محصولات گلخانه ای در ایران ، نحوه کاشت در گلخانه مجله خبری کشاورزی

با یک نگاه سطحی به گذشته متوجه میشویم که صنعت اول و منبع درآمد اصلی کشور تا حدود دهه 40 یا50 صنعت نفت نبوده بلکه کشاورزی بوده است و اساسا ایران بهعنوان یک کشور کشاورزی شناخته میشده، اما چه شد که یک کشور خودکفا و صادرکننده به این حال سایت agriculture-na و روز افتاد؟ در نهایت این داده­ها به نقشه­های عملکرد محصول مزرعه تبدیل می­شوند و میتوان بر اساس آنها برنامه مدیریتی با دقت بالا برای مزرعه تدوین کرد. به طور کلی یکی از بزرگ ترین اشتباهات بخش کشاورزی است که توزیع و پخش منابع و نهاده های کشاورزی به شکل یکسان و یکنواخت برای همه بخش های مزرعه استفاده می شود، در صورتی که به خاطر تفاوت های ذاتی خاک کشاورزی از یک طرف و وجود شرایط جوی و آب و هوایی متفاوت از طرف دیگر، به بعضی نهاده ها و منابع بیشتر و بعضی دیگر به میزان کمتری نیازمندند و از آنجایی که فقر غذایی و کمبود منابع مغذی سبب کاهش راندمان تولید میشود، اضافه کردن نهاده ها خسارت جدی و آلودگی به محصولات و محیط زیست را به همراه دارد. این افزایش شوری موجب شده تا گیاهان طبیعی تحمل شوری خاک را نداشته باشند و توان آنها برای تکثیر از بین برود.

کشاورزان مقدار بذر پاشی، کود و سم را برای کل زمین های زراعی با مقدار مشخصی پخش می کردند و آبیاری یکنواختی را برای زمین های زراعی به کار می گرفتند. حسینی پور، با بیان این که جلسه شورای سیاستگذاری بخش کشاورزی استان باید دبیرخانه فعالی داشته باشد تا موضوعات را پیگیری کند و تاثیرگذار باشد، یادآور شد: موضوعات مربوط به کشاورزی ۲۰ سال آینده باید در جلسه شورای سیاستگذاری کشاورزی استان مورد بحث قرار گیرد. در این سال زراعی استان فارس با ۷٫۰۲ درصد سهم در سطح برداشت محصولات زراعی، بیشترین سطح برداشت شده را نسبت به استانهای دیگر به خود اختصاص داده است و استانهای خراسان رضوی با سهم ۶٫98 درصد، کرمانشاه با سهم ۶٫۷۱ درصد، گلستان با سهم ۶٫۴۳ درصد، همدان با سهم ۵٫8۵ درصد، خوزستان با سهم حدود ۵٫8۳ درصد، زنجان با سهم ۵٫8۱ درصد و کردستان با سهم ۵٫۷۷ درصد در رتبههای بعدی قرار گرفتهاند که این استانها درمجموع ۵۰ درصد از کل سطح محصولات زراعی را به خود اختصاص دادهاند.

