اخبار

علوم ترویج و آموزش کشاورزی ایران مجله خبری کشاورزی

وی افزود: اگر کمی بارشها بیشتر شود، ما فاصلهای با رسیدن به خودکفایی نداریم. بهطوریکه سایر عوامل و نهادها باید به گونهای باشد که در دراز مدت سبب حاصلخیزی بیشتر خاک و احیای اکوسیستم زنده آن گردد. دسترسی گسترده به خدمات مالی: با وجود تحریم ها که ایران را از دسترسی به بخش مالی بین المللی محروم کرده است، مصرف کنندگان ایرانی در مقایسه با سایر کشورهای خارومیانه دسترسی خوبی به خدمات مالی دارند. در مقایسه محصولات مزارع زیستی و رایج در (کانادا)، کشت لوبیا و ذرت برای کشاورزان زیستی، حتی بدون پرداخت ما به التفاوت، سود بیشتری داشت. به این ترتیب کشاورزی هوشمند در مقایسه با رویکرد مرسوم بسیار کارآمد است. با توجه به فقر گسترده در روستاها و فعالیتهای زیستمحیطی زیان بار، باید یک چارچوب توسعه برای کشاورزی و با توجه باصول برابری و پایداری تدوین شود. در این طرح برای ۳۰ حوضه آبریز درجه دو کشور ۱۸ هزار شیت نقشه تدوین و آماده شده و برای اولینبار است که چنین اطلاعاتی به صورت نقشه و مدون در کشور تولید میشود با توجه به اینکه طرح، هدایتی از برنامههای ابلاغی مترقیتر است. وی ادامه داد: ما از کشورهایی مثل قزاقستان و روسیه گندم وارد میکنیم و مصرف گندم و آرد در ایران تقریبا بیشتر از سایر کشورها بهشمار میرود اما وقتی حداقل 7میلیون تن تولید داشته باشیم یعنی چیزی معادل 70درصد مصرف کشور را تولید کردهایم و برای تامین 30درصد باقیمانده فرقی نمیکند از چه کشوری تامین کنیم، همچنین طرحهایی که دولت درحال اجرایی کردن آنها است، بر بهینه مصرف شدن بسیار تاثیرگذار است.

در حالت دیگر یک کشاورز توت فرنگی ­های تولید شده در مزرعه اش را به صورت آنلاین به مشتریان می فروشد و فیلم هایی از مراحل مختلف تولید را به آنها نشان می دهد. این در حالی است گه به گفته کارشناس، با تناوب زراعی کشاورزی ارگانیک ازبکستان، تولید غلات در این کشور طی ۱۰ سال بیش از ۲۰ برابر افزایش یافته است. وی میافزاید: بر این اساس ۲۳ درصد از سموم مصرف شده در کشور در گروه پرخطر و ۷۷ درصد آن در گروه متوسط و کم خطر قرار میگیرند. سروبان با شعار از قلب مزرعه سایت فروش محصولات کشاورزی رو برای فروشندگان عمده و خریدران آن به وجود آورده. درست است که این رشته در گذشته به صورت تجربی بوده ولی امروزه با پیشرفت جامعه باید در این صنعت هم از متخصصین استفاده شود تا بهترین استفاده را از زمین های کشاورزی و محصولات آن ها داشته باشیم. در سال گذشته دولت در کل کشور 4ونیم میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرد درصورتی که امسال به 7میلیون رسیدهاست و این نویدبخش نیاز خیلی کمتر به گندم خارجی است. کشت گلخانه ای زعفران برای اولین بار در کشور چین در سال ۲۰۰۶ توسط جوان چینی به نام آقای (بِن) دانشجوی رشته کشاورزی، در جهان اجرایی و در سال۲۰۱۲ به دستور رئیسجمهوری وقت چین ملّی شد.

