اخبار

لزوم مدیریت آب و اصلاح الگوی کشاورزی به جای سرمایه گذاری در کشورهای دیگر

لزوم مدیریت آب و اصلاح الگوی کشاورزی به جای سرمایه گذاری در کشورهای دیگر

یک کارشناس کشاورزی با اشاره به اینکه 97 درصد آب شیرین کشور صرف کشاورزی می شود، گفت: جهاد کشاورزی و دولت به جای سرمایه گذاری های کلان برای کشاورزی فراسرزمینی باید به بحث مدیریت منابع آب، برنامه ریزی کشاورزی و اصلاحات کشاورزی و مزرعه بپردازند. . روش های آبیاری

به گزارش اسنابا توجه به چهار سال متوالی خشکسالی، تغییرات اقلیمی و کاهش نزولات جوی در سراسر جهان از جمله ایران، حفظ منابع آب از ارزش بسیار بالایی برخوردار است، بنابراین در این راستا می توان از کشاورزی فراسرزمینی به عنوان فرصتی برای حفظ و نگهداری کشور استفاده کرد. منابع آب و تقویت کشاورزی خارج از مرزهای کشور به منظور تامین امنیت غذایی کشورهایی مانند ایران که از محدودیت منابع داخلی (آب و زمین) رنج می برند، می توانند با اجاره زمین در سایر کشورها، نیاز خود را تولید و تامین کنند.

در همین زمینه بهمن زارع – کارشناس بزرگ کشاورزی و بازرگان در این زمینه – وی تصریح کرد: از طریق کشاورزی فراسرزمینی می‌توانیم در مزارع خود محصولاتی بکاریم که به آب کمتری نیاز دارند و با مصرف آب کمتر، ارزآوری و درآمد بیشتری برای ما به همراه داشته باشد و از این طریق با کشاورزی فراسرزمینی، آب مجازی وارد کشور و داخل کشور شود. کشور از سرمایه‌های اقتصادی و معنوی خود مانند آب نیز محافظت می‌کند، اما کارشناسان دیگری نیز هستند که بر تقویت کشاورزی کشور، آموزش کشاورزان به کشت گلخانه‌ای و افزایش بهره‌وری محصول در کشورمان از طریق آبیاری نوین تاکید دارند. مواد و روش ها.

چرا کشت فراسرزمینی مشاهده شد؟

علی شرفرزی، فعال کشاورزی نیز با ایسنا گفت وگو کردوی درباره کشاورزی فراسرزمینی گفت: با توجه به مشکلاتی از جمله کمبود آب و تامین محصولاتی مانند گیاهان روغنی، خوراک دام، ذرت و … نگرانی برای انجام کشاورزی فراسرزمینی ایجاد شده است و در این راستا هماهنگی ها در حال انجام است. بین شرکت های بخش خصوصی، وزارت کشاورزی و وزارت امور خارجه به منظور اجاره اراضی خارج از مرزهای کشور بوده و با استفاده از تسهیلات دولتی محصولات در این مناطق تولید و سپس محصول نهایی وارد کشور می شود. مقررات ایجاد شده است. در این رابطه.

وی توضیح داد: اما مشکل اصلی این است که بحث کشاورزی دولتی در خارج از مرزهای سرزمینی مطرح شد. یعنی دولت ها به جای ایفای نقش حاکمیتی در بحث تخصیص ارز نقش آفرینی کردند و این موضوع هم تبدیل به موضوع دولتی شد و ورود بخش خصوصی را در بر نداشت. از سوی دیگر، سیاست و تعامل کشورهایی مانند برزیل که از آن به عنوان کشاورزی فراسرزمینی یاد می شود، همواره تحت تأثیر تحریم های آمریکا و کشورهای اروپایی قرار گرفته است.

این کارشناس کشاورزی با بیان اینکه در بسیاری از موارد کشت در خارج از مرزهای سرزمینی در برخی کشورها صورت می گرفت اما به دلیل اینکه واردات آن مقرون به صرفه نبود، محصولات در آنجا فروخته می شد و وارد کشور نمی شد، گفت: این نظر کارشناسی من است، اما قبلا و در کشاورزی فراسرزمینی باید منابعی را که در اختیار داریم مدیریت کنیم. سیستم آبیاری ما هنوز درست و علمی نیست زیرا در حال حاضر 70 درصد آبیاری ما معمولی و غرقابی است. جهاد کشاورزی و دولت باید به جای سرمایه گذاری های کلان در کشاورزی فراسرزمینی به بحث مدیریت منابع آب، برنامه ریزی کشاورزی و اصلاح روش های کشاورزی و آبیاری بپردازند.

