محصولات گلخانه ای، صنعتی پرسود برای دلالها مجله خبری کشاورزی

وی با اشاه به ضرورت سنددار شدن زمینهای کشاورزی گفت: امروز وقتی یک کشاورز میخواهد وام بگیرد باید به دنبال یک کارمند برود، در حالیکه اگر زمینهای این قشر سنددار شود سند میتواند در رهن بانک باشد و دیگر نیازی به ضامن سایت agriculture-na نیست. به این مورد توجه داشته باشید که استفاده از هر نوع سیستم گرمایشی در گلخانه ها استاندارد نبوده و این عامل میتواند صدمات زیادی به محصولات شما وارد نماید. وی بیان کرد: نوع سمومی که برای محصولات مختلف کشاورزی از سوی بهرهبردار مورد استفاده قرار میگیرد طبق توصیه کارشناسان بخش خصوصی یا جهادکشاورزی استان و شهرستان هاست.

مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی استان مرکزی با تاکید بر اینکه استفاده از این سموم مجاز از نظر سلامت غذایی در ایران و اتحادیه اروپا مشکلی ندارد، گفت: کشورهای اروپایی از پذیرش محصولاتی که با استفاده از این سموم در ایران تولید شده باشند، مشکلی ندارند چرا که جزو سموم مجاز هستند. این مقام مسئول در جهادکشاورزی استان مرکزی به لیست فروشندگان مجاز سموم در کشور نیز اشاره کرد و افزود: در استان مرکزی حدود ۱۶۰ فروشنده مجاز سموم وجود دارد که دارای پروانه و مجوز از سازمان نظام مهندسی کشاورزی برای فروش و عرضه سموم هستند و بهره برداران کشاورزی نیز با مراجعه به این مراکز، سموم مجاز تهیه شده از طریق شبکه فرمولاتورهای داخلی یا واردکنندگان سموم کشاورزی که در داخل کشور وجود دارند و آمار آنها حدود ۷۰ تولیدکننده و واردکننده سموم است، را تهیه کنند. وی در پایان گفت: قوه قضائیه میتواند با توجه به اینکه شعارهای دفاع از حقوق عامه میدهد مسئولین نظارتکننده را تحت عنوان عدم انجام وظایف به محکمه بکشاند و پس از احراز تخلف آنها را مجازات کند همچنین دادستان تهران یا دادستان کل کشور نیز با جلب نظر کارشناسان در صورتی که تولیدکنندگان از سموم بیش از اندازه استفاده کرده باشند که برای مردم مضر باشد میتواند آنها را مورد تعقیب قرار دهد.

عباسی درباره کاهش قیمت محصولات کشاورزی گفت: در مورد اینکه طرح امنیت غذایی به این موضوع تاثیر میگذارد یا خیر؟ در ماههای گذشته خبر برگشت خوردن سیب زمینی ایران از ازبکستان و هندوانه ایران از برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز منتشر شده بود که به نظر میرسد ریشه در عدم مدیریت صحیح فرایند سم پاشی به محصولات دارد. وی در تشریح نحوه اجرای کشت قراردادی در سالهای گذشته، اظهار کرد: در آن سالها شرکتهای مجری کشت قراردادی تمامی نهادههای تولید، ماشینآلات و آموزش و خدمات فنی و مهندسی را به کشاورزان ارائه میدادند و پس از پایان سال زراعی هزینه آن از سود سالانه محصول کسر میکردند، تا تنها دغدغه کشاورز تولید محصول کیفی مطابق با سفارش شرکت یا صنایع باشد. بر اساس پایگاه اطلاع رسانی «رسرچ گیت»، یک تحقیق نشان داده که درآمد متوسط کشاورزی قراردادی 11 درصد از کشاورزی غیر قراردادی بیشتر بوده است و نیز هزینه تولید در هکتار نیز 13 درصد در کشاورزی قراردادی پایین تر است و در مجموع سود یک کشاورزی قراردادی 50 درصد افزایش مییابد. وی با بیان اینکه با واکاوی علل تولید چنین محصولاتی با چند عامل روبرو میشویم، گفت: یکی از این عوامل، تحریم است که موجب شده است نتوان از طریق سیستم بانکی متعارف پرداخت محصولات کشاورزی، سموم و دفع آفات را از کشورهای تولیدکننده وارد کرد و درنتیجه تولیدکنندگان مجبورند سموم غیرقابل مصرف که در انطباق با استانداردهای جهانی نیست را مصرف کنند.

