اخبار

عملکرد دولت در بخش کشاورزی شمال کرمان/تحقق ۱۰۰ درصدی شاخص‌های تولید

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان با اشاره به کشت در محیط های کنترل شده بیان کرد: در خصوص قارچ خوراکی ۴۳ واحد تولید کننده قارچ با تولید یک هزار چهارصد تن قارچ خوراکی در شمال استان کرمان مشغول به فعالیت هستند.
وی ادامه داد: همچنین در حوزه کاشت گل محمدی در مناطق کوهپایه ای، سطح زیر کشت این گیاه بالغ بر چهار هزار و ۵۰۰ هکتار رسیده که هفت هزار تن گل محمدی برداشت می شود.

رشد ۲ برابری اعتبارت شیلات کرمان

خیر اندیش افزود: همچنین با خرید تولید مازاد تولید کنندگان و تنظیم بازار جلو ضرور و زیان آنها گرفته شد به طوری که اینک مقادیر زیادی از تولید به منظور تنظیم بازار ذخیره سازی شده است.

وی گفت: اینک حدود سه میلیون راس دام سبک و بیش از ۱۲۳ هزار راس دام سنگین در شمال استان کرمان موجود است که با تولید سالانه ۲۵ هزار و ۸۵۰ تن شیر خام رتبه ۱۷ کشور و تولید سالانه بالغ بر ۲۳ هزار تن گوشت قرمز رتبه ۱۳ کشوری را دارد و عمده نیاز شیر و گوشت استان را تامین می کند.

پرداخت ۱۳۰ میلیارد تومان خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی

خیراندیش همچنین با اشاره به افزایش مجتمع های گلخانه ای در شمال استان کرمان اظهار داشت: طی سال گذشته و در دولت سیزدهم طرح توسعه و احداث یک هزار و ۴۰۰ هکتار گلخانه در حوزه شمال استان انجام شده است.

عملکرد دولت در بخش کشاورزی شمال کرمان/تحقق ۱۰۰ درصدی شاخص‌های تولید

خیر اندیش با اشاره به لزوم حفظ و احیای قنوات گفت: در سال گذشته عملیات احیا و بازسازی بیش از ۸۰۰ رشته قنات در شمال کرمان انجام شده یا در دست اقدام است و ۱۰۰ کیلومتر نیز خط انتقال آب انجام گرفته است.منبع اخبار

عملکرد دولت در بخش کشاورزی شمال کرمان/تحقق ۱۰۰ درصدی شاخص‌های تولید

خرید دام تولیدی مازاد دامداران کرمان

خیر اندیش ادامه داد: این  امر ضریب مکانیزاسیون  استان را از ۱/۷۶ اسب بخار برهکتار به عدد ۱/۹۶ اسب بخار بر هکتار رسانده و به طور متوسط پنج درصد به میزان درجات مکانیزاسیون افزوده است؛ ضمن اینکه در این مدت تعداد سه هزار دستگاه تراکتور نیز پلاک دار شده و در امر پلاک گذاری به پیشرفت ۹۰ درصدی در استان رسیده ایم.

وضعیت بد شاخص‌های کلان اقتصادی، کسری بودجه، کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و بسیاری دیگر از چالش‌ها که ماحصل سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات نادرست‌ سال‌های پیش از ۱۴۰۰ بود شرایطی را رقم زد که به گفته آیت‌الله رئیسی در اولین حضور وی در جلسه هیات دولت که با وزرای دولت قبل برگزار شد، نخستین چالش پرداخت حقوق مردادماه بود.

