اخبار

فعال‌سازی و بازگشت ۱۰۰۰ معدن خاموش

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/1402060201140/%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%DB%B1%DB%B0%DB%B0%DB%B0-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B4

از جمله مهترین دستاردهای دولت سیزدهم طی دو سال فعالیت خود در راستای تحقق اهداف تببین شده در حوزه معدن و صنایع معدنی، فعال‌سازی ۱۰۰۰ فقره از معادن غیرفعال در کنار افزایش خطوط تولید و ممانعت از خام‌فروشی به‌ نفع مردم و حفظ منافع ملی بوده که بر اساس آن طی دو سال عمر دولت، احیا و به چرخه بازگشته‌اند.

از دیگر اقدامات تاثیرگذار دولت طی مدت مذکور، اصلاح فرآیند دریافت حقوق دولتی معادن بوده است که براساس آن، بیش از دوبرابر درآمدهای وصولی حقوق دولتی معادن در دو سال ابتدای دولت سیزدهم از حدود ۱۹ همت در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۳۸ همت در سال ۱۴۰۱، افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا، برنامه‌ها و عملکرد دولت سیزدهم طی دو سال فعالیت خود در قالب هفت سرفصل تعریف شده که یکی از آن‌ها بررسی رشد تولید و اشتغال در عمر دو ساله دولت و بیانگر جهت‌گیری دولت در راستای تحقق اهداف و وعده‌های خود است.

در وهله اول، موضوع فعال‌سازی معادن غیرفعال و بازگرداندن آن‌ها به چرخه طی دو سال اخیر، از مهمترین دستاوردهای دولت سیزدهم در این حوزه به شمار می‌آید.

افزایش دو برابری درآمدهای وصولی حقوق معادن

گفتنی است که در تولید سیمان نیز دستاورد تامین نیازهای داخلی کشور به سیمان با تولید بالغ بر ۶۳ میلیون تن (۶۳.۲ میلیون تن) در سال ۱۴۰۱ ثبت شده، همچنین دولت علاوه بر موفقیت در حوزه اشتغال (با فعال‌سازی معادن) در حوزه تولید نیز دستاوردهای قابل قبولی را از خود بر جای گذاشته است.

طی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱، حدود ۱۰۰۰ فقره از معادن فعال‌سازی شده و به چرخه بازگشته‌اند؛ همچنین پس از احداث کارخانه ۱۳۰ هزار تنی کنسانتره مس در استان کرمان، معادن کوچک بسیاری در این منطقه فعال و آغاز به کار کرده‌اند.

همچنین بخش دیگری از دستاوردهای دولت سیزدهم طی دو سال فعالیت ابتدایی خود در حوزه افزایش تولید در بخش معدن و صنایع معدنی، می‌توان به تولید ۳۰ میلیون تن فولاد خام با رشد بیش از 7 درصدی، تولید ۲۲ میلیون تن محصولات فولادی با رشد ۱۲ درصدی و تولید ۶۳۲ هزار تن آلومینیوم با رشد ۱۲ درصدی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ اشاره کرد.

یکی از اولویت‌های دولت مردمی در دوسال ابتدایی فعالیت خود، رشد تولید و اشتغال با محوریت وزارت‌خانه‌ صنعت، معدن و تجارت در کشور بوده است که براساس آن نتایج و دستاوردهای کلیدی دولت مردمی در حوزه معدن و صنایع معدنی به شرح زیر است: