اخبار

فرماندار پاکدشت: کشاورزان برای رفع کم آبی کشت خود را به گلخانه منتقل کرده اند

فرماندار پاکدشت اظهار داشت:در حوزه کشاورزی نیز پاکدشت به هزار و ۴۵۳ لیتر بر ثانیه آب نیاز دارد که آب استحصال شده از ۱۶۰ حلقه چاه و حقابه شهرستان از محل پساب تصفیه شده، ۹۲۰ لیتر از این نیاز را تأمین می‌کند.

اردستانی کمبود آب شرب و زراعی را حدود هزار لیتر در ثانیه اعلام و تصریح کرد: شهرستان پاکدشت از ۲۳ هزار هکتار اراضی قابل کشت برخوردار است که از این میزان، ۱۷ هزار هکتار شامل ۱۳ هزار هکتار گندم و جو، هزار و ۵۰۰ هکتار باغات، هزار و ۵۰۰ هکتار گلخانه و مابقی مربوط به سایر محصولات زیر کشت رفته است و در اصل مهمترین عامل توسعه کشاورزی کمبود منابع آبی است.

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی، محسن اردستانی روز دوشنبه در جلسه بررسی وضعیت آبرسانی به اراضی کشاورزی و اجرای طرح انتقال آب به روستاهای کشاورزی شمال پاکدشت اظهار داشت:

وی اظهار داشت: روستاهای بالادست پاکدشت هزار و ۵۰۰ لیتر بر ثانیه حقابه دارند که به دلیل اولویت داشتن آب شرب تهران، این روستاها فاقد هر گونه منابع آبی شده‌اند و بیش از ۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی این منطقه بدون کشت باقی مانده است.

کشاورزان پاکدشت هیچ حق اضافه‌ای بیشتر از حقابه خود نمی‌خواهند و این انتظار به جایی است که بتوانند اراضی مستعد خود را زیر کشت برده و یا آبیاری کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح انتقال پساب جنوب تهران به دشت ورامین و شهرستان پاکدشت گفت: کشاورزان پاکدشتی که اراضی آنان در شمال پاکدشت واقع شده از داشتن کمترین میزان آب بی‌بهره‌اند و فقط حقابه خود را طلب می‌کنند که این مهم جز با اجرای کانال فرعی به سمت اراضی شمالی میسر نمی‌شود.
پاکدشت با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت در ۲۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است.منبع اخبار

وی تصریح کرد: حوزه آب شرب، پاکدشت به هزار و ۵۰۰ لیتر بر ثانیه آب نیاز دارد که بخشی از این آب از طریق چاه‌ و بخشی نیز از طریق سد ماملو و تصفیه‌خانه اختصاص پیدا می‌کند که مجموع این دو منبع تأمین آب شرب، نیاز شهرستان را به طور کامل برطرف نمی‌کند.