قیمت محصولات کشاورزی در بالاترین سطح یک دهه اخیر مجله خبری کشاورزی

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح تعادل بخشی بدون همکاری وزارت جهاد کشاورزی امکانپذیر نیست، ایران را واردکننده آب مجازی سایت agriculture-na اعلام کرد. موسوی، کارشناس کشاورزی از جمله دستاوردهای این طرح تحقیقی- ترویجی را کاهش در مصرف بذر گندم از ۴۰۰ کیلو در هکتار به ۲۵۰ کیلو در هکتار برشمرد و افزود: چنانچه این طرح در تمامی مزارع گندم شهرستان مرودشت عملیاتی شود، باعث کاهش ۹ هزار تنی در مصرف بذر این محصول خواهد شد. برخی از فن آوری های عمده که بیشتر مورد استفاده مزارع قرار می گیرد عبارتند از: اتوماسیون برداشت ، تراکتورهای مستقل ، بذر و وجین و هواپیماهای بدون سرنشین.

همان کاری که بیشتر کشورهای دنیا انجام داده اند. وی گفت: به طور کلی در استان کرمان ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای شمال و جنوب استان اعتبار پیشنهاد شده که امشب در شورای اداری در حضور رئیس جمهور تصویب خواهد شد تا تحول در کشاورزی این استان را رقم بزند. برنجهایی که در حال حاضر در بازار است شهریور ۱۴۰۰ برداشت شده است و آن زمان قیمت بهترین برنج کیلویی ۳۵ تا ۳۶ هزار تومان بود و این یعنی از شهریور اتفاقی از این منظر نیفتاده که تصور کنیم به قیمت برنج اضافه شده است. در حال حاضر جمعاً ۳۲ مدیریت امور اراضی وجود دارد در حالی که تعداد استانهای کشور ایران ۳۱ استان میباشد. بایوتوانگ گفت:با استفاده از فن آوری های جدید در بخش کشاورزی شمار افراد جوانی که علاقمندی خود را برای ورود به بخش کشاورزی نشان می دهند روز به روز در حال افزایش است.ادارات کشاورزی محل و دانشگاه ها واحد های درسی جدیدی را برای کشاورزان جوان فراهم کرده اند.آنها همچنین واحدهایی را در رابطه با بازار یابی و تجارت الکترونیک برای دانشجویان ارائه می کنند.بیش از هزار و دویست نفر از کشاورزان منطقه در دو سال گذشته آموزش دیده اند.در حال حاضر به خاطر استفاده از فن آوری های جدید کشاورزی میزان تولید محصولاتی چون نیشکر،گل یاسمین،پیتایا در استان شانگسی بیش از مناطق دیگر چین است.ارزش تولیدات کشاورزی این استان به چهارصد و هفتاد و چهار میلیارد یوان در سال دو هزار و هفده رسیده است.این در حالی بود که در سال هزار و نهصد و پنجاه و هشت ارزش تولیدات کشاورزی این استان تنها یک میلیارد و هشتصد و نود میلیون یوان بود.این استان هم اکنون هفت هزار و پانصد و سی و نه واحد کشاورزی جدید و مدرن دارد.

این در حالی است که حجم مخزن این سد 425میلیون متر مکعب اعلام شده است. ایمنی و امنیت غذایی یکی از سرفصلهای مهمی است که از سوی مسئولان و سیاستگذاران کشورهای مختلف دنیا به کار گرفته میشود که با اشکال مختلفی چون ارتقای بهرهوری کشاورزی و سرمایهگذاری زیربنایی در این صنعت و روی آوردن به کشتهای فرا سرزمینی در نظر گرفته میشود. وی تصریح کرد: در این سفر متقاضی یک نمایشگاه بزرگ محصولات کشاورزی در روسیه بودیم که با استقبال وزیر کشاورزی مواجه شد و در باره موارد سرمایه گذاری مقرر شد در یک بسته مشترک تهیه و مورد بررسی دو طرف قرار گیرد و طرف روس گروهی را پیشنهاد داد که در روی آن کار شود و دست آخر هم قرار شد فهرستی از سرمایه گذاران ایرانی به وزارت کشاورزی روسیه معرفی شوند.

در اوایل قرن چهاردهم هجری قمری با تأسیس اولین مدرسه کشاورزی ایران به نام مدرسه فلاحت مظفری و وارد کردن سیب زمینی و انواع نهالهای میوه به خصوص سیب و گیلاس از خارج باغبانی ایران گسترش بیشتری یافت و سپس با ایجاد مدارس متوسطه، عالی و دانشکدههای کشاورزی مؤسسه اصلاح و تهیه بذر و نهال و غیره به وضع کنونی درآمد. باید با احتیاط اظهار نظر کنم اما وضعیت فعلی کشور ما به گونهای است که یک سال گوجه، سیب زمینی و پیاز به وفور یافت میشود و در سال دیگر نیازمند واردات در این حوزه هستیم. وی به جوانب منفی این اتفاق اشاره و تصریح کرد: بازتاب جهانی ناپسند این موضوع که محصولات کشاورزی صادراتی ایران دائما در حال مرجوع شدن است به اقتدار کشور ضربه وارد خواهد کرد، برگشت سرمایه های مملکت و مصرف محصولات ناسالم توسط مردم از دیگر موضوعات نامطبوع این اتفاق است، سوال اساسی اینجاست که چرا نهادهای متولی که تا این حد بی برنامه عمل می کنند بازخواست نمی شوند.

وی افزود: طبق بررسی و ارزیابی های انجام شده خسارت سیل با درجات مختلف از ۱۰ تا۱۰۰ درصد در مناطق محتلف کشور گزارش شده است. به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان تیران و کرون، مهرداد مرادمند در آیین کلنگ زنی پروژه انتقال آب و آبیاری تحت کم فشار باغهای این شهرستان اظهار کرد: خشکسالی تهدیدی جدی علیه عرصه کشاورزی و مایه رکود در این بخش است، اما باید با برنامهریزیهای جدید مانع از این رکود شد. وی افزود:با استفاده از فن آوری های جدید در بخش کشاورزی در گوانگسی هر روز شاهد استفاده از سیستم های کشت هوشمندی هستیم که هشتاد برابر بیشتر از سیستم های قدیمی کارا هستند و با استفاده از سیستم های نوری ما می توانیم گیاه پیتایا (pitaya)را به گونه ای پرورش دهیم که بیشترین محصول را بدهد.

در چند سال اخیر کشت زعفران گلخانه ای و حتی کشت هیدروپونیک این محصول در بیشتر مناطق رایج شده است. مهمتر اینکه در این شرایط که با خشکسالی و کاهش منابع آبی مواجهیم چه رفتاری داشته باشیم تا هم سهم و نقش کشاورزی در تولید و اشتغال و خودکفایی کشور حفظ شود و هم از حداقل منابع آبی در اختیارمان بیشترین استفاده و بهره وری را ببریم و پاسخ تنها و تنها بهره گیری از شیوههای نوین آبیاری و رفتن به سمت و سوی کشاورزی علمی است تا هم آب کمتری استفاده و هم محصولات بیشتر و با کیفیت تری تولید کنیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در ادامه در مورد همکاری با روسیه بر سر این موضوع گفت: همکاری با روسیه در فضای بسیار خوبی شکل گرفته و در چند روز گذشته رئیس حفظ نباتات قراردادی با همتای روسی در روسیه درباره صادرات محصولات کشاورزی بستند که توافق خیلی خوبی بود و سبب خواهد شد که محصولات ما نسبت به گذشته بیشتر و بهتر صادر شود. سایت مشرقنیوز میگوید، بسیاری از گلخانهداران ایرانی به سفارش تجار روسی فلفل تولید میکردند و با تصمیم اخیر روسیه “بیچاره” شدهاند. همانطور که گفتیم، این استارت آپ تمام نیازهای خریدار و فروشنده را در نظر گرفته است و یک سایت کامل در حوزه محصولات کشاورزی است. درباره خبر درج شده توسط روابط عمومی شهرداری منطقه 18 در خصوص تغییر کاربری زمین های کشاورزی و باغات، از آنجا که موضوع توسط افراد فرصت طلب و ناآگاه به ضوابط و مقررات شهرسازی مورد سوء استفاده واقع شده است، – به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، شهردار منطقه18 در این باره توضیح داد: در خصوص زمین های کشاورزی و باغات به با عنایت به مفاد نامه شماره 63640 /310مورخ 2 مرداد ماه سال 1398 معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی در خصوص مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران “پیرامون اصلاح پیوست 3 طرح جامع تهران-دستورالعمل ماده 14قانون زمین شهری تهران” ابلاغی به شماره 523781 / 80 مورخ 14 مرداد ماه سال 1398 ” عین بند 6-3 ردیف سوم ماده دوم بیان می دارد” در باغ های با مساحت 2 هزار مترمربع و بیشتر در صورت ارائه درخواست کتبی و محضری مالک مبنی بر تبدیل 70 درصد از مساحت عرصه باغ به فضای سبز عمومی تجهیز شده و واگذاری قانونی آن به شهرداری، احداث بنا در 30 درصد باقیمانده با سطح اشغال 60 درصد و تراکم 240 درصد حداکثر در 4 طبقه مجاز می باشد.

