اخبار

قیمت محصول زرشک در خراسان جنوبی ۲ برابر شد

وی گفت:  انتظار ما این است که برگزاری این جشنواره‌ها ادامه داشته و شروعی خوبی برای معرفی زرشک و رسیدن به اهداف مدنظر باشد.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی اظهار داشت: به برکت جشنواره زرشک، این محصول به استان‌های دیگر به‌خوبی معرفی شد و در سال‌های قبل زرشک تازه به چند استان از جمله تهران و خراسان رضوی عرضه می‌شد اما در سال جاری بازارهای جدیدی را برای عرضه پیدا کردیم.

اولین جشنواره ملی زرشک با شعار “زرشک خراسان جنوبی، برای همه مردم ایران” ۲۱ تا ۲۷ مهر امسال در پنج شهرستان استان خراسان جنوبی برگزار شد.منبع اخبار

سید حسن رضوی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگا مجله خبری کشاورزی افزود: سال گذشته قیمت هر کیلوگرم زرشک تازه با شاخه بین ۹ تا ۱۰ هزار تومان بود و امسال قیمت این نوع محصول به بیش از ۲۰ هزار تومان در بازار آزاد افزایش یافته است.

رضوی افزود: تشکل‌های این استان‌ها تعاملات خوبی با تشکل‌های تعاون روستایی خراسان جنوبی برقرار کردند و سفارش‌های خوبی هم داشتند.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: تعاون روستایی استان همچنان برای معرفی زرشک و شناسایی بازارهای جدید برای فروش محصول به‌طور مستمر در تلاش است تا کشاورزان ما نه تنها مانند سال‌های قبل متضرر نشوند بلکه محصول خود را با قیمت مناسب به فروش برسانند.

وی گفت: استان‌های همدان، فارس، اصفهان، قم، البرز و گلستان از جمله بازارهای جدید شناسایی شده برای عرضه زرشک خراسان جنوبی است و مدیران تعاون روستایی برخی از این استان‌ها به همراه تشکل‌های خود در خراسان جنوبی حضور پیدا کردند.

رضوی گفت: امسال مراکز خرید توافقی زرشک در استان زرشک را با نرخ بالایی از کشاورزان خریداری کردند به همین دلیل بخش خصوصی هم با قیمت خوبی از کشاورزان زرشک را خریداری کرد که این موضوع به نفع کشاورز شد.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی از خرید توافقی ۶۰۰ تن زرشک تازه در این استان خبر داد و گفت: ۹ مرکز در پنج شهرستان زرشک‌خیز خراسان جنوبی در زمینه خرید توافقی زرشک تا پایان فصل برداشت محصول فعال هستند.

وی با اشاره به سیر صعودی قیمت زرشک در سال جاری افزود: برگزاری جشنواره ملی زرشک در فصل برداشت، نقش موثری در معرفی این محصول و افزایش قیمت زرشک داشته است.

وی افزود: به دلیل اینکه زرشک‌کاران در سال‌های قبل نسبت به احداث بارگاه بهداشتی زرشک اقدام کرده‌اند از طرفی فروش زرشک به‌صورت خشک، ارزش افزوده بیشتری دارد امسال کمتر تمایل داشتند که زرشک خود را تازه به فروش برسانند.

وی بیان کرد: خرید توافقی زرشک نیز براساس کیفیت محصول با همین نرخ انجام می‌شود.