البته این هفت نوع سم به تولیدکنندگان ایرانی اعلام شده است و گفته شده در صورت صادرات محصولات به کشور روسیه در مرحله داشت و کاشت از این سموم استفاده نکنند. ذبیح الله اعظمی در گفتوگو با ایسنا در مورد اخباری مبنی بر سیبزمینیهای برگشت خورده از ترکمنستان گفت: متأسفانه تولیدکنندگان عمده ما، اصول و اسلکت حرفهای کاری را رعایت نمیکنند چرا که سازمان یا نهادی تا به حال از آنها نخواستند که این اصول را رعایت کنند. به عبارت دیگر فشاری از سوی وزارت جهاد کشاورزی یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روی آنها نبوده است؛ بنابراین، تولیدکنندگان به میزان دلخواهشان کود دادند.

ساخت نسخههای اولیه این ابزارها پایان کار نبوده و باید دید که پیشرفت آنها در آینده چگونه خواهدبود و چه ابزارهای تکنولوژیک دیگری برای این صنعت ساخته خواهد شد. اعظمی همچنین با اشاره به بحران آب در کشور گفت: با توجه به بحران آب اصلا تولید این کالاها با این میزان استفاده از سموم و کود شیمیایی و در نهایت هدررفت آب و محصول به هیچ وجه اقتصادی نیست و به کشور آسیب میزند. کاوه زرگران با تاکید بر اینکه، محصولات کشاورزی ایران معمولا از نظر میزان آلایندگی مورد آزمایش قرار نمیگیرد، افزود: اگر فرآیند تولید به نحوی باشد که میزان و دفعات استفاده از آفتکشها، آلایندگی محصول را افزایش دهد، طبیعی است که این محصول شانسی برای ورود به سایر کشورها نخواهد داشت. نجفی توانا با بیان اینکه تخلف چند حالت دارد گفت: یک تخلف اداری است و مربوط به وزارتخانههای کشاورزی و صمت و سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرفکننده میشود یک نوع هم تخلف صنفی است که مربوط به فروش و عرضه کالا است که تعزیرات و نهادهای شبه قضایی باید ورود کنند و بحث دیگر تخلفی است که اگر محصول مسموم به خورد مردم بدهند و باعث بیماری مردم شود از باب «جنایت شبه عمد» قابل تعقیب است اما ما تاکنون چنین برخوردهایی در کشور کمتر دیدهایم.

میزان تولید در چنین سیستم هایی در وهله اول به خاصلخیزی خاک و شرایط آب و هوایی بستگی دارد . فائو اعلام کرده که تولید پسته ایران در سال 2020 به میزان 190 هزار تن بوده که باعث شده جایگاه ایران در جهان پس از آمریکا و ترکیه سوم باشد. این محصولات از لحاظ کیفیت نیز در رده نخست جهانی قرار دارند. بنابراین قوه قضائیه هرچند تحت حقوق عامه میتواند دخالت کند اما در بحث صادرات این محصولات کشاورزی به خارج از کشور نمیتواند دخالت کند مگر اینکه نهادهای نظارتی اعلام تخلف جزایی کنند. محمد طهرانیها، مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان قزوین در پاسخ به ایسنا میگوید: استقبال از بیمه محصولات کشاورزی خوب است و من عدم استقبال کشاورزان از بیمه را نمیپذیرم، سالانه ۳۵ هزار فقره بیمهنامه در صندوق صادر میشود مسلماً بین آنان تعدادی افراد اعتراض به حق یا ناحق دارند؛ اینکه همه را با یک نگاه ببینیم اینگونه نیست، آنانی هم که خسارت خود را دریافت میکنند متشکر هستند.

