به پسته ختم نمیشوند و انواع مختلفی دارند.

بر اساس ایم گزارش، این شرکت دانش بنیان اقدام به تولید انواع پایههای کشت بافتی و رویشی کرده است که کاستیهای موجود در بذر و قلمه در آنها وجود ندارد. در اين حوزه از برنامههای ويژهيی نيز استفاده میشود تا راه حلهای مبتنی بر اينترنت اشياء فعال شوند. بارها اتفاق افتاده که صادرکنندگانی در ایران محصولاتی را از تولیدکنندگان خریداری کردهاند اما هنگام فروش آن در کشورهای مقصد به مشکل برخوردهاند. از ویژگیهای ظاهری آن علاوه بر داشتن شکل بادامی، میتوان به پوشش (رویی) مغز بنفش قهوهای و پوسته سخت کرمی تیره اشاره کرد. این رقم پسته مغزی گرد و درشت دارد و رویی مغز آن، سرخ خاکستری و پوسته سخت آن، سفید با تیرگی متوسط است. جذب کلسیم به میزان تبخیر و تعرق بستگی دارد و چنانچه شرایط موجود در گلخانه بر روی تبخیر و تعریق تاثیر بگذارد، حرکت کلسیم نیز تحت الشعاع آن قرار می گیرد. اگر در ابتدای کار برای تولید گیاهان هیدروپونیک و توسعه گلخانه هیدروپونیک خود هستید بهتر است فعلا از پرورش گیاهان پیشرفته هیدروپونیک مانند فلفل دلمهای صرف نظر کنید.

استفاده از پلهها، طاقچهها، پنجره و سبدهای آویزان، یا وجود اینکه محیط های ساده و کم اهمیتی هستند، اما ایدههای بسیارعالی برای استفاده بهینه از فضای باز، جهت پرورش گیاهان بشمارمیروند. برای نمونه در هر هکتار کشت فضای آزاد به طور متوسط 30 تا 35 تن محصول سبزی و صیفی میتوان برداشت کرد، اما این رقم در گلخانه با دو دوره کشت به 500تن نیز خواهد رسید. احداث گلخانه باعث افزایش بهرهوری آب و افزایش ده برابری تولید میشود. مولتی روتور های مخصوص سمپاشی (پهپاد سمپاشی)مزارع دارای ویژگی اسکن کردن و برآورد فاصله پهپاد تا زمین است که باعث میشود در هر لحظه مقدار مناسبی از مایعات سموم آفت کش را به سمت زمین پخش کند. استفاده از این روش باعث افزایش بهره وری در فرآیند سم پاشی میشود و میزان سم نفوذ کرده در آب های زیر زمینی را کاهش میدهد. در جدولی مانند جدول زیر نام مواد غذایی که در غذاهای خود از آن ها استفاده می کنید را بنویسید و نام شهر، استان یا کشوری را که معمولا این محصولات در آن جا کشت می شود، یا از آن جا وارد می شود را بنویسید.

وی اضافه کرد: بنابراین اجرای طرحهایی مانند کشت محصولات کمآببر و توسعه آبیاری قطرهای بر عهده این شرکتها گذاشته خواهد شد تا به واسطه آخرین فناوری مدرن برای توسعه کشاورزی مدرن و نجات دشت قزوین از کمآبی همت کنند. در قسمت پنجم سری پادکست های استان ها و ظرفیت های تولید، تجارت آنها به استان خراسان شمالی می رویم که در سال 1383 و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان(شمالی، جنوبی و رضوی) ایجاد شد. در واقع پس از کاشت، بلافاصله هر نوع محافظتی از سرما یا آفات را انجام دهید. شما می توانید آماده سازی خاک را با افزودن لایههای ضخیم مالچ به خاک انجام دهید و اجازه دهید چند ماه طول بکشد تا اوضاع رطوبت خاک بهتر شود.

بهروز بودن و پیشرفته بودن تجهیزات و ادوات کشاورزی باعث بهبود و بهتر شدن هر چه بیشتر تولیدات و محصولات سایت agriculture-na کشاورزی خواهد شد. از دیگر محاسن پوشش های پلی اتیلنی تبادل حرارتی پایین و همچنین خواص ویژه Anti Fog ,Red light که در بخش پوشش های گلخانه ای بطور مفصل توضیح داده خواهد شد. گوجه فرنگی و خیار سبز از جمله محصولات گلخانهای هستند که نگهداری ساده و راحتی داشته و شما میتوانید در یک شرایط کاملاً معمولی این محصولات را در گلخانه خود کشت و نگهداری کنید. به همین دلیل نیز اغلب کشورها، از جمله کشور ایران، سعی دارند تا بیشتر درآمد آنها از بخش کشاورزی تامین شود.

اگر شما از افراد اهل سفر باشید، حتما میدانید که بهترین خاطرات سفر زمانی اتفاق خواهند افتاد که گشت و گذارتان تنها محدود به مکانهای مشهور و شلوغ نباشند. در نواحی که هوا در اوایل پاییز رو به خنکی یا سردی می رود عموماً چغندرقند کشت می شود. زمانی که در دانشگاه کالیفرنیا کار می کرد، شروع به ترویج این ایده کرد که گیاهان را می توان در محلول مواد مغذی و آب به جای خاک پرورش داد. خاک بستر پرورش محصولات غذایی باید ساختار درستی داشتهباشد، سرشار از مواد مغذی موردنیاز گیاه باشد، رطوبت کافی در خود نگهدارد و همچنین فرآیند تنفس را برای گیاه تسهیل ببخشد. در این راستا مظفر یوسفیپور، معاون امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در گفتوگو با تسنیم اظهار داشت: کشت گلخانهای با توجه به مزایا و هزینههایی که در بردارد و همچنین با توجه به اهمیت روشهای کشت نوین در زمره اولویتهایی است که در استان دنبال میشود.

همین چند ماه پیش بود که محموله بزرگی از گوجه فرنگی ایرانی در مرزهای عراق مورد تأیید استاندارد این کشور قرار نگرفت. اگر از همان ابتدا به هرس کردن علفهای هرز بپردازید، قبل از اینکه مشکلی پیش آید، مدیریت آنها همیشه آسان تر خواهد بود، که منجر به تولید محصول با کیفیت تری میشود. ممکن است در ابتدا کاشت انواع محصولات کشاورزی در فضای باز دلهره آور به نظر برسد، اما با انجام کار باغبانی و کشاورزی، علاوه بر اینکه شما میتوانید محصولات کاملا ارگانیک دریافت کنید، یک سرگرمی بسیار لذت بخش را نیز تجربه میکنید. کلید پرورش موفق انواع محصولات کشاورزی در فضای باز، استفاده از فرصتها برای به حداکثر رساندن کارایی محیط است.