اخبار

مازندران مسیری مهم، برای تقویت پیوند اقتصادی ایران با روسیه

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/1402043019230/%D9%85%D8%A7%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%DB%8C%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87

ایسنا/مازندران گذرگاه شمال – جنوب از مهم‌ترین مسیرهای ارتباطی اوراسیا است که با توجه به نگاه دولت سیزدهم به دیپلماسی همسایگی و توسعه ارتباطات و مناسبات با کشورهای منطقه می‌تواند جذب ترانزیت کالاهای خارجی از موجودی دریای مازندران را فراهم کند. ‎

استاندار مازندران، گفت: با توجه به حجم بالا و کیفی مرکبات مازندران این استان آمادگی دارد که صادرات مرکبات به روسیه را جدی‌تر از گذشته در دستور کار قرار دهد.

استاندار مازندران، ادامه داد: تجارت روسیه از طریق مازندران به مراتب در زمان و هزینه به نفع این کشور خواهد بود.

وی با بیان اینکه به هیچ عنوان نباید تنها به امضای تفاهمنامه متکی باشیم بلکه با تشکیل کارگروههای تخصصی در عالی‌ترین سطح و پیگیری مستمر زمینه رونق تجارت بین دو استان را افزایش دهیم گفت: امیدواریم تا سه ماه آینده که زمان سفر استاندار آستراخان به مازندران است این کارگروه تخصصی تمامی شرایط روانسازی تجارت و سواپ نفت و گاز را به مرحله اجرا برساند.

استاندار مازندران، افزود: آستراخان دارای ۱۵ بندر است که این ظرفیت در کنار سه بندر بزرگ مازندران باید میزان تبادل تجارت را بین دو استان افزایش دهد.

مازندران مسیری مهم، برای تقویت پیوند اقتصادی ایران با روسیه

وی گفت: اکنون ظرفیت سه بندر بزرگ مازندران در امیرآباد بهشهر، فریدونکنار و نوشهر ۱۲ میلیون تن است که می‌توانیم این ظرفیت را به ۲۰ میلیون تن افزایش دهیم.

حسینی پور با اعلام اینکه در سال گذشته یک محموله مرکبات به روسیه صادر شد که تجربه موفقی برای گسترش صادرات این محصول به روسیه ایجادکرده است، خاطرنشان کرد: علاوه بر مرکبات و کیوی، مازندران ظرفیت خوبی در تولید سبزی دارد که می‌تواند به روسیه صادر کند.

وی بیان کرد: در حال حاضر روسیه سنگ آهن خود به هند را از طریق دریای سرخ صادر می کند که این امر هزینه صادرات این کشور را دو برابر می‌کند.

استاندار، ادامه داد: در حال حاضر ایران برخی از کالاهای روسیه را از کشور سوم دریافت می‌کند که این امر به خاطر روان سازی گمرک برخی کشورهاست.

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران، سید محمود حسینی‌پور در نشست با استاندار آستراخان و فعالان بخش خصوصی این استان در روسیه، بیان کرد: با توجه به شرایط تحریمی روسیه، مازندران از طریق آستراخان می‌تواند به سواپ نفت و گاز روسیه بپردازد.

وی اظهار کرد :در شرایط فعلی باید با برقراری تعامل، روانسازی فعالیت گمرکی بین ۲ کشور در دستور کار قرار گیرد.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه امروز که در این جلسه حضور دارم با اختیار تام از رئیس جمهور ایران سفر کردم و به دستور رئیس دولت ایران آماده برداشت روادید برای رونق گردشگری است، تصریح کرد: اگر بتوانیم ظرفیت گردشگری دریای خزر را احیا کنیم در رونق اقتصادی دو کشور بسیار اثرگذار است.

مازندران مسیری مهم، برای تقویت پیوند اقتصادی ایران با روسیه

وی افزود: با رونق گردشگری در دریای خزر از سراسر جهان برای بهره‌مندی از این ظرفیت استقبال می کنند که این امر آورده اقتصادی خوبی خواهد داشت.

آماده حذف روادید هستیم

استاندار مازندران، گفت: در حال حاضر میزان روابط تجاری، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی بین مازندران و آستراخان در سطح مطلوبی قرار ندارد که همه باید تلاش کنیم این امر رونق یابد.

مازندران مرکبات روسیه را تامین می‌کند

حسینی پور، گفت: اگر این سنگ آهن از طریق آستراخان به مازندران منتقل و با خط راه آهن به هند صادر شود ۱۷ روز از زمان فرایند صادرات این محصول کاهش می‌یابد و هزینه صادرات هم به مراتب کمتر خواهد شد.