اگر شما هم به این بحث علاقه مند بوده و میخواهید در کار خود موفق شوید و با این مبحث بیشتر آشنا گردید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه سعی داریم با این تجهیزات و ابزارهای کشاورزی مدرن بیشتر آشنا شویم. کارآفرینی با ۱۰۰ هزار تومان! ستونها معمولا از جنس پروفیل گالوانیزه ساخته میشوند و تعداد آنها و فاصله قرارگیری آنها از یکدیگر بر اساس شرایط آب و هوایی و نوع گلخانه تنظیم میشود، که قیمت هر متر پروفیل 80 در 80 ضخامت دو میلی متر حدودا 180.000 تومان است. همچنین ۲۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای توسعه صنایع تبدیلی استان در نظر گرفته است. رئیس انجمن متخصصین صنایع غذایی مازندران اظهار کرد: همین محصولات توسط مردم ایران مصرف می شود که پیامد آن ازدیاد و افزایش انواع سرطان در ایران است؛ در حقیقت این عدم نظارت بر روی محصولات است که باعث افزایش نرخ سرطان ها در ایران می شود چراکه نوع ماده غذایی در اختیار جامعه، ناسالم است. بر اساس اعلام واحد اطلاع رسانی مرکز پژوهشها، در گزارش دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز که تحت عنوان «تحلیل طرحهای عمرانی بخش کشاورزی» منتشر شده آمده است: بخش کشاورزی تامین کننده 7/13 درصد تولید ناخالص داخلی (به قیمت ثابت 1376) ، یک پنجم اشتغال کشور، 23 درصد ارزش صادرات غیرنفتی، 82 درصد از غذای مصرفی کشور و 90 درصد نیاز مواد اولیه صنایع تبدیلی کشاورزی است و با وجود نوسان سیاستهای چندین دهه اخیر، این بخش توانسته است ضمن تقویت سایر بخشهای اقتصادی با قدرت به حیات خود ادامه داده و در شرایط نامطلوب نیز ظرفیتهای نوینی را ارائه دهد.

لازم به یادآوری است: مسئولیت کمیته کشاورزی دفتر مطالعات زیربنایی مجلس تا پیش از این بر عهده دکتر علی نسیمی (دکترای اقتصاد کشاورزی از آلمان) بود که اخیرا همزمان با روز عاشورا جان به جانآفرین تسلیم کرد و این گزارش نیز مدیون تلاشهای او میباشد. اما در میان محصولات وارداتی کشاورزی محصولات زراعی با سهم 71 دردصدی در صدر قرار دارند. در همین حال راههای روستایی توسعه نیافتهاند و وسایل حمل و نقل نیز به میزان کافی و مورد نیاز در اختیار تولید کنندگان قرار نمیگیرد، بازار به صورت مستقیم در اختیار تولید کنندگان محصولات کشاورزی نیست و کشاورز مجبور است که در اسرع وقت و تقریبا به اولین مشتری، محصول خود را بفروشد. علاوه بر موارد فوق در حال حاضر از گلخانه برای تولید نشا و نهال انواع گیاهان کشاورزی و صنعتی، نیز استفاده می شود و این جنبه از کاربری گلخانه به سرعت در حال افزایش است (کوهستانی و همکاران، 1394). منظور از تولید گلخانه ای کشت و کار انواع محصولات سالانه و دایمی است که در گلخانه ها با هدف بهره برداری اقتصادی انجام می شود. وی تصریح کرد: از ۱۹۵ هکتار طرح توسعه کشت گیاهان گلخانهای در استان، ۱۵۰ هکتار آن در شهرستانهای یزد ، مهریز ، اشکدر ، خاتم و ابرکوه قرار دارد که علاوه برفراهم کردن زمینه اشتغال، ارزش افزوده بالایی برای تولیدکنندگان دارد به گونهای که هم اکنون ۲۲ درصد خیار سبز گلخانهای ایران در یزد تولید میشود و در مجموع میزان تولیدات گلخانهای استان ۵۳۳ هزار تن محصول است.

از آنجا که کشور ما هنوز به مراحل مکانيزه کامل دست نيافته است و مشکلات عديده اي در سر راه گسترش اين مقوله قرار دارد ، خريد يک ماشين نو کشاورزي به وسيله زارعان بر حسب محاسبات علمي صورت نخواهد گرفت وچه بسا زارع با داشتن همان ماشين دوباره اقدام به خريد کرده و جايگزين ادوات نو به جاي ادوت کهنه به طور دقيق مورد تجزيه و تجليل قرار نگيرد و علاوه بر افزايش هزينه هاي خاص اعم از ثابت و متغير باري به هزينه هاي توليد اضافه شده ودر آخر نه تنها سودي شامل توليد نمي شود ، بلکه برخي مواقع متضرر نيز مي شود . به گزارش برنا؛ بشر در ادوار گذشته با اعمال نوآوریهایی درحوزههای مختلف شاهد تغییرات بزرگی در سبک زندگی بوده است. علت رشد کشاورزی دقیق در بین محققان و کشاورزان، بهبود و توسعه تکنولوژی در بخش های مختلف مانند سیستم تعیین مختصات جغرافیایی، سنسورهای، عکسهای هوایی یا ماهواره ای و مدیریت اطلاعات جغرافیایی است. پخش این شاخص ها و آموزش کشاورزان و در اختیار قرار دادن این اطلاعات به کشاورزان به کمک مراکز ای سی تی و بالابردن مدیریت اطلاعات مزارع به کمک جی ای اس و کمک به کشاورزان و استفاده از تکنولوژی های مربوط به ماشین آلات کشاورزی با برنامه ریزی های دقیق سبب اتخاذ نتایج جالبی شده است.