در مجموع، کشاورزی هوشمند نوید دهندهی آیندهای پایدار برای صنعت کشاورزی است؛ آیندهای که در آن خبری از گرسنگی نخواهد بود غذای کافی در اختیار تک تک مردم جهان قرار خواهد گرفت.نظر شما کاربران زومیت در رابطه با کشاورزی هوشمند و فناوریهای مدرن کشاورزی چیست؟ ساداتی نژاد در رابطه با کشاورزی قراردادی بیان داشت: 40 درصد تولید جهان و 90 درصد از تولید برخی از کشورها مانند بنگلادش توسط کشاورزی قراردادی انجام می شود اما در ایران تنها یک درصد به کشاورزی قراردادی اختصاص داده شده است. مدنی در رابطه با پتانسیل کشت دیم در کشور بیان کرد: ۰.۴ درصد مساحت برای کشت دیم غنی است و ۳ درصد خوب و ۷.۶ درصد متوسط است . وی خراسان رضوی را دارای رتبه دوم درتولیدات محصولات باغی اعلام کرد و افزود: متاسفانه خراسان رضوی رتبه ششم در کشور را در زمینه تولید محصولات گلخانهای دارد. مارکت واچ در این زمینه نوشت: باید در نظر داشت در جریان انقلاب های پیشین در عرصه کشاورزی و حتی صنعتی، نگرانی­های زیادی وجود داشت زیرا جایگاه و قدرت انسانها در فرایند تولید کمتر می شد.

در همین زمان انتظار می رود که اندازه بازار جهانی کشاورزی هوشمند تا سال ۲۰۲۵ سه برابر شود و به ۱۵.۳ میلیارد دلار برسد؛ این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ کمی بیش از ۵ میلیارد دلار بوده سایت agriculture-na است. امکان تبدیل به چند واحد مجزا را جهت کشت های مختلف داراست. از سوی دیگر توانایی پیش بینی میزان خروجی، امکان برنامه ریزی برای توزیع بهتر محصول را فراهم می کند. به عنوان مثال در کشور مکزیک کشاورزان با استفاده از پهبادها می­توانند متوجه سطح رطوبت خاک در دورترین قسمت مزرعه شوند. کشور ما یکی از خوش آب و هواترین کشورهای منطقه می باشد که با داشتن مناطق بسیار سرسبز خود توانسته است با کیفیت ترین و مرغوب ترین میوه ها را کاشت و برداشت کنند. وی با بیان اینکه عمده منبع آلودگی آب و خاک در کشاورزی، کود شیمیایی و سموم است و حتی در اکثر باغات و مزارع، بیش از حد مجاز مصرف میشود، گفت: روشهایی در رابطه با کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی برنامه ریزی شده که میتوان به استفاده از کودهای بیولوژیک، اصلاح روشهای تولید و کشاورزی حفاظتی اشاره کرد. عوامل بیولوژیکی مانند شرایط خاک، حاصلخیزی خاک و استفاده از حشرات مفید، اصلیترین فاکتورها برای اطمینان از تولید یک محصول سالم و میوههای باکیفیت هستند.

همچنین در کشاورزی سنتی کشاورزان برای افزایش رشد گیاهان از انواع کود های شیمیایی کمک می گیرند که برای خاک مضر هستند و گیاه و میوه تولید شده را آلوده می کنند. مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اصفهان بااشاره به گزارش تخلفات نانواییها گفت: شماره 124 جهت ارائه گزارش تخلف و همچنین سایر راههای ارتباطی با تعزیرات و جهاد کشاورزی موجود است علاوهبر این موارد، تمامی نانواییها درحال مجهز شدن به کیوآر کد هستند که با اسکن این کد، تمامی اطلاعات واحد موجود است و میتوان از این طریق ثبت نظر و شکایت انجام داد. انحصار در بازار محصولات کشاورزی موجب می شود تا قیمت گذاری دیگر تابع بازار و عرضه و تقاضا نباشد و انحصارگران فعال در بازار با تبانی با هم محصولات را قیمت گذاری و به مصرف کننده عرضه کنند.در این شرایط قیمت از سطح قیمت بازاری بالاتر خواهد بود. حال آیا کشاورزان از این تفاوت قیمت رضایت دارند؟ یکی از مهمترین موارد ماثر بر افزایش بهره وری در این صنعت ، استفاده بهینه از کود های کشاورزی است. ولی به نظر می­رسد این نسل چهارم تنها به صنعت مختص نمی­ شود بلکه ما شاهد چهارمین انقلاب در صنعت کشاورزی هم هستیم. به لطف فناوریهای کنترل محیطی، گیاهانی که در گذشته تنها در نواحی جغرافیایی خاصی پرورش داده میشدند، امروزه در نقاطی پرورش مییابند که پیش از این امکان پرورش آنها میسر نبوده است.جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به چیزی در حدود ۱۰ میلیارد نفر خواهد رسید.

