عزم دولت برای رفع تداخل اراضی کشاورزی در کردستان


به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی، رفع تداخلات اراضی به عبارتی اختلافات بین دولت و کشاورزان در مورد تداخل اراضی ملی، دولتی و مستثنیات یکی از مسائل مهم در حوزه مدیریت زمین کشور و به تبع استان کردستان به شمار می رود.

ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب سال ۱۳۹۴ به مساله رفع تداخلات اراضی اختصاص یافت و این نقطه عطفی برای حل این معضل چندین ساله بین کشاورزان و دولت بود.

وزیرجهاد کشاورزی دولت سیزدهم وعده داده است تا پایان سال ۱۴۰۲ رفع تداخلات اراضی در کشور به پایان برسد بنابراین این مساله به طور جدی‌تر در دستور کار روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

از سال ۱۳۹۴ طبق قانون سازمان‌های جهاد کشاورزی در استان‌ها مکلف به بررسی پلاک‌ها شدند تا اگر اراضی جزو مستثنیات مردم بوده و به اشتباه در زمان اصلاحات اراضی جزو اراضی ملی آورده شده به مردم بازگردانده شود. بعد از بررسی های انجام شده در کردستان یک هزار و ۶۷۲ پلاک مشمول رفع تداخلات اراضی شد که از این تعداد تاکنون ۳۳۳ پلاک رفع تداخل شده است.

هفتمین جلسه کمیسیون رفع تداخلات اراضی استان کردستان با هدف بررسی و ارایه گزارش عملکرد اجرای ماده ۵۴ و کاداستر اراضی کشاورزی در استان و هم چنین بررسی پرونده های ارسال شده به دبیرخانه کمیسیون روز شنبه در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی استان تشکیل شد.
 

عزم دولت برای رفع تداخل اراضی کشاورزی در کردستان

۲۵ درصد اراضی کشاورزی کردستان رفع تداخل شده است

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در این جلسه اظهار داشت: با رفع تداخلات اراضی ملی و کشاورزی مشکلاتی مربوط به صدور اسناد کشاورزی هم برطرف می شود.

پیمان اسکندری افزود: براساس برنامه زمانبندی شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی تا پایان سال ۱۴۰۲ مشکل تداخلات اراضی برطرف و تا پایان دولت هم کار صدور اسناد کشاورزی تمام می شود.   

وی با اشاره به اینکه از مرداد سال جاری پرداختن به پرونده‌های رفع تداخل اراضی در کردستان سرعت بیشتری پیدا کرد، اضافه کرد: ۲۵ درصد اراضی رفع تداخل شده استان مربوط به ماه‌های مرداد و شهریور سال جاری است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: برخی از شهرستان های استان هم چون دهگلان ۵۰ درصد اراضی مشمول تداخلات در آن رفع تداخل شده است که این مهم نتیجه وجود هماهنگی و تعامل بین دستگاه های مرتبط با این موضوع است.

اسکندری یادآور شد: ماحصل اقدامات مربوط به تداخل اراضی موجب صدور سند برای کشاورزان می شود و اینگونه این قشر هم با تثبیت مالکیتشان براحتی می توانند خدماتی هم چون وام بانکی دریافت کنند.

وی اعلام کرد: تاکنون ۳۳۳ پلاک معادل ۲۰ درصد کل پلاک های مشمول رفع تداخلات اراضی و ۴۶۰ هزار هکتار معادل ۲۵ درصد کل مساحت مشمول در استان رفع تداخل شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: تا پایان سال جاری ۵۰ درصد و تا سال آینده به طور کامل مسئله تداخل اراضی کشاورزی و ملی در این استان هم به اتمام می‌رسد.

اسکندری یادآور شد: صدور اسناد کشاورزی بحث متقاضی محور است لذا انتظار می رود کشاورزان خود پیگیری این مهم شوند.

حمایت از کشاورزان اولویت اجرای هر طرحی باشد

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی کردستان هم در این جلسه اظهار داشت: قانون مربوط به رفع تداخلات اراضی ظرفیتی است که با بهره مندی از آن تکلیف اراضی کشاورزی و صدور سند آنها مشخص می شود.

محمد مشیرپناهی ادامه داد: کارهای خوبی در استان در این زمینه انجام شده ولی هنوز کافی نیست و مستلزم تلاش و فعالیت بیشتری است.

 وی اضافه کرد: از آنجا که کردستان استانی کشاورزی است و این بخش بیشترین سهم را در اقتصاد آن دارد لذا هر طرح و برنامه‌ای که در این حوزه به اجرا در می‌آید با نگاه حمایتی به کشاورزان اجرایی شود.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی کردستان هم در این جلسه اظهار داشت: سال ۱۴۰۰، ۷۶ پلاک به مساحت ۵۳۳ هزار هکتار برای رفع تداخل اراضی مصوب شد.

پیمان ملکی با اشاره به اینکه در هفت ماهه سال جاری ۷۰ پلاک برای رفع تداخل اراضی در استان مصوب شده است، افزود: در مجموع کردستان از لحاظ پلاک های مصوب رتبه ششم کشور و در سال جاری هم با ۷۰ پلاک رتبه نهم را به خود اختصاص داده است.

وی یادآور شد: در مجموع برآورد مساحت اراضی کشاورزی مشمول رفع تداخل اراضی ۹۰۰ هزار هکتار است که ۶۶۷ هزار و ۵۱۳ هکتار آن تاکنون رفع تداخل نشده است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: یک هزار و ۳۳۹ پلاک در استان مانده که رفع تداخل اراضی شود و براساس برنامه تعیین شده تا پایان سال ۱۴۰۲ باید هر ماه ۷۹ پلاک در استان مصوب شود.

یک میلیون و ۲۱۷ هزار و ۳۸ هکتار از مساحت کردستان به اراضی کشاورزی اختصاص دارد که این میزان حدود پنج درصد اراضی کشاورزی کشور را تشکیل داده است؛  ۹۶ درصد سطح اراضی کشاورزی استان هم به کشت سالانه محصولات زراعی و سطح آیش (بدون کشت) و چهار درصد به عبارتی ۵۲ هزار و ۶۷۰ هکتار آن به اراضی باغی اختصاص پیدا کرده است.

براساس آخرین گزارش عملکرد سالانه تولید محصولات زراعی و باغی استان که مربوط به سال ۱۴۰۰  است در ۷۹۱ هزار و ۹۷۰ هکتار زیر کشت؛ یک میلیون و ۷۵۴ هزار تن محصول تولید شده و میزان برداشت محصولات باغی هم ۴۴۳ هزار تن بوده است.

از ۷۹۱ هزار و ۹۷۰ هکتار اراضی زیر کشت محصولات زراعی استان ۸۷ درصد آن دیم و فقط ۱۳ درصد آن آبی است سالانه هم حدود ۲۱۱ هزار و ۲۶۸ هکتار از اراضی دیم به ویژه در شرق و شمال شرق و شمال استان به طور آیش در تناوب زراعی قرار می‌گیرد.

۷۹ درصد از سطح زیرکشت محصولات زراعی استان سالانه به غلات، ۱۳ درصد حبوبات، پنج درصد به علوفه و سه درصد دیگر به سایر محصولات زراعی اختصاص پیدا می کند.منبع اخبار