کشاورزی دقیق به خاطر سطح مدیریتی که دارد با کشاورزی سنتی متفاوت است. وی خراسان رضوی را دارای رتبه دوم درتولیدات محصولات باغی اعلام کرد و افزود: متاسفانه خراسان رضوی رتبه ششم در کشور را در زمینه تولید محصولات گلخانهای دارد. برخی از این افراد توانسته اند با پرورش محصولات مختلف سود بسیار بالایی را به دست بیاورند. و با توجه به مفاهیم فناوری اطلاعات مزارع بزرگ را به قسمت های کوچک تقسیم کردند. خوشحال میشویم که نظراتتان را با ما در عظیم مدیا به اشتراک بگذارید. البته در مورد حذف شاخههای جانبی، یک استثنا وجود دارد و آن زمانی است که شدت نور در مقایسه با بار میوه زیاد باشد (معمولاً با آغاز بهار و افزایش طول روز)، در این زمان میتوان یکی از شاخههای جانبی را حفظ کرد. مدنی با استناد به نتایج افزود: در کشور ما مساحت کشت دیم با کشت آبی برابر است اما ۹۵ درصد محصولات ما از کشت آبی به دست می آید به عبارت دیگر، نیمی از زمین های کشاورزی به صورت دیم است ولی تنها ۵ درصد محصولات کشور را تامین می کند که یکی از دلایل آن، پتانسیل کمتر ایران در کشت دیم در مقایسه با سایر کشورها است چرا که عدم مطلوبیت بارش در ایران برای کشت دیم است.

گزارش فوق تاکید میکند که اگرچه محصولات دام، طیور و دارویی در مقایسه با محصولات باغی صادرات کمتری دارند اما میزان صادرات آنها از سال 92 تا 95 به حدود 3.5 برابر رسیده است که نشان از ظرفیت صادراتی این محصولات برای بازار کشورهای همسایه دارد. این ابزارهای سیاستی در ادبیات موضوع، با مفروضات مشخص و برای دستیابی به اهداف مشخصی مطرح شدهاند که هر کدام جایگاه و نقش خود را ایفا میکنند. برای کسب اطلاعات کامل درباره نحوه کسب درآمد از گلخانه و میزان درامد گلخانه، مقاله را تا انتها بخوانید. درآمد حاصل از تولید محصول نیز باید سه نیاز اساسی را پوشش دهد: گذران معیشتی خانوار زارع، پرداخت بدهی (بانک و بخش خصوصی) و تمهید مقدمات تولید آتی. در حالی که کمی درآمد نه تنها امکان سرمایهگذاری مجدد را نمیدهد، بلکه با توجه به فصلی بودن زمان درآمد کشاورز، موجب مقروض بودن دائمی او میشود.