این تحول در صنعت کشاورزی هم گام بلندی به جلو محسوب می شود و تغییرات مثبتی برای اقتصاد جهان به همراه خواهد آورد. این تحول بزرگ در صنعت کشاورزی مخالفانی هم دارد. مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اصفهان بااشاره به آزمایش نمونههای آرد و نان گفت: نمونههای آرد و نان هر سال دو بار از واحدهای تولید آرد و نان جمعآوری شده و در آزمایشگاههای ما یکسری آزمایش انجام شده و نتایج این آزمایشها برای پژوهشکده غلات کل کشور ارسال میشود. ضیایی تصریح کرد: کسب اطلاع دولت از میزان فروش و نحوه فعالیت نانواییها درطول روز، مستلزم دستگاههای پز هوشمند است که متولی آنها بانک سپه بوده و با مدیریت وزارت کشور و بقیه اعضای کارگروه آرد و نان درحال راهبری و نصب است. زمانی­که عرضه و مبادله محصولات کشاورزی آنلاین انجام شد و بررسی وضعیت مزارع با استفاده از پهبادها و کامپیوترها انجام گرفت. ولی با گذشت زمان و تعریف شدن جایگاه انسان در صنعت کشاورزی، وضعیت تغییر کرد و هم اکنون عدم استقاده از ماشین آلات کشاورزی و تجهیزات صنعتی در فرایند تولید امری غیر ممکن است. به نحوی که این داده ها می تواند برای ردیابی وضعیت کلی تجارت بخش کشاورزی و همچنین عملکرد کارکنان و کارایی تجهیزات مورد استفاده قرار گیرند.

وی افزود: مورد خیلی مهم این است که دولت قصد دارد و مکررا اعلام کردهاست که به هیچ وجه قیمت نانهای سنتی نباید از شهریور سال گذشته گرانتر بشود و مابهالتفاوت هزینههای نانوایی و این نرخ ثابت، توسط دولت به نانواییها پرداخت میشود اما مردم نان را با همان نرخ سال گذشته خریداری میکنند. وی افزود: ذخایر گندم، برنج و شکر اکنون بسیار عالی است و نسبت به مدت مسابه سالهای قبل اکنون دوبرابر ظرفیت گندم ذخیره شده در استان داریم و این مورد خیال همه مردم و مسئولین را از بابت ذخیره این محصولات راحت میکند. کلاینتها میتوانند از طریق LAN یا اینترنت از هرجایی به وبسرور متصل شوند. جلال با ابراز اینکه در دولت فرض بر این بود که هزینه دسترسی مردم به نان سنتی نباید تغییر کند، گفت: زمانی که آرد در اختیار نانوا قرار میگیرد و با بازار رقیب 20برابر فاصله قیمتی دارد باید زیرساختی طراحی شود که از انحراف یارانه آرد جلوگیری شود، در این طرح نیمنگاهی به افزایش کیفیت نان و کاهش دورریز هم وجود دارد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اصفهان دررابطه با برنج و شکر تصریح کرد: دولت فقط درحد ذخایر استراتژیک برای تنظیم بازار اقلام برنج و شکر را ذخیرهسازی میکند و امسال برنج وارداتی به اندازه کافی و در مناسبتهای مختلف از جمله ماه محرم و ماه رمضان به استانها تزریق شد، از ابتدای سال تاکنون حدو11 هزار تن برنج خارجی و حدود 17هزار تن شکر سفید در استان اصفهان توزیع کردهایم و برای تنظیم بازار طول سال نیز از این ذخایر استفاده میکند. مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اصفهان دررابطه با نرخ خرید گندم عنوان کرد: امسال دولت نرخ خوبی برای خرید گندم اعلام کردهاست که برابر با کیلویی 11500 تومان است و از این مقدار 10هزار تومان قیمت خرید گندم و هزار و 500تومان جایزه کشاورزی است که گندم خود را به دولت تحویل میدهد.