باید برای هر منطقه کشاورزی مناسب برنامه ریزی شود

وی تاکید کرد: باید بر اساس یک منطقه برای کشت مناطق مختلف کشور برنامه ریزی کرد. ابتدا باید مسائل مربوط به کشاورزی در کشورمان را بررسی و نقاط کور و مسائلی مانند الگوی کشاورزی را بررسی و اصلاح کنیم زیرا با تغییرات جزئی و اساسی می توان بهره برداری و عملکرد محصولات کشاورزی حتی محصولاتی مانند دانه های روغنی و ذرت را بهبود بخشید. واردات به کشور چهار برابر شد

شورورزی ادامه داد: خوشبختانه در ایران شرایط اقلیمی بسیار متفاوتی وجود دارد به عنوان مثال در حال حاضر گوجه فرنگی در خراسان کشت می شود، در حالی که در کرمان زمان کشت گوجه فرنگی و هندوانه به پایان رسیده است و با پایان یافتن فصل کاشت گوجه فرنگی و هندوانه. در خراسان کشت این محصولات در بوشهر آغاز می شود.

وی با اشاره به چهارفصل ایران افزود: اگر جهاد کشاورزی در میزان کشت، خرید تضمینی، صنایع تولیدی و… برنامه ریزی داشته باشد، می تواند در مناطق مختلف کشور در رده های مناسب کشت کند.

این کارشناس کشاورزی ضمن تاکید بر اینکه 97 درصد آب شیرین کشور صرف کشاورزی می شود، گفت: اگر از سیستم های آبیاری تحت فشار استفاده کنیم (آبیاری تحت فشار در واقع سیستمی است که در آن آب با فشار بیشتر از یک اتمسفر در داخل لوله ها و اتصالات نصب می شود که به داخل زمین می ریزد و حمل می شود … آب به نقاط مختلف زمین به صورت قطره و باران) 97 درصد مصرف آب شیرین برای کشاورزی را تا 50 درصد کاهش می دهد.

وی ادامه داد: امروزه محصولات گلخانه ای بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و چون روش مناسبی است باید تسهیلاتی برای گسترش این موضوع فراهم کنیم چرا که به عنوان مثال در هر هکتار از کشاورزی با آبیاری غرقابی می توان 22 تا 25 تن در هکتار برداشت کرد. اما از هر 1000 متر یک گلخانه با یک دهم آب مصرفی روی زمین وجود دارد، ما می توانیم بیش از 30 تن محصول برداشت کنیم، بنابراین اگر نگرانی هایی در مورد منابع آب، شور شدن زمین و تولید در موضوع فرازمینی وجود داشته باشد. کشاورزی باید در این زمینه ها سرمایه گذاری کنیم و در این زمینه نیز باید چارچوب مدیریتی ایجاد کنیم تا مشکلات کشاورزی را حل کنیم اگر جوابگوی نیاز کشور نباشد باید به فکر کشاورزی فراسرزمینی باشیم.

شورورزی بر نقش روابط کشورها در کشاورزی فراسرزمینی تاکید کرد و گفت: در کشاورزی فراسرزمینی باید روابط سیاسی کشورها را بررسی کنیم زیرا در بحث حمل و نقل تاثیرگذار هستند و باید بررسی کنیم که روابط سیاسی تا چه اندازه دوام خواهد داشت. اگر در کشوری محصولی داشته باشیم و روابط ما تحت تاثیر سیاست های تحریمی آمریکا قرار گیرد، تکلیف محصولات ما چه می شود؟

امکانات کشاورزی به دست افراد مناسب نمی رسد!

وی درباره عدم تخصیص تسهیلات برای کشاورزی و کشت در خارج از مرزها گفت: موضوع بسیار مهمی وجود دارد و آن اینکه تخصیص تسهیلات بدون پاسخگویی انجام شد متاسفانه در 70 درصد موارد این تسهیلات به دست مردم نرسید. باید آنها را می‌داشتند و فردی که مدارک را نداشت و تماس‌های بیشتری داشت، گرفت. کشاورز نمی تواند به خارج از کشور سفر کند و آنجا کشاورزی کند! اینها شرکت های خصوصی هستند که برای کشاورزی فراسرزمینی به کشورهای دیگر رفته اند و تجربه ای در زمینه کشاورزی ندارند.

این فعال کشاورزی ادامه داد: طبق آمارهای موجود 420 هزار هکتار زمین زیر کشت خارج از مرزهای منطقه داشتیم که تنها 240 هزار هکتار آن قراردادی بود و فقط توانستند 120 هزار هکتار را وارد کنند که این مقدار بسیار ناچیز است و حتی نیمی از آن هم نیست. تماشایی

توسعه کشاورزی گلخانه ای راه حل مناسب برای بحران کم آبی

وی در پایان بر سرمایه گذاری در کشت گلخانه ای با توجه به کمبود منابع آبی در کشور تاکید کرد و گفت: نمی توان کشاورزان را از کشاورزی منع کرد اما می توان به آنها کشاورزی کم آب را آموزش داد. به عنوان مثال با توجه به نیاز کشور به حفظ امنیت غذایی می توان گیاهان دارویی و روغنی مانند کلزا و زیره را که جذب آب کمی دارند پرورش داد و وزارت جهاد کشاورزی نیز باید نسبت به این موضوع اقدام کند.

انتهای پیام/

https://www.isna.ir/news/1403032315595/%D9%84%D8%B2%D9%88%D9%85-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D8%A2%D8%A8-%D9%88-%D8%A7%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AD-%D8%B3%D8%A8%DA%A9-%DA%A9%D8%B4%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D8%AC%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C