اخبار

مدت زمان ‌کاشت تا برداشت برنج چقدر است؟ صنایع غذایی طایفه

در سال هاي اخیر اسـتفاده از کمبـاین مخـصوص بـرنج براي برداشت مستقیم شالی با توجه به بالا بـودن هزینـه برداشـت و صـعوبت کـار در روش دستی با استقبال چشمگیري از سوي کشاورزان مواجه شده اسـت. یکی دیگر از مراحل کاشت و agriculture-na ایرانی انتقال نشاء از خزانه به زمین اصلی برای انجام عمل کاشت است که به این کار نشاء‌کاری می‌ گویند. شالیکاران پیش از نشاء‌کاری ابتدا به آماده سازی زمین و مرمت و بازسازی مرزها و کرت‌ها اقدام می نمایند. همچنین قبل از کاشت برنج در زمین اصلی زمین را از کاه و کلش و اجسام خارجی دیگر پاک می کنند. آغاز نشاء‌کاری در استان های شمالی از اوایل تا اواسط اردیبهشت ‌ماه است. اندازه طبیعی نشاء‌ها در این زمان ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر بوده و همینطور ۴ تا ۵ برگ دارند.

شالی های قد کشیده برای آمدن به خانه ی اصلی خود به اندازه ی کافی رشد کرده اند. ده ها زن و مرد شالیکار دوشادوش همدیگر در زمین های آب گرفته و پر از گل و لای بیجار کمر خم و راست می کنند و جوانه ها را در فاصله های مناسب و با نظم و ترتیب خاصی می کارند. نوای موسیقی و ترانه ی محلی حین کار، جلوه ی بکر و دیدنی شمال ایران را پیش چشمانتان می گذارند. جالب است بدانید که در برخی از مناطق، شالی ها بعد از خشک شدