اخبار

طرح توسعه بیمه روستاییان و عشایر در استان تهران کلید خورد

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی، فرشید ذبیحی روز یکشنبه در جلسه ای با مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان تهران با بیان این مطلب که حدود سه هزار خانوار عشایر در مناطق عشایری استان سکونت دارند، گفت: این عشایر از تولیدکنندگان عمده محصولات دامی به ویژه گوشت قرمز در استان تهران هستند.

وی به مهمترین اهداف این تفاهم نامه اشاره کرد و گفت: تلاش داریم با اطلاع رسانی گسترده آن دسته عشایری که فاقد بیمه هستند تحت پوشش بیمه قرار دهیم با همکاری شبکه های تعاونی و مدیران امور عشایر در شهرستان ها نسبت به شناسایی عشایر فاقد بیمه اقدام کنیم.

طرح توسعه بیمه روستاییان و عشایر در استان تهران کلید خورد

وی با بیان اینکه عشایر همواره در مناطق صعب العبور زندگی می کنند و تحت پوشش قرار گرفتن بیمه برای این افراد لازم و ضروری است، گفت: تلاش داریم بخش عمده ای از این جامعه را تحت پوشش بیمه قرار دهیم.

همچنین مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان تهران نیز در این جلسه گفت: از سال ۸۴ صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با هدف حفظ کرامت و تامین آتیه این عزیزان تاسیس شد.

کهتری با بیان اینکه تعهدات این بیمه نامه بازنشستگی، از کار افتادگی، و مستمری فوت را شامل می‌شود خاطرنشان کرد: مبلغ پرداخت حق بیمه عضویت در این صندوق حداقل ۵۰ و حداکثر ۱۳۳ هزار تومان است که افراد می‌توانند به صورت فواصل ۳ و ۶ ماهه و حتی سالانه پرداخت کنند.

محسن کهتری میزان سنین افراد تحت پوشش را برای مردان و زنان ۱۸ تا ۵۰ سال اعلام کرد و گفت: همه افرادی که در روستاها و مناطق عشایری زندگی می‌کنند حتی کشاورزانی که در شهر ساکن هستند، شاغلان بخش دام، منابع طبیعی، قالیبافان، کارگران فصلی، فعالان حوزه صنایع دستی و مشاغلی از این قبیل می‌توانند در این صندوق بیمه شوند.

به گفته وی، متقاضیان جهت ثبت نام و عضویت در این صندوق بیمه باید با همراه اصل و کپی شناسنامه یا کارت ملی خود و افراد تحت تکفل، یک قطعه عکس ۳.۴ تاییدیه محل سکونت به تعاونی های روستایی و عشایری، کارگزاری های سطح استان و همچنین دهیاری‌ها مراجعه کنند.منبع اخبار

مدیر امور عشایر استان تهران ادامه داد: پیرو تفاهم نامه همکاری ریاست سازمان امور عشایر کشور با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور این جلسه برگزار و تلاش داریم بخش قابل توجهی از عشایر به ویژه زنان سرپرست خانوار که بیمه نیستند نیز تحت پوشش این بیمه قرار دهیم.

وی ادامه داد: متقاضیان بیمه روستایی و عشایری باید ۱۵ درصد درآمد خود را به عنوان حق‌بیمه پرداخت کند که ۱۰ درصد آن سهم دولت و ۵ درصد باقی مانده سهم بیمه‌شده است که در صورت بروز رخدادهایی، چون حوادث غیرطبیعی، دولت پنج درصد مابقی حق بیمه را نیز پرداخت خواهد کرد.