عملکرد دولت در بخش کشاورزی شمال کرمان/تحقق ۱۰۰ درصدی شاخص‌های تولید

افزایش ۱۴۰۰ هکتار سطح گلخانه های کرمان

حوزه استان های مجله خبری کشاورزی: یکسال از سپردن سکان اداره کشور به دولت سیزدهم می‌گذرد، دولتی که به ریاست آیت‌الله سیدابراهیم رییسی و با شعار «دولت مردمی، ایران قوی» کار خود را آغاز کرد و به اذعان بسیاری از کارشناسان و ناظران، در تاریخ دولت‌های پس از انقلاب، هیچ دولتی به‌اندازه دولت سیزدهم و آیت‌الله رییسی میراث‌دار مشکلات، ضعف‌ها و کاستی‌های برجای‌مانده از دولت پیش از خود نبوده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اعتبارات سال جاری مدیریت شیلات بیش از ۲ برابر نسبت به سال گذشته رشد داشته فرصت بسیار مناسبی است که بتوان با مشارکت کشاورزان از ظرفیت های موجود در پرورش آبزیان استفاده کرد و  به منظور تامین نقدینگی آبزی پروران نیز با مشارکت بانک کشاورزی اعتباراتی در قالب شیلات کارت پیش بینی شده است که تولیدکنندگان می توانند از این اعتبارات استفاده کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان با بیان اینکه در سال گذشته ۲ هزار و ۸۵۰ تن انواع آبزیان شامل ماهیان سردآبی، ماهیان گرمابی ، ماهیان خاویاری و آرتمیا در استان تولید شده است بیان کرد: ترویج استفاده از استخرهای ذخیره آب کشاورزی در پرورش آبزیان، اجرای مدل های آبزی پروری با آب های غیر دائم و بهره گیری از آبهای شور در تولید و پرورش آرتمیا از جمله سیاست های مدیریت شیلات در توسعه آبزی پروری طی سال جاری بوده است.

محمد خیر اندیش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله خبری کشاورزی افزود: در یک سال گذشته بالغ  بر چهار هکتار از اراضی زراعی و باغی استان به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده اند که مجموع سطح اجرا شده از ابتدا تاکنون به بیش از ۹۵ هزار  هکتار رسیده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان بیان کرد: اکنون سطح گلخانه های شمال کرمان افزون بر ۲۲۰ هکتار با تولید ۴۴ هزار تن محصولات گلخانه ای سبزی و صیفی و ۱۳ میلیون گل شاخه بریده است که با افزایش ۳۰ درصدی اعتبارت و تسهیلات احداث گلخانه، رفع موانع و حذف مجوزها و استعلام های زائد شاهد پیشرفت پروژه های گلخانه ای استان هستیم.

در عین حال بررسی وضعیت کشاورزی شمال استان کرمان از جمله بخش های مهم این استان به شمار می رود که رییس این سازمان آن را تشریح می کند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان همچنین تصریح کرد: در بخش دام و طیور که بخش اصلی اجرای طرح مردمی سازی یارانه‌ها بود سعی شد کمترین تنش هم درباره تولیدکنندگان و هم  مصرف کنندگان اتفاق بیافتد و از طرفی تلاش شد شرایط لازم برای ادامه تولید از قبیل تامین نهاده ها و نقدینگی مورد نیاز فراهم  شود.

با این حال گرچه چالش‌ها بسیار زیاد بوده و هست، اما با همت مسوولان دولت سیزدهم اعم از رییس جمهور، وزرا و سایر ارکان دستگاه اجرایی، طی یکسال گذشته علاوه بر رفع بسیاری از چالش‌های گذشته و تلاش برای ریل‌گذاری صحیح برای حرکت به سوی شرایط بهتر، اقدامات ارزشمندی نیز در حوزه‌های مختلف عملکردی صورت گرفته است که به نظر می‌رسد با گذشت یک سال از استقرار دولت اکنون نوبت به بازخوانی آن رسیده است.

وی تاکید کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا کنون نیز مبلغ ۱۳۰ میلیارد تومان از محل تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون باهدف خرید ماشین های کشاورزی به متقاضیان پرداخت شده که از این محل حدود ۷۰۰ دستگاه تراکتور و ۱۱ دستگاه کمباین برداشت غلات جذب شده است.

وی تصریح کرد: پیگیری کشت قراردادی محصولات اساسی به عنوان یکی از ارکان و محورهای برنامه های وزارت جهاد و کشاورزی است که در همین زمینه معرفی چغندر علوفه ای، کشت قراردادی و الگویی در سطح ۱۰ هکتار، معرفی و کشت مکانیزه سورگوم، کشت قراردادی کینوا در سطحی حدود ۵۰ هکتار و کشت قراردادی پنبه درسطحی معادل یک هزار هکتار انجام شده است.