اخبار

عدم رعایت الگوی کشت لطمه جدی به منابع آب زیرزمینی استان کرمانشاه زده است

استان کرمانشاه با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.منبع اخبار

وی تاکید کرد: پیش بینی‌های درازمدت نشان از تداوم خشکسالی دارد و با توجه به کاهش منابع آب زیرزمینی، این تنش آبی در سال های پیش رو بسیار شدیدتر خواهد بود و برای کاهش آسیب‌ها نیازمند تلاش‌ بسیار بیشتر و برنامه‌ریزی های علمی‌تر هستیم.

وی گفت: خوشبختانه با تلاش‌های گسترده و شبانه روزی دستگاه‌های عضو این قرارگاه عملیاتی، شاهد کاهش مشکلات این حوزه بودیم و اگر پروژه ترمیم خط انتقال سد گاوشان _ کرمانشاه، اجرای فاز اضطراری آبرسانی، حفر چاه های جدید صورت نمی گرفت، کرمانشاه دچار مشکلات جدی در حوزه تامین آب شرب می شد.

به گزارش مجله خبری کشاورزی؛ «منوچهر فخری» روز یکشنبه در چهل و هشتمین نشست قرارگاه عملیاتی آب شرب کرمانشاه افزود: پیش بینی‌های درازمدت نشان از تداوم خشکسالی در سال‌های آینده دارد و کاهش آسیب‌ها و لطمات این حوزه، نیازمند کار و تلاش جهادی تمامی دستگاه‌ها، همراه با برنامه‌ریزی‌های مناسب در حوزه‌های مختلف است.

فخری در ادامه سخنانش به آسیب‌های خشکسالی در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: متاسفانه بسیاری از باغات کشاورزی استان به دلیل خشکسالی و کمبود شدید آب، در معرض خشکیدگی کامل قرار دارند.

در این نشست مشکلات باغداران روستای کرم بست مطرح شد و مقرر گردید منابع طبیعی مطالعات انجام گرفته در مورد ایجاد آبخوان ها و سرریزها در حوزه این روستا برای تامین آب باغات را در اختیار قرارگاه قرار دهد و بر اساس آن، این طرح اجرایی شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمانشاه تاکید کرد: ایجاد طرح های آبخوانداری و ایجاد آب بندهای متعدد در دامنه ها و کوهپایه‌ها، یک راهکار مناسب برای تأمین آب باغات استان است و باید مطالعات لازم پیرامون اجرای این برنامه آغاز شود.

وی ادامه داد: کشاورزان استان درخواست‌ها و مطالباتی در مورد تامین آب باغات در شرایط حاد خشکسالی دارند و دستگاه‌های اجرایی موظف به برنامه‌ریزی برای تأمین آب از راه‌های مختلف و جلوگیری از نابودی سرمایه های مردم هستند.

بری.