عشایر استان تهران در مناطق گرمسیر مستقر شدند/ تامین نهاده‌های دامی برای فصل زمستان

وی افزود: اکنون همه خانوار عشایر این استان در مناطق گرمسیر در شهرستان‌های ورامین، پاکدشت، پیشوا، ری، ملارد و شهریار مستقر شدند.

تامین نهاده عشایر در فصل زمستان انجام شده است 

به گفته ذبیحی، دام‌های عشایری هنوز در مناطق میانبند بین ییلاق و قشلاق حضور دارند که خدماتی همچون آبرسانی سیار و توزیع نهاده های دامی در حال انجام است.

مدیر امور عشایر استان تهران با بیان اینکه یکی از مشکلات جدی عشایر تامین نهاده است، گفت: هماهنگی‌های لازم برای تامین نهاده عشایر در فصل زمستان انجام شده و امیدواریم با تصمیمات اتخاذ شده مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد.

جامعه عشایری استان تهران تلفیقی از عشایر سایر استان‌های کشور است که حدود ۳۰۰ سال پیش در قالب چهار ایل و ۲۷ طایفه به مناطق عشایری استان تهران سکونت پیدا کردند.

وی یادآور شد: در یک سال اخیر میزان قابل توجهی نهاده در اختیار عشایر قرار گرفته که در هفت ماه امسال نیز حدود ۶ هزار تن نهاده و ۴۰۰ تن آرد خوراکی در اختیار عشایر استان تهران قرار گرفت.

عشایر این استان قشلاق را در جنوب‌شرقی تهران و در شهرستان‌های ورامین و پاکدشت و فصل ییلاق را در ارتفاعات البرز و در شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه مستقر می‌شوند.

به گزارش مجله خبری کشاورزی، ۱۴ هزار و ۳۱۵ هزار نفر از عشایر کشور در استان تهران زندگی می‌کنند و بر اساس گزارش مرکز آمار ایران جمعیت عشایر استان در ۴۰ سال گذشته تا حدودی ثابت بوده و دلیل آن هم این است که ظرفیت مراتع جوابگوی جمعیت بیشتر نیست.

وی خاطرنشان کرد: عمده فعالیت‌ها و تولیدات عشایری در مناطق گرمسیر انجام می‌شود و با توجه به امکانات لازم و ارائه تسهیلات مناسب بانکی پیش بینی می‌شود امسال نیز میزان تولیدات محصولات عشایری در استان تهران افزایش یابد.

عشایر استان تهران با داشتن ۷۰۰ هزار راس دام سبک از تولیدکنندگان عمده گوشت قرمز هستند.منبع اخبار

این جامعه تولیدکننده در سال گذشته بیش از ۶۷ هزار تن انواع محصولات لبنی، پروتئینی، دامی و کشاورزی تولید کردند.

فرشید ذبیحی در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی گفت: عشایر استان تهران به همراه عشایر استان‌های همجوار همچون مازندران، سمنان و قم تا نیمه شهریور در مناطق سردسیر استان در شهرستان‌های شمیرانات، فیروزکوه و دماوند مشغول زندگی بودند.

عشایر استان تهران در مناطق گرمسیر مستقر شدند/ تامین نهاده‌های دامی برای فصل زمستان