از طرفی، در بخش صادرات نیز محصولات باغی بيشترین ارزش صادرات را به خود اختصاص داده، به گونهای که در سال 1395، سهم محصولات باغی از کل صادرات محصولات کشاورزی برابر 47 درصد بوده است و محصولات زراعی با سهم 23 درصد، محصولات دام و طيور و دارویی با سهم 22 درصد است. مخالفان کشاورزی عمودی بیشتر سودآوری بالقوه کشاورزی عمودی را زیر سؤال میبرند. سنجش از دور عموما اطلاعات جدید و به روزی را در مورد شرایط محصول زراعی فراهم می سازد و در رابطه با تشخیص و رسیدگی سریع به مسایل و در پیشگیری از وارد آمدن زیان های بالقوه به محصولات کمک می نماید. بنابراین با دقت بسیاری هزینه های این بخش را محاسبه کنید. داشتن دست برتر در تولیدات غذایی و کالاهای استراتژیک می تواند به عنوان برگ برنده و ابزاری برای افزایش قدرت سیاسی کشور نیز به حساب آید، نکته ای که البته عزم و تدبیر مسئولین و نگاه بلندمدت استراتژیست های اجرایی را می طلبد.

کشورمان با داشتن رتبه پنجم تنوع اقلیمی در جهان تولیدکننده و صادرکننده بسیار متنوع انواع و اقسام سبزی و صیفی از قبیل خربزه، هندوانه، بادمجان، هویج، انواع کلم، انواع فلفل، کاهو، خیار، سیبزمینی، انواع سیر و انواع سبزیجات است، بهطوریکه در تولید خیار و خربزه در رتبه سوم جهان، در تولید هندوانه در رتبه چهارم، در تولید گوجه فرنگی در رتبه هفتم، در تولید سیبزمینی و سیر در رتبه سیزدهم جهان و در تولید کاهو در رتبه شانزدهم جهان قرار دارد. با تغییر مدلهای آبیاری، کشت، داشت و برداشت ،تغییر نژادهای نهالها و روی آوردن به روش کشاورزی مدرن میتوان تا حدودی این عقبماندگی را جبران کرد. کلمه کشاورزی دقیق برای اولین بار در دهه هشتاد میلادی در آمریکا مطرح شد، طبق نظریه دانشمندان بر اساس مشکلات زیست محیطی را که به دلیل فعالیت کشاورزی و استفاده بیش از حد از آفت کش ها و کود بود را حل کرد و با بالابردن میزان بهره وری از منابع آب و خاک ضریب بهینه محصولات کشاورزی را افزایش داد . در این شاخص ها به عوامل حیاتی و مهم مانند آب و خاک و کود شیمیایی و اثرات عوامل مختلف روی محصولات پرداخته و به شکل نرم افزاری منتشر میکند.

و مشاهده می شد که مقدار راندمان آبیاری کم است و میزان بالایی از کود و سموم شیمیایی به هدر می رود و آسیب های جدی که در محصولات و زمین های زراعی باقی مانده و سبب موجب آلودگی منابع زیر زمینی آب و خاک می شود. پس به طور کلی کشاورزی دقیق با اتخاذ تصمیم های درست مدیریتی سبب افزایش عملکرد و کاهش هزینه ها شده و از سوی دیگر با کاهش مصرف سموم و علف کش ها و کودهای شیمیایی سبب بهبود محیط زیست و بالارفتن کیفیت خاک شده و با بالا بردن کیفیت محصولات بدست آمده سبب کاهش خطرات و بیماری ها برای انسان می شود. امسال آمریکا با ۱۰۰ هزار هکتار باغ ۶۰۰ هزار تن پسته برداشت کرده و ما با ۵۰۰ هزار هکتار باغ ۲۵۰ هزار تن و این یعنی فاجعه. مشترکاً با ترکیه رتبه سوم دنیا را از آن خود کرده است. لذا با توجه به ماهیت بخش کشاورزی و عدم نقش مستقیم دولت در تولیدات این بخش، وظیفه اعمال حاکمیت دولت باید صرفا از طریق توسعه زیرساختها و توجه به گسترش تحقیقات، آموزش و ترویج صورت پذیرد. در این زمینه باید نیروی انسانی کارآمد به ایفای نقش پرداخته و اعتبارات دولتی در قالب بودجههای سالانه، صرفا به ساخت زیربناها ، گسترش تحقیقات، توسعه برنامههای آموزشی و همچنین ترویج یافتههای تحقیقاتی در تمامی زیر بخشهای زراعت، باغبانی، دام و طیور، شیلات و آبزیان، جنگلها، مراتع و آبخیزداری تخصیص داده شود و وظایف تصدی گری دولت که به وسیله شرکتهای مادر تخصصی و سازمانهای مربوطه و همچنین بانک تخصصی در حمایت ازکشاورزان اعمال میشود به وسیله بنگاههای اقتصادی کارا و سالم به انجام برسد تا یارانههای تخصیصی برای حمایت از کشاورزان در بخشهای در نظر گرفته شده به کارگرفته شده و از مصرف یارانههای سنگین دولتی در قالب بودجههای سالانه و تبصرههای تکلیفی (که صرفا برای تولید کنندگان واقعی این بخش میباشد) برای گذران اداره واحدهای مذکور جدا جلوگیری شود.