هر چند تفاوت هایی نیز بین این سه نوع وجود دارد. این خرید در قالب خرید توافقی کارخانجات و خرید تضمینی دولت است که هر دو مورد زیرنظر دولت ثبت میشود و آرد آن هم باید با نرخ مصوب دولت عرضه و توزیع شود. انواع مختلف دوربینها میتوانند تصاویری را در طیف حرارتی، مادون قرمز و نور مرئی ثبت کنند. شرکت های نوپا ، گروه های تحقیقاتی و دانشجویان و همچنین اشخاص ، هم اکنون می توانند در رویداد امسال ایده ها و فناوری های خود را در زمینه کشاورزی پایدار مبتنی بر ماهواره در گروه بای وا، در بخش چالش زراعت هوشمند (Smart Farming Challenge ) ثبت کنند.

این روش اگر با مدیریت دقیق کشاورز همراه شود، میتواند محصول را از عوامل بیماریزا، سموم و سایر آلایندههای خطرناک حفظ کند و اینگونه باعث سلامتی هرچه بیشتر مصرف کنندگان گردد. بازار؛ گروه کشاورزی: با توجه به رشد چشمگیر جمعیت جهان، طبق اعلام سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل، جهان نیاز به تولید ۷۰٪ غذای بیشتر در سال ۲۰۵۰، کوچک شدن زمین های کشاورزی و تخلیه منابع طبیعی محدود دارد. سازمان خوار و بار و کشاورزی جهانی از چهارمین انقلاب کشاورزی دنیا به عنوان دوره­ای یاد کرد که فرایند تولید غذا در دنیا دگرگون شد و با استفاده از اینترنت و دیگر تکنولوژی­های مدرن عرضه محصولات غذایی تناسب بیشتری با خواست مصرف­کننده پیدا کرد. بر اساس این گزارش، صنعت جهانی کشاورزی از هواپیماهای بدون سرنشین زمینی و مبتنی بر هوایی به منظور ارتقا شیوه های مختلف کشاورزی استفاده می کند. بر اساس این گزارش، کشاورزی هوشمند مبتنی بر فناوری های اینترنت اشیا، تولیدکنندگان و کشاورزان را قادر می سازد تا ضایعات را کاهش داده و بهره وری را افزایش دهند که این مزایا شامل مقدار کود مصرفی و امکان استفاده کارآمد از منابع مانند آب، برق و غیره، می شود. یک هماهنگی مشترک بین 4 وزارتخانه انجام شده است تا از مرداد ماه وارد فاز دوم طرح شویم تا بتوانیم نظام هوشمند تخصیص آرد به نانوایان را هدایت کنیم.

البته یک دیدگاه دیگر عدم نیاز به استفاده از نیروی انسانی در فرایند تولید است که خود موجب کاهش کل هزینه های تولید و در نهایت قیمت تمام شده محصول می شود. دومین بحثی که در این برنامه به آن پرداخته شده، مسئله بین تطابق آب قابل برنامهریزی و تولید محصولات کشاورزی است. در چنین شرایطی، به نظر میرسد دولت و نهادهای سیاستگذار در حوزه کشاورزی نیز میتوانند با گسترش اطلاعات، کمک به کاهش نااطمینانی در عوامل بیرونی، گسترش نهادهای بازارساز و نیز، اتخاذ سیاستهای حمایتی هوشمندانه متمرکز بر محصولات کشاورزی، از زیان کشاورزان در نتیجه نوسانهای قیمتی جلوگیری کنند. سنجش از دور از انرژی الکترومغناطیسی بهره میگیرد که قویترین منبع تولیدکننده آن خورشید میباشد و این انرژی را در تمام طول موجها تابش میکند. وی با ذکر این مطلب که دولت در تعیین نرخهای خرید تضمینی به هزینههای تولید توجه نمیکند، ادامه داد: افزایش هزینههای تولید محصول کشاورزی از جمله حملونقل، ابزارآلات، نهادهها و کارگر باعث میشود تا قیمت تمامشده محصول کشاورزی افزایش پیدا کند و نرخ تضمینی دولت کفاف هزینهها را نمیدهد. استفاده از گیاهان دارای ریشههای قوی امکان تولید نشاءهای پیوندی با دو پیوندک را فراهم میکند، این امر به تولید کنندگان این امکان را میدهد که ضمن حفظ تراکم شاخهها (تعداد شاخهها در مترمربع)، تعداد گیاهان را نصف کنند.

