اخبار

مجلس به قطعی برق بخش کشاورزی ورود خواهد کرد

رییس کمیسیون کشاورزی، امنیت غذایی را یکی از موضوعات مطرح جوامع بشری دانست و گفت: در حال حاضر کمبود آب داریم و در تامین نیازها با توجه به مناقشات جهانی باید تدبیر شود تا در امنیت غذایی دچار مشکل نشویم.

عضو شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با تاکید بر لزوم حاکم شدن نگاه بلندمدت در بخش کشاورزی گفت: توسعه ظرفیت تولید برق به حوزه تولید در بخش کشاورزی بسیار حائز اهمیت است تا در زمینه قطعی برق به تولیدکنندگان آسیبی نرسد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مجله خبری کشاورزی، محمدجواد عسکری با حضور در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در رابطه با اهمیت تولید و بهینه‌سازی مصرف برق در کشور و همچنین کاهش قطعی برق واحدهای تولیدی و صنعتی گفت: در برنامه هفتم توسعه باید یک نقشه راه داشته باشیم و وزیر نیرو و وزیر جهاد کشاورزی برای تامین اعتبارات و بودجه لازم در تامین برق مورد نیاز برنامه‌ریزی کنند.

عسکری تاکید کرد: دولت و بخش خصوصی و همچنین بانک‌ها باید با در نظرگرفتن اعتبارات لازم جهت سرمایه‌گذاری در تولید برق انگیزه ایجاد کنند. اما یکی از دلایلی که مانع سرمایه‌گذاری در تولید برق شده است مربوط به بروکراسی اداری است.

عسکری یادآور شد: اگر برق بخش کشاورزی به ویژه الکتروپمپ‌ها و همچنین دامداری‌ها، گلخانه‌ها، صنایع تبدیلی و صنایع تکمیلی قطع شود در تامین نیازها و تولید محصولات کشاورزی آسیب‌های جبران‌ناپذیری را شاهد خواهیم بود و با گفتار درمانی به اهداف مدنظر نخواهیم رسید.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه مجلس از جایگاه نظارتی به مسئله کمبود برق در تامین نیاز مصرفی کشور ورود خواهد کرد، خاطرنشان کرد: همواره تاکید کرده‌ایم که اگر کمبود برق در کشور داریم قطعی‌ها علاوه بر بخش کشاورزی باید به سایر مصارف صنعتی، معدنی، خانگی و … تعمیم پیدا کند در غیراین صورت مجلس و کمیسیون کشاورزی از جایگاه نظارتی به مسئله ورود خواهد کرد.منبع اخبار

وی با اشاره به بکارگیری ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی، گازی و خورشیدی برق تصریح کرد: با توجه به تابش آفتابی که در ایران وجود دارد اگر برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود و طبق نقشه راه حرکت کنیم وضعیت بسیار مطلوبی برای تولید برق محیا است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست‌ با اشاره به مشکلات تولید برق در کشور عنوان کرد: نیروگاه‌های برق‌آبی به دلیل نبود منابع آبی مورد نیاز با مشکل تولید برق مواجه هستند که باید این مسئله تعیین‌تکلیف شود.