این گزارش در جمع بندی این بخش متذکر شده که در گذشته عدم توجه کافی به بخش کشاورزی، موجب آماده نبودن زیربناهای مناسب در این بخش شده است و لذا در حال حاضر نیاز به سرمایهگذاری دولتی در زیرساختهای کشاورزی ضروری به نظر میرسد. حتماً تا بحال تصویر یک فرد را دیدهاید که بوسیلهی گاو و یک تیغهی آهنی متصل به آن، در حال شخمزدن زمین کشاورزی خود باشد. در کشاورزی دقیق کل مزرعه به عنوان یک واحد مدیریتی نیست و مدیریت مزرعه به مدیریت بخش های کوچک در مزرعه در نظر گرفته می شود که سبب رسیدگی به نیازهای اساسی هر بخش را افزایش می دهد. کشاورزی دقیق یک معنای جدید در بخش کشاورزی مدرن و امروزی است و مبتنی به ناهمگونی در سطح مزرعه است. این سیستم می تواند مدیریت مزرعه را در شرایط بحرانی به کمک اطلاعات قابل اعتمادی که قبلا جمع آوری شده استفاده و در حل مشکلات به کشاورزان کمک کند. بیشترین سود این وام بدون ضامن ۱۰۰ میلیون تومانی ۱۸ درصد بوده و وام گیرندگان این امکان را دارند تا اقساط تسهیلات مذکور را طی ۴۸ ماه بپردازند.

سرانه 28 کیلوگرم مصرف گوشت مرغ در کشور 2 برابر سرانه جهانی است و سالانه 2 میلیون و 250 هزار تن گوشت طیور در کشور تولید می شود. طبق نتیجه یک تحقیق جهانی موخر در این زمینه، با فراهم کردن دوباره شرایط محیطی مناسب برای زمین های کشاورزی، تولید زیست توده جهانی حتی بدون گسترش زمین، ۳۰ درصد رشد می کند. از این اصطلاح برای تمایز محصولات بازاریابی شده از محصولات معیشتی استفاده میشود، یعنی فراوردههایی که برای تغذیهٔ تولیدکنندگان با دامهایشان تولید میشوند یا به عنوان غذا برای خانواده تولیدکننده پرورش مییابند. استاندار فارس همچنین بر ضرورت پیگیری بازاریابی محصولات این نوع کشت هم تأکید و خواستار برگزاری جلساتی در این راستا با اتاق بازرگانی و فعالان عرصه مذکور شد و گفت: کارها باید تقسیمبندی شود و هر مشکلی نیز در این راستا باشد ما پیگیری و آن را برطرف خواهیم کرد. همچنین با استفاده از روبات ها برای رسیدگی به برداشت محصول ، کاشت و لجستیک ، حل مشکلات مزارع چالش از کمبود نیروی کار فعلی در صنعت کشاورزی ، کار بسیار کاهش می یابد. در کل از آن جا که یکی از مسائل و چالش­های اساسی بخش کشاورزی و روستاها به عنوان کانون تمرکز این فعالیت اقتصادی، نبود و کمبود سرمایه لازم جهت اقدامات و برآورد نیازهای مکانیزم توسعه می­باشد، نادیده گرفتن و یا کم توجهی بر مقوله واگذاری اعتبارات می­تواند خطری جدی فراروی توسعه پایدار بخش کشاورزی به شمار آید.