برای مثال اگر باد شدید در حال وزیدن باشد یا آب و هوا بارانی باشد، نمیتوان از پهپاد برای بازرسی زمین های کشاورزی استفاده کرد. رعنایی کرد شولی، ح.، و مرتضوی، م. کاظمی، ح.، و پالوج، م. علیزاده، ن.، علیپور، ح.، نیکویی، ع.، حاجی میررحیمی، د.، بخشی جهرمی، آ.، و حسنپور، ب. خبرگزاری دولتی WAM روز سهشنبه گزارش داد، امارات متحده عربی که پیشنهاد میزبانی کوپ۲۸ را نیز داده است ، متعهد شده که بهعنوان بخشی از این طرح سرمایهگذاری خود را یک میلیارد دلار افزایش دهد. به گفته توماس ویلسَک، وزیر کشاورزی آمریکا، ایالات متحده و امارات متحده عربی بهدنبال جذب چهار میلیارد دلار سرمایهگذاری جهانی بیشتر در طرحی هستند که با هدف انعطافپذیری کشاورزی دربرابر تغییرات اقلیمی و کاهش انتشار گازهای گلخانهای با چهار میلیارد سرمایهگذاری راهاندازی کردهاند. ­اگر چه فصل برداشت موز سپری شده است اما استفاده از فن آوری های جدید سبب شده است که کشاورزان بتوانند در مناطق حومه شهر چونگ ژو (Chongzuo)مرکز این استان موزهای گلخانه ای پرورش دهند.آنها هم اکنون به شدت مشغول برداشت موزهای گلخانه ای هستند.این موضوع سبب می شود که آنها بتوانند موزهای پرورشی خود را با بهایی چهل درصد بیشتر به فروش برسانند.

در رابطه با هزینه کارگر هم ما می توانیم دویست هکتار را بر اساس فن آوری های جدید با یک کارگر پوشش دهیم. بنابراین ما در بخش آب،کود،برق و نیروی کاری به میزان هزار و دویست یوان در هر هکتار صرفه جویی کرده ایم.شرکت ما با روش های مختلف با کشاورزان همکاری می کند.بر اساس تحلیل اطلاعات و اینکه چه زمانی باید عملیات کاشت را انجام داد و چه زمانی باید از کود استفاده کرد ما توانسته ایم به بیشترین میزان محصول برسیم و آن را به بهترین بهای موجود در بازار به فروش برسانیم. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز ایلام؛ فیلی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دره شهر گفت : بمنظور افزایش راندمان در بخش کشاورزی و صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی نوین چند سالی است در دسورکار مسئولان و کشاورزان این شهرستان قرار گرفته است.

هریک از این روشهای آبیاری اگر در جای درست و مناسب استفاده شود نه تنها موجب صرفه جویی آب تا حدود قابل توجهی خواهد شد بلکه راندمان تولید را نیز در این بخش بالا خواهد برد. به صورت گلخانه ای مشغول هستند در مورد بازار فروش محصولات از آنها سوالات لازم را بپرسید، اگر به هر طریقی از دادن پاسخ درست به شما طفره رفتند، باید به روش های گوناگونی که صلاح می دانید اعتماد آنها را جلب کنید. سیاستهای کاشت و داشت به عهده وزارت کشاورزی است و بهترین کاری که دولت میتواند انجام بدهد این است که از تولید داخلی کالاها و بخصوص گندم مطمئن شود. از گذشته های دور نیز افرد، برای تامین مواد غذایی خود به کاشت و برداشت می پرداختند و تجربه های زیادی در این زمینه دارند. وی با اشاره به نشست شب گذشته با فعالین بخش خصوصی کشاورزی در حوزه دامپروری و صنعت دام و طیور استان کرمان، یادآور شد: در این جلسه مسائل مربوط به این بخش مطرح شد و همچنین بحث های مربوط به حوزه آب و بحران آبی منطقه مورد بررسی قرار گرفت؛ یکی از مشکلات اصلی در منطقه تامین آب است و انشاالله با نشستی که با وزیر نیرو خواهیم گذاشت، بتوانیم موانعی را که در حوزه آب وجود دارد برطرف کنیم.

وی ادامه داد: این منطقه تک محصولی بوده و اقتصاد منطقه کشاورزی و دامپروری است، بنابراین صیانت از اشتغال آن برای ما بسیار حائز اهمیت است. وی با بیان اینکه متاسفانه استان کرمان رکورد در حوزه خسارات را در سال جاری داشته است، یادآور شد: در ابتدای سال سرمازدگی را داشتیم، پس از آن نیز سیل خسارت بسیار زیادی به بخش کشاورزی استان زده و در این استان آفت نخیلات وجود دارد که خسارت سنگینی به نخلستانها وارد کرده است، لذا استان کرمان امسال شرایط ویژهای را در بحث مربوط به خسارات دارد و گزارشی در این رابطه آماده شده که امشب در شورای اداری در حضور رئیس جمهور به آن خواهیم پرداخت. رییس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه آذربایجان غربی یکی از قطبهای مهم تولید چغندر قند در کشور است، می گوید: امسال بر اساس قرارداد های منعقد شده با چغندرکاران، ۳۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت محصول چغندر قند می رود. به نظر میرسد این موضوع که زمینه از بین رفتن کشاورزی در بسیاری از مناطق را فراهم کرده است، از سه عامل نشات میگیرد. آنچه در این شرایط حساس مهم به نظر میرسد اینست که باید به سمت و سوی بهره گیری از روشهای مدرن کشاورزی هم رفت چراکه این روشها هم میزان آب کمی مصرف میکنند و هم محصولات بیشتری با بهره گیری از این روشها تولید میشوند.

از سوی دیگر سالهاست با کاهش بارندگی و خشکسالیهای پیاپی مواجهیم. این عامل از طرفی هزینه تأمین نهادههای کشاورزی را برای تولیدکننده کاهش میدهد و از سوی دیگر کمترین آسیب را به منابع آب و طبیعت وارد میکند. کمبود آب بزرگترین چالش نه تنها استان یزد بلکه ایران و جهان هم هست، با چنین شرایطی استفاده از روشهای سنتی ابیاری در کشاورزی دیگر جایی ندارد. کود های دامی با تاریخچه ای بسیار کهن در کشاورزی دنیا و ایرانیان نقش بسته و البته امروزه علاوه بر شکل سنتی خود به شیوه های نوین هم در دست رس عموم قرار گرفته است. بنا به گفته کارشناسان کشاورزی و آب، موضوع مهمتری که ما را به استفاده از روشهای نوین کشاورزی سوق میدهد کاهش چشمگیر منابع آبی است، بر همین مبنا در شرایط بحرانی موجود برای مقابله با تنش آبی کشور، توسعه کشت محصولات گلخانهای بهعنوان جایگزین کشت سنتی به عنوان بزرگترین مصرفکننده منابع آبی، راهی برای برونرفت از این چالش جدی خواهد بود. از جمله خدماتی که توسط اینترنت بانک کشاورزی قابل دریافت است، می توان به پرداخت قبوض، انتقال وجه، پیگیری چک، استعلام پایا، استعلام ساتنا، خدمات کارت، مشاهده وضعیت تسهیلات و غیره اشاره کرد.

در سال دو هزار و هفده شی جینپینگ رئیس جمهور چین بازدیدی از استان گوانکسی ژوانگ داشت.در جریان سفر وی به این استان فردی به نام ون بایوتوانگ( Wen Biaotang) که یک اشتغال آفرین است استفاده از فن آوری های جدید در بخش کشاورزی و از جمله نرم افزارهای تلفن همراه را به رئیس جمهور چین پیشنهاد داد. همسایگی و همکاری این شرکتها با واخنینگن از جمله دلائلی است که باعث شده این دانشگاه و مرکز تحقیقاتی به برترین مرکز پژوهشهای کشاورزی در جهان تبدیل شود. تولید محصولات کشاورزی در فضای بسته و گلخانهای صرفه بالای اقتصادی دارد به طوریکه به لحاظ کیفیت مناسب آن، میتوان به سایر کشورها صادر کرد مسئلهای که اهمیت ترویج کشتهای گلخانهای را دوچندان میکند.

محصولات کشاورزی را میتوان بهطور گسترده به مواد غذایی، الیاف، سوخت و مواد خام گروه بندی کرد. اینگونه که در حال حاضر با توجه به کمبود منابع آبی در استانهای متعدد کشور، اجرا شدن مصوبه مذکور از اهمیت بالایی برخوردار است و قطعاً تعلل در این زمینه میتواند در آینده، کشور را با بحرانهایی به ویژه در حوزه تأمین مواد غذایی مواجه کند. درحالیکه برخی پیشرفتها برای مقابله با رشد ناکافی کودکان صورت گرفته است، اما این میزان – نسبت پایین قد به وزن کودکان – همچنان در سطح بالایی قرار دارد. وی با بیان اینکه بخشی از اعتبارات سفر به حوزه باغات مربوط است، تصریح کرد: نوسازی باغات و جوانسازی نخلستانها و همچنین ایجاد باغات مادری به دلیل نیاز به نهالهای شناسنامهدار وجود دارد که برای این مهم اعتبارات خوبی پیشبینی شده است. ساداتینژاد با اشاره به اینکه در این سفر برای مبارزه با آفات نباتی حدود ۹۵ میلیارد تومان اعتبار دیده شده است، افزود: امیدواریم بتوانیم برنامهریزی مناسبی برای مبارزه با آفات انجام دهیم. در ابتدا از یک گلخانه کوچک و با یک میلیون تومان سرمایه آغاز کردم اما با گذشت زمان هم فضای بزرگتر و هم نیروی انسانی بیشتری را نیاز داشتم و این شد که در ابتدا برادرم به من پیوست و سپس با گسترش کار همسر من و برادرم نیز به ما اضافه شدند و به صورت خانوادگی گلخانه را اداره کردیم.

کشاورزان همچنین از اطلاعات نرم افزارهای تلفن همراه خود برای آبیاری و کشت محصولات مختلف استفاده می کنند.یک شرکت فن آوری اطلاعات توانسته است نرم افزارهای لازم را برای مدیریت هوشمند آبیاری و کودهی به کشاورزان ارائه کند.این شرکت در شهر نانینگ( Nanning)واقع است.این نرم افزارها اطلاعات جامع و مفصلی را درباره رشد گیاهان و ترکیب خاک به کشاورزان ارائه می کنند و می توانند به آنها در محاسبه ترکیبات کودها کمک کنند.با یک تلفن همراه هوشمند کشاورزان می توانند به آسانی کار خود را در زمینه آبیاری و کوددهی با حداکثر بهروه وری انجام دهند. وی ادامه داد: قطعاً امهال تسهیلات کشاورزان که درگیر این آفت بوده و همچنین پرداخت تسهیلات به نخلدارهای درگیر آفت انجام میشود. وی افزود: از حدود سه سال قبل ما از وارد کننده ی بزرگ گندم در بازارهای جهانی به کشوری خودکفا تبدیل شدیم که مقداری هم برای صادرات داریم. محمد جواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با گسترش نیوز در مورد موضوع یاد شده اظهار کرد: به دلیل اهمیت موضوع منابع آبی و خاکی، هر کشوری لازم است در حوزه کشت فرا سرزمینی وارد عمل شود. در ایران به دلیل خشکسالیهای پیدرپی این سالها و کمبود منابع آبی در بسیاری از استانها، مدت زمانی است از طرحی به نام کشت فرا سرزمینی برای کشاورزان ایرانی سخن به میان آمده است.