اخبار

عضو مجلس خبرگان: مشکلات کم‌آبی نخلستان‌های خوزستان برطرف شود

آیت‌اله موسوی‌جزایری بیان کرد: باید برای خرید تضمینی خرما نیز با یک برنامه صحیح تصمیمی درست گرفته شود که موجب خدشه به بازار آن نشود و نخلداران بتوانند از دسترنج خود سود ببرند.

وی افزود: این قرارگاه همچنین با خریداری سه دستگاه تولید فنس توانسته ۶۰ هزار متر مربع تولید و در اختیار کشاورزان جنوب غرب استان خوزستان قرار دهد.

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی نخستین همایش حمایت از نخلداران در نوار مرزی جنوب غرب کشور با حمایت قرارگاه منطقه‌ای کربلا نیروی زمینی سپاه برگزار شد.منبع اخبار

وی گفت: همچنین سپاه در انتقال تولیدات خرمای منطقه برای عرضه و فروش در نمایشگاه‌های مختلف از جمله تهران مشارکت کرده که این امر در فروش محصولات بسیار تاثیرگذار بوده است. همچنین چندین بالابر نخل توسط کارشناسان سپاه ساخته شده تا در تولید و کیفیت خرما موثر باشد.

سردار پاسدار احمدخادم سیدالشهداء بیان کرد: قرارگاه کربلا در سال‌های اخیر توانسته با لایروبی انهار به ویژه انهار سنتی، تولید خرما را در جنوب غرب خوزستان افزایش دهد و تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر از انهار سنتی منطقه لایروبی شده است.

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی، آیت‌اله سید محمدعلی موسوی‌جزایری روز چهارشنبه در همایش نخلداران جنوب غرب خوزستان که در سالن همایش‌های سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد افزود: تشکیل و فعال کردن کارگروه، ارایه تسهیلات ارزان قیمت، نرخ گذاری، فعالیت سردخانه‌ها و تعدیل حقابه نخلستان‌های برای حمایت از نخلداران بسیار ضروری است.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در چند سال اخیر نسبت به بحث خرما به عنوان یکی از محصولات مهم تولیدی استان خوزستان برنامه‌ریزی‌های خوبی انجام شده است.

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای کربلا نیروی زمینی سپاه نیز در این همایش گفت: این قرارگاه برای امنیت پایدار در مرزهای خوزستان تلاش زیادی کرده که به لطف خدا در این امر موفق بوده‌ایم.

وی گفت: تحرک بازار فروش خرما نیازمند فعال شدن ظرفیت داخلی با ورود این محصول به سبدغذایی خانوارها است و رسانه ملی می‌‎تواند با فرهنگ‎‌سازی نسبت به ارزش غذایی محصول خرما میزان سرانه مصرف آن را در سطح کشور افزایش دهد زیرا خرما محصولی سلامت محور است که افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن از دیگر مزایای آن است.

وی ادامه داد: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزارت‌های صمت و جهاد کشاورزی انتظار می‌رود با استقرار رایزن اقتصادی در بازارهای هدف شرایط را برای صادرات خرمای خوزستان تسهیل کنند.

سردار سیدالشهداء بیان کرد: بیش از ۵۰۰ هکتار از نخلستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان نیز توسط قرارگاه کربلا تسطیح شده تا کشاورزان برای کاشت نخل و دیگر تولیدات مشکلات کمتری احساس کنند.

فرمانده قرارگاه منطقه‌ای کربلا نیروی زمینی سپاه با اشاره به وجود سه هزار روستا در خوزستان افزود:با کار جهادی توانستیم مشکل آب شرب ۴۵ روستا را حل کنیم و این کار برای دیگر روستاها هم در دست اقدام است.

لایروبی ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر انهار سنتی توسط سپاه