گرایش سیاستگذاران در ایران بهطور عمده حمایت از مصرفکننده و کالاهای مصرفی اساسی بوده است، درحالیکه در کشورهای توسعهیافته به سمت حمایت از تولیدکنندگان کشاورزی است. 20کارخانه فعال آردسازی با ظرفیت بیش از یک و نیم میلیون تن یعنی تقریبا 3 برابر مصرف استان درطول سال در استان داریم که فعلا باتوجه به محدودیت صادرات، با ظرفیت کمتری کار میکنند و امیدواریم با شرایط آزادسازی آرد ظرفیت بیشتری برای صادرات استفاده شود. شبکههای آبیاری، بندها و مهارسازی آب، کمک کرد تا سطح کشاورزی در همهٔ نقاط این کشور، به ویژه در استانهای آذربایجان، خراسان، کردستان، کرمانشاه، گرگان، گیلان، مازندران و اطراف تهران تا چندین برابر افزایش یابد. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا از مازندران ، سید محمود حسینی پور در جلسه شورای هماهنگی و سیاست گذاری بخش کشاورزی استان با اشاره به جنگ اقتصادی دشمنان علیه مردم ایران اسلامی، گفت: باید در مقابل دشمنان دین و اسلام ایستادگی و مقاومت کنیم و بصورت عملی در جبهه اقتصادی ایفای نقش نماییم. انقلابی که ریشه در رسوخ تکنولوژی­های روز دنیا در صنعت کشاورزی وغذا دارد و به گفته رویترز می­تواند باعث شود تا سال 2050 میلادی دیگر هیچ گرسنه ­ای روی زمین باقی نماند.

اینترنت اشیاء ( IoT ) به یکی از بزرگترین محورهای توسعه کشاورزی تبدیل شده است با اینکه IoT یک مفهوم جدید در صنعت کشاورزی محسوب می شود، به دلیل مزایایی که این فناوری در کشاورزی هوشمند دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است فناوری IoT اطلاعات قابل اطمینانی در مورد بذری که باید کشت شود، میزان بذر، بهترین زمان کاشت و برداشت و همچنین میزان محصولی که پیش بینی می شود برداشت شود به کشاورز می دهد با استقرار IoT ، کشاورز می تواند از طریق حسگرهایی که برای تعیین رطوبت خاک، پیش بینی شرایط جوی، میزان رشد گیاه، وضعیت خاک، وجود آفات و یا بیداری در گیاهان، در مزرعه کشاورزی مستقر شده اند، از راه دور و با استفاده از تلفن هوشدند اطلاعات مناسب را در قالب گرافیکی و یا ویدیویی دریافت و اقدامات و تصمیمات لازم را اتخاذ نماید هدچنین با استفاده از حسگرهای اندازه گیری رطوبت و اطلاعاتی که این حسگر در مورد میزان رطوبت خاک ارسال می کند و با توجه به میزان آب مورد نیاز گیاه موجب کاهش هدر رفت آب و در نتیجه بهینه سازی آب خواهد شد همچنین با نظارت آنلاین بر وضعیت رشد گیاه و شناسایی به موقع آفات و بیماری ها موجب افزایش عملکرد محصول می شود با بهره گیری از خدماتی که فناوری اینترنت اشیاء در اختیار کشاورزان قرار می دهد عدلکرد محصولات افزایش و هزینه ها به شکل چشمگیری کاهش می یابد ضمن اینکه مداخلات انسانی نیز با استفاده از این فناوری کاهش خواهد یافت.

ضیایی با اشاره به علت افزایش خرید گندم در کشور عنوان کرد: یکی از دلایل این موضوع افزایش تولید داخلی بیشتر است که با افزایش تولید در استانهای تولیدکننده، نیاز دیگر استانها بیشتر تامین میشود و دلیل دیگر این است که دولت نرخ را به موقع اعلام کرد و به دلیل اینکه نرخ خرید گندم به موقع اعلام شد، بر کاشت گندم اثرگذار بود. رتبه اول تولید گندم در کشور همیشه متعلق به استان خوزستان است و در استان اصفهان نیز فعلا شرق اصفهان بعنوان اولین تولیدکنندگان استان بهشمار میرود. انواع کودهایی که در تولید محصول استفاده شده، روشهای بکارگرفته شده برای تولید و برداشت و حتی نحوه نگهداری بعد از برداشت محصول کاملا به تصویر کشیده می شود و در نهایت خریدار با اطلاع کامل از کیفیت محصولی که قصد مصرفش را دارد وارد معامله می­شود. بدیهی است که بدون تکیه بر نوآوریهای علمی، دستیابی به این هدف غیرممکن خواهد بود.از سوی دیگر، عدهای نگران هستند که رشد فناوری کشاورزی در کشورهای ثروتمند، توانایی رقابت در حوزهی کشاورزی را از کشورهای ضعیفتر خواهد گرفت؛ اما اگر همین فناوریها به مناطق فقیرتر جهان، از جمله آفریقا صادر شوند؛ میتوانند برای رفع معضلاتی همچون قحطی مورد استفاده قرار گیرند. براساس قانون اصل 44، کشاورزی باید از دولتی بودن خارج شده و به بخش خصوصی واگذار شود چرا که بزرگی دولت مشکلاتی برای بخش در برداشته که با کشاورزی هوشمند مغایراتی دارد و با اصلاح ساختار می توان از ضایعات محصولات کشاورزی که سالانه غذای 37 میلیون نفر به هدر می رود، جلوگیری کرد.

شکل ۲- ادغام سیاستهای تشکیل دهنده کشاورزی هوشمند به اقلیم به منظور بهبود مسائل زیستمحیطی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی. به عنوان مثال، استفاده از سنسورها به کشاورزان کمک می کند تا تصمیم بگیرند که چگونه، کجا و چه زمان منابع خاصی را برای بهبود تولیدات زیست محیطی و اقتصادی اختصاص دهند. از سوی دیگر گلخانه­ ها براساس نوع تولید و از نظر کاربردی دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت. کشاورزی گلخانهای برای سطوح کوچکتر مناسبتر است.به همین دلیل، محدود به تولید سبزیجات، گلها، گیاهان و میوه های کوچک مانند توتفرنگی است.از دیگر معایب کشاورزی گلخانهای، عدم گرده افشانی به دلیل ساختار محصور است.علاوه بر معایب ذکر شده، کشت گلخانهای اغلب به دلیل هزینه های زیادش مورد انتقاد قرار میگیرد.با این حال، هزینه های ساخت و نگهداری گلخانه منحصراً به نوع ساختار گلخانه و فناوری مورد استفاده مدیریت مزرعه بستگی دارد.به عبارت دیگر، انواع متوسط ساختارهای گلخانه ای برای کشاورزان خرد و خانواده ها بسیار مقرون به صرفه است.در مواقعی که تولید مواد غذایی به دلیل تغییرات آب و هوایی به طور جدی تهدید میشود، گلخانه ها قطعاً یک روش امیدوار کننده برای مدیریت مزارع هستند.از این گذشته ، زیبایی کشاورزی در تنوع شیوه های مدیریت مزرعه است ، با یک هدف مشترک: تغذیه جهان!