طراحی یک بسته حمایتی برای اجرای الگوی کشت/ افزایش ۱۰۰ درصدی عوارض محصولات آب‌برطراحی یک بسته حمایتی برای اجرای الگوی کشت/ افزایش ۱۰۰ درصدی عوارض محصولات آب‌بر

به گزارش روز سه‌شنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «محمد قربانی» افزود: در قالب این بسته حمایتی و تشویقی، یارانه نهاده‌ها و عوامل تولید و تسهیلات یارانه‌ای به کشاورزانی که الگوی کشت را اجرا کنند، پرداخت می‌شود.

وی اظهار داشت: برای پرداخت یارانه ۸۵ درصدی آبیاری تحت‌فشار نیز کشاورزانی که در اجرای الگوی کشت مشارکت می‌کنند در اولویت قرار می‌گیرند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در همین حال تخفیفات بیمه‌ای در مورد محصولات راهبردی تعیین شده در سبد محصولات الگوی کشت و کمک‌های بلاعوض را از دیگر مشوق‌ها نام برد.

قربانی ادامه داد: ۵۰ درصد بخشودگی آب‌بها و همچنین بخشودگی برق بها برای اجرای الگوی کشت پیش‌بینی شده است ضمن آن که ۵۰ درصد دیگر تخفیف آب‌بها نیز برای کشاورزانی که افزایش عملکرد تولید در واحد سطح داشته باشند، لحاظ می‌شود.

وی در توضیحی بیشتر در مورد بهای برق گفت: بر اساس تفاهم خوبی که با وزارت نیرو داریم، کشاورزانی که در اجرای طرح الگوی کشت مشارکت و محصولات راهبردی تولید کنند از تخفیف برق بها برخوردار می‌شوند.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: هنوز درصد تخفیف برق بها نهایی نشده و در این زمینه مصوبه هیات وزیران نیاز است.

قربانی با بیان این که در مجموع تمام مشوق‌ها و یارانه‌های بخش کشاورزی به سمت کشاورزانی که الگوی کشت را اجرا می‌کنند سوق می‌یابد، تصریح کرد: هم‌زمان برای محصولات آب بر نیز عوارض در نظر گرفته‌ایم تا تولیدکنندگان به سمت توصیه‌های سطح زیر کشت در قالب الگوی کشت برای تامین نیاز داخلی و امنیت غذایی مصرف‌کنندگان حرکت کنند.

وی اظهار داشت: عوارض تعیین شده به شدت جذابیت صادرات را کاهش می‌دهد و در ابلاغیه‌ای که داریم عوارض محصولات آب‌بر ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: متناسب با رفتار کشورهای هدف، باز این عوارض را تغییر می‌دهیم.منبع اخبار