کمبود آب و حساسیت دانشمندان در برابر حفظ محیط زیست و حفظ منابع انرژی، دانشمندان علوم کشاورزی را وادار به ایجاد شیوه های نوین در مدیریت مزرعه، و بهینه سازی مصرف نهاده ها، عملکرد را نیز افزایش داده و در نهایت بازده ی اقتصادی را بالا ببرند. این ها می توانند سلامت گیاه، وضعیت خاک، دما، رطوبت و غیره را کنترل کنند. این پژوهشگر و کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ورود به بازارهای صادراتی و بین المللی بدون رعایت مولفههای فوق تابع ریسک خواهد بود تاکید کرد: «در واقع قوانین سلامت و قوانین زیست محیطی نیازمند آگاهی از نحوه تولید محصول است. اقتصاد کشاورزی رشتهای است که مفاهیم علمی اقتصاد در آن کاربردی شده تا موضوعات اقتصادی بخش کشاورزی در چارچوب نظریه و مبانی اندیشهای علم اقتصاد نظم و قاعده پذیرد و در کنار مباحث دیگری مانند موضوعات فنی، اقلیمی، سلامت و بهداشتی در پیوند و تعامل با یکدیگر به توسعه پایدار بخش کشاورزی کمک کند. این جوان کشاورز هرمزگانی در گفتوگو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: محصولات گلخانهای تولیدات بیشتری را با هزینههای کمتر مصرفی برای تأمین غذایی استان فراهم کرده است. ابتدا ورق مورد نظر را گالوانیزه کرده و سپف آن را با رول فرم به لوله تبدیل میکنند.

بنابراین اگر بخواهیم در کشوری با این محدودیت ها دیوانه وار کشاورزی کنیم باید سراغ منابع غیر تجدیدشونده برویم. کشاورزی دقیق مکانیسمی است که در ان تولیدکنندگان کشاورزی به کمک ان تغییرات و غیر یکنواختی های داخل مزارع را شناسایی کرده و با مدیریت این تغییرات در راستای بالابردن محصولات زراعی و افزایش بهره وری قدم بردارند. به طور کلی طبق نتایج به دست آمده کشاورزی دقیق سبب افزایش بهره وری تا میزان پنج درصدی را با خود به همراه دارد. در زمینه تقویت شرکتهای سهامی زراعی،در حال حاضر بیش از ۷۵۶۵۷ هکتار از اراضی کشور و تعداد ۸۰۶۳ سهامدار در ۸۵ روستا واقع در ۱۱ استان را تحت پوشش شرکتهای سهامی زراعی موجود قرار دارد. با این حال پس از چندی وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص گفته که در فرایند تولید فلفل دلمه 4 نوع سم بکار رفته است که روس ها قبلا تذکر داده بودند ولی کشاورزان به آن توجهی نکردند به همین دلیل محصول آنها مرجوع داده شد. بررسیهای انجام شده نشان می دهد علی رغم همه تلاشها به دلیل وجود مشکلات ساختاری، توسعه این بخش با تنگناهایی مواجه است.

هر ساله خبرهایی در مورد خود کفایی و یا نیاز به واردات گندم شنیده می شود که نشان از وجود نوسان در میزان تولید داخل کشور دارد . بر اساس تحلیل ناحیهای، آمریکای شمالی نقش مهمی در کشاورزی هوشمند دارد. 3- سیستم اطلاعات جغرافیایی که شامل نقشه های زمین شناسی و به بررسی و تجزیه و تحلیل تمام اطلاعات بدست آمده می پردازد. به این ترتیب ، نتایجی که بدست می آید به موفقیت مدیریت این عوامل بستگی دارد. بعد از شناسایی عوامل محدود کننده و بررسی اطلاعات بدست آمده به کمک فناوری های یاد شده ,در مورد کیفیت و کمیت و نوع کشاورزی و هزینه های احتمالی و …