اخبار

مبارزه ۳.۱ میلیون هکتاری با علف‌های هرز گندم/ کنترل ۸۰ درصدی کرم ساقه‌خوار برنج

به گزارش روز سه‌شنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «اکبر آهنگران» سطح مبارزه با علف‌های هرز گندم در مزارع آبی را نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار و در اراضی دیم یک میلیون و ۴۵۰ هزار هکتار عنوان کرد و افزود: سال گذشته در سطح ۳.۲ میلیون هکتار با علف‌های هرز در مزارع گندم مبارزه صورت گرفت.

آهنگران به شالیکاران توصیه کرد که در کشت دوم برنج، خزانه‌های تولید نشا را با توری یا پشه‌بند بپوشانند تا این آفت نتواند روی نشا تخم‌ریزی کند و به مزرعه اصلی منتقل شود.

وی برای کنترل کرم ساقه خوار برنج در کشت دوم از کشاورزان به‌ویژه در استان مازندران خواست مبارزه با این آفت را به‌موقع انجام دهند.

مدیرکل دفتر پیش‌آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور خشکسالی و خسارات ناشی از آن و کاهش سطح زیر کشت گندم را از دلایل کاهش میزان مبارزه کشاورزان با علف‌های هرز در گندمزارها نسبت به سال گذشته دانست.

مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور در مورد مبارزه با آفات گندم گفت: نزدیک به ۳۴۰ هزار هکتار در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ با آفات گندم به جز آفت سن گندم، مانند سوسک سیاه، شته‌ها، مینوز برگ غلات و سوسک قهوه‌ای در مزارع کشور مبارزه صورت گرفت.

وی اظهار داشت: با این اقدام می‌توان بیش از ۸۰ درصد آفت کرم ساقه خوار برنج را کنترل کرد.منبع اخبار

آهنگران درباره مبارزه با علف‌های هرز در مزارع کلزا  تصریح کرد: طی سال زراعی جاری در مجموع در سطح ۲۱۰ هزار هکتار مبارزه با علف‌های هرز نازک برگ، پهن برگ و یا تواما و همچنین در مرحله پیش رویشی در مزارع کلزا انجام شد.

آهنگران درباره آفات کلزا نیز اظهار داشت: در سال زراعی جاری در سطح ۶۹ هزار هکتار با آفات کلزا مانند شته روسی و سوسک منداب مبارزه شد.

وی ادامه داد: اما در کشت دوم از آنجایی که جمعیت این آفت بالا می‌رود از این رو باید به‌موقع مبارزه آغاز شود.

مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این که راه‌های مبارزه با کرم ساقه‌خوار برنج ساده است، گفت: در کشت اول برنج به علت پایین بودن جمعیت این آفت، مشکل خاصی نیست و با مبارزه مختصر کرم ساقه خوار کنترل می‌شود.