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان قزوین خاطرنشان میکند: گاهی ممکن است نظر کارشناس و کشاورز مغایرت داشته باشد در این صورت، بخشی برای پاسخگویی به شکایات کشاورزان وجود دارد و بررسی مجدد انجام میدهیم و اگر حق با کشاورز باشد نظر خود را تغییر میدهیم. وی اضافه میکند: استخرهای پرورش ماهی در الموت بیمه کردند و کسی که ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان حق بیمه پرداخت کرده بود ۱۶۰ میلیون تومان غرامت گرفت. سوء مدیریت، عدم شایستهسالاری و جناحگرایی در انتصابات و گماردن برخی اشخاص که توان نظارت و قدرت مدیریت بر نهادهای تحت سیطره اداری خود را ندارند نشان داد که ادامه چنین وضعی موجب خدشه به اعتبار مردم، کشور و تضییع حقوق عامه میشود. این عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس از برگشت خوردن کالاهای چند کشور دیگر خبر داد و گفت: این محدودیتها و برگشت خوردنها فقط محدود به کشور ما نیست. راهکار دیگری که منجر به ایجاد رقابت در میادین میوه و ترهبار میشود ایجاد یک سامانه حراج آنلاین است، در بعضی نقاط دنیا از این راهکار استفاده میکنند که از سیستم اینترنت کمک گرفته و در محدودترین حالت فقط اطلاعات را در دسترس قرار میدهد و کارایی بازارها را ارتقا میدهد. وی توضیح میدهد: امسال در تمام کشور خسارت خشکسالی را داشتیم و خسارت تمام بیمهشدگان را پرداخت کردیم، بیش از ۸۰ درصد بیمهشدگان گندم دیم خسارت ۱۰۰ درصدی برای خشکسالی گرفتند و حتی برای گندم آبی نیز برای بهرهبردارانی که محل تأمین آب آنان از محل شبکه تحت پوشش آبیاری استان بود خسارت پرداخت کردیم، البته این خسارت به کسانی که در بیمهنامهشان محل تأمین آب از کانالهای طرح آبیاری دشت قزوین ذکر شده بود پرداخت شد.

اما موضوع به اینجا ختم نمی شود و نماینده اصفهان در شورای عالی استان ها از بالا بودن قیمت بذر حتی به قیمت دولتی نسبت به عملکرد محصول میگوید و تصریح می کند: کشاورزان اقبالی نسبت به کشت محصولات کشاورزی ندارند، نه فقط پیاز، بلکه برای سیب زمینی نیز وضعیت همین گونه است، بذر اصلاح شده سیب زمینی در بازار آزاد هر کیلو هشت هزار تومان بوده که برخی کشاورزان توانسته اند آن را با قیمت نهایتا هر کیلو سه تا چهار هزار تومان از دولت خریداری کنند و بسیاری از این بذرها توسط دولت در اختیار کشاورزان قرار گرفته است، اکنون قیمت این محصول در بازار به کیلویی یک هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. مطابق گزارش های موجود، تا پایان سال 2020 ، تولید جهانی غذاهایی که منشا گیاهی دارند، بیش از 60 درصد افزایش خواهد یافت در حالی که امکان افزایش سطح زیر کشت، فقط در حدود 10 درصد می باشد.

ما در طرح امنیت غذایی پیش بینی کردهایم که وزارت جهاد کشاورزی قدرت تعیین سوخت ماشینهای کشاورزی را داشته باشد و وزارت نفت فقط آن را اختصاص دهد. نماینده مردم جیرفت در مجلس از سختگیریهای جدید وزارت جهاد کشاورزی در مورد تولید استاندار محصولات خبر داد و گفت: وزارت جهاد این روزها تولیدکنندگان را مجبور کرده که در استفاده از سموم و کودهای شیمیایی نهایت دقت را داشته باشند و علاوه بر صدور گواهی بهداشت و سلامت، گواهی قرنطینه هم داشته باشند. همچنین باید بگویم که چین در سال جدید استانداردهای واردات محصول به کشورش را افزایش خواهد داد و سختگیریها را چند برابر خواهد کرد. کشاورزی سنتی تحتتأثیر شرایط آب و هوایی قرار دارد و در تمام فصول سال نمیتوان محصولات کشاورزی را پرورش داد. قدمی در خصوص برگشت محصولات کشاورزی از روسیه گفت: برگشت محصولات کشاورزی از روسیه به دلیل باقی ماندن سموم بر روی تولیدات نبوده است. به گزارش ایسنا، کشاورزان معترض هستند چراکه کارشناسان بهجای اینکه تکتک باغات یک روستا را بازدید کنند به باغ حاشیه جاده اکتفا کرده و آن را ملاک عمل قرار میدهند درصورتیکه ارقام محصولات کشاورزی با یکدیگر متفاوت هستند، برخی زودگل و برخی دیرگل هستند و همین امر مشخصا در موضوعی مانند سرمازدگی نقش مهمی دارد.

