طرح مشترک از آبخیز تا جالیز در کشور اجرا می شود - مجله خبری کشاورزی

طرح مشترک از آبخیز تا جالیز در کشور اجرا می شود

سرپرست معاونت آب و خاک گفت: به طور متوسط میزان آب آبیاری در کشور ۸هزارمترمکعب در هکتار است که استان البرز با متوسط آب آبیاری ۱۰ هزار مترمکعب در هکتار از وضعیت آبی مناسب تری  برخوردار است.

سرپرست معاونت آب و خاک در این نشست گفت: در بحث احیا و مرمت قنوات برای اولین بار از محل اعتبارات محرومیت زدایی اعتبار ویژه ای به صورت مشترک به احیای قنوات و اجرای طرح آبخیزداری اختصاص یافت.

وی افزود: براساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کاهش پروانه چاههای کشاورزی ممنوع است و تهیه و نصب کنتورهای تحویل حجمی از محل اعتبارات طرح تعادل بخشی به عهده وزارت نیرو می باشد.

وی با تاکید بر احیای اراضی موات، به آمایش سرزمین در سطح ملی و استانی اشاره نمود.  

ش درابتدای این نشست عبدالرضا روشن نژاد رییس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز  و حجت اله رضایی مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان مذکور ، گزارشی از وضعیت و مسائل و مشکلات آب و خاک استان ارائه کردند.

عباسی گفت: یکی از بحث های مهم در حوزه آب و خاک این است که ترسیمی از وضعیت کل منابع و مصارف آب و خاکی در کشور داشته باشیم و به همین منظور از حدود پنج سال پیش معاونت آب و خاک با مشارکت موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی ، اندازه گیری آب مصرفی بیش از ۳۵ محصول کشاورزی را که بیش از ۸۵ درصد تولیدات کشاورزی را تشکیل می دهند،به تفکیک استان،محصول و روش آبیاری در قالب ۳۵مجلد جمع آوری نموده است.

در ادامه این نشست مهدی عسگری نماینده مردم  کرج،فردیس و اشتهارد گفت: برای اجرای طرحهای احیا و مرمت قنوات و آبخیزداری در کمیسیون تلفیق و از محل اعتبارات محرومیت زدایی  ۱۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص یافت.

به گزارش روز چهارشنبه  مجله خبری کشاورزی از  روابط عمومی معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، نشست بررسی وضعیت و مسائل و مشکلات آب و خاک استان البرز با حضور فریبرز عباسی سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ،مهدی عسگری نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی در سالن جلسات معاونت آب و خاک در کرج برگزار شد.

معاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی در کرج مستقراست.منبع اخبار

 عباسی گفت: در استانها بایستی از ظرفیت کارگروه ماده ۱۱ قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی برای حل و فصل مسائل و مشکلات آب و خاک استفاده نمود.

وی اضافه کرد: با پایش محصولات فوق مشخص شده است که در برخی استانهای کشور کم آبیاری انجام می شود و اجرای سامانه های نوین آبیاری موجب کاهش ۳۰درصدی آب مصرفی شده است. 

وی افزود: مدیریت آب از اولویت های مهم کشور است و نیاز است در موضوع مدیریت آب تغییر ساختاری صورت پذیرد واین چندگانگی که در حوزه مدیریت آب وجود دارد ، ساماندهی شود.لذا مجلس این بحث را در برنامه هفتم توسعه دنبال می کند.