راه اندازی گلخانه صیفی جات زمانی ارزش پیدا خواهد کرد که شما اقدام به کاشت محصولی در خارج از فصل آن بکنید، مثلا خیار و گوجه و فلفل تازه در فصل زمستان یافت نمی شود، شما می توانید بذر خیار را در اوایل پاییز در گلخانه خود بکارید تا در دی و بهمن ماه خیار تازه روانه بازار کنید، زیرا در این موقع فروش محصول شما بیشتر خواهد شد. وی با تاکید بر اینکه اشکالی جدی متوجه سیستم نظام تهیه و تامین سموم نیست، افزود: در سال جاری ۹۸ درصد سمومی که به ثبت رسیده جزو سموم کم خطر و با خطر متوسط هستند و تنها دو درصد سموم پرخطر هستند که به هیچ وجه بر روی محصولات تازه خوری ثبت نمیشوند و برای محصولاتی استفاده می شوند که یا به مصرف خوراکی نمی رسند یا مدت زمانی که مورد استفاده قرار میگیرند، طولانی است.

همچنین گفته میشود یکی از بزرگترین مجتمعهای گلخانهای کشور با هزارو ۶۰۰ هکتار وسعت، در شهرستان پارسآباد درحال ساخت و پیشبینی میشود امسال به بهرهبرداری برسد و اردبیل را به قطب کشت گلخانهای کشور تبدیل کند. بر پایه دادههای سرشماری کشاورزی سال گذشته از مجموع باسوادان بخش کشاورزی یکمیلیون و ٤٠٦هزار و ٩٧٤ نفر دارای تحصیلات مقطع ابتدایی و یکمیلیون و ١٤هزار و ٢٤٣ نفر مدرک مقطع راهنمایی را دارند. همچنین سال گذشته به 205 کشور 1982 نوع محصولات کشاورزی صادر کرده و درآمد 20.7 میلیارد دلاری دریاقت کرد. یکی دیگر از عوامل عدم برخورد با تولیدکنندگانی است که محصولات غیراستاندارد تولید میکنند و امروز، افول اخلاق باعث شده که تعدادی از تولیدکنندگان کیفیت تولید را پایین بیاورند تا با حفظ قیمتهای دستوری، حداکثر سود را به دست آورند و تاکنون نهادهای نظارتی در این خصوص واکنشی نشان ندادهاند. احمد از کار در گلخانه ابراز خرسندی میکند و میگوید: این نوع کشت، بهترین راهکار برای تولید محصولات کشاورزی است چراکه با کمترین میزان آب میتوان بیشترین بهره وری را در تولید محصول داشت. قدمی تصریح کرد: در سالیان گذشته افزون بر ۳۰ درصد سموم پرخطر بوده اند در حالی که این میزان امروزه به دو درصد کاهش یافته است و ۹۸ درصد سموم در رده کم خطر یا متوسط خطر قرار دارند.

گلخانه یا Green house به فضای محدودی اطلاق می شود که قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب را برای رشد گیاهان از نواحی مختلف در طی فصول مختلف یک سال داشته باشد. زارعی تشریح میکند: صندوق بیمه محصولات کشاورزی در حقیقت پول را بیمه میکند نه محصول را! یوسف نوری ظهر جمعه در نشست شورای اداری فاریاب گفت: خدمت به مردم در این دولت در رأس همه امور قرار دارد و تمام هدف رئیس جمهور در راستای حل مشکلات مردم است. عسکری در خصوص حضور دلالان و واسطهها در بخش کشاورزی گفت: خرید تضمینی محصولات کشاورزی و راهاندازی شورای قیمتگذاری از اقدامات خوبی است که باعث میشود دست دلالان و واسطهها در بخش کشاورزی قطع شود.

سیاست های ارزی در قبال بخش کشاورزی باید اصلاح شود رئیس کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه گفت: اعضای این کمیسیون بر این باورند، سیاست های ارزی که در قبال بخش کشاورزی اتخاذ می شود باید توسط دولت اصلاح شود. در این میان، وجود برخی موارد نقض استاندارد همانگونه که در مورد محصولات سایر کشورها نیز امری طبیعی است، ممکن است در محصولات ایرانی نیز رخ دهد. هیچ عامل واحد یا ترکیبی از عوامل وجود نداشت که مردم را به سمت کشاورزی در نقاط مختلف جهان سوق دهد. در این سال، اراضی کشاورزی که زیر کشت دیم قرار گرفتند به پایینترین سطح خود رسیدند و سهمی ۴۲ درصدی در اراضی زیر کشت را به نام خود کردند. گرچه قبلا روسیه با پذیرش محصولاتی با این نوع سموم مشکلی نداشت و این رفتار اخیر چندماهی است که صورت گرفته که میتوان گفت یک کشور تحت تاثیر شرایطی چنین تصمیماتی را اتخاذ می کند. روش دوم در کشت گلخانهای روش آبکشت یا هیدروپونیک میباشد که واژه هیدروپونیک واژه یونانی است و اگر آن را به اجزای مورد نظر خودش تقسیم کنیم،در این صورت میتوان گفت که از دو قسمت “هیدرو” و “پونیک” تشکیل شده است؛ قسمت هیدرو به معنی آب و قسمت پونیک به معنی کار و تلاش میباشد.

نماینده مردم کرج در مجلس نسبت به نیروی انسانی روستایی ابراز نگرانی کرد و گفت: درصد جامعه روستایی ما در ابتدای انقلاب ۷۰ تا ۷۵ درصد بود اما امروز آمار برعکس شده است و تعداد تولید کننده روستایی ما به زیر ۳۰ درصد رسیده است. علاوه بر آن، باید توجه داشت که به دلیل آنکه تولید محصول به روش ارگانیک نیازمند به کار گیری نیروی کار بیشتری است هزینههای تولید موادغذایی ارگانیک معمولا بیشتر از محصولات معمولی است. ایمنی و امنیت غذایی یکی از سرفصلهای مهمی است که از سوی مسئولان و سیاستگذاران کشورهای مختلف دنیا به کار گرفته میشود که با اشکال مختلفی چون ارتقای بهرهوری کشاورزی و سرمایهگذاری زیربنایی در این صنعت و روی آوردن به کشتهای فرا سرزمینی در نظر گرفته میشود. چراکه این موضوع نه تنها با سلامت جامعه ارتباط مستقیم دارد بلکه وجه بین المللی ایران را نیز در نظام اقتصادی تحت شعاع قرار میدهد، سوی دیگر این اتفاق اما به جبران خسارت وارده و هدررفت بیتالمال در این خصوص مرتبط است که بار دیگر هزینه مضاعفی را بر دوش اقتصاد نحیف ایران وارد میکند. برداشت محصول زعفران در سال تنها یک بار صورت میگیرد و شما باید با فراهم آوردن تجهیزاتی مانند دستگاههای رطوبتساز و همچنین هیتر گلخانهای در کنار شرایط پرورش هیدروپونیک، محیطی مناسب برای پرورش این گیاه را فراهم کنید.

» زراعتی که با دست کشاورزش کشت شده و با مراقبتهایش به بار نشسته و هنگام برداشت، حقوق واجبش را پرداخت کرده است. مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان قزوین اشاره میکند: خسارت محصول گردو را در برخی از مناطق استان ۱۰۰ درصدی پرداخت کردیم چون قانونی داریم اگر خسارت به مرز ۷۰ درصد برسد آن خسارت ۱۰۰ درصد تلقی کنیم البته ۳۰ درصد را صندوق بیمه از جیب پرداخت میکند. 1) همانگونه که استحضار دارید، مهندسی ماشینهای کشاورزی (بهعنوان رشته مادری مهندسی مکانیک ماشینهای کشاورزی (بیوسیستم) و مکانیزاسیون) در سالهای اخیر گام را فراتر از طراحی و مدیریت صرف ماشینهای کشاورزی نهاده و با نگرشی فنی و سیستمی به دنبال تأمین امنیت غذایی و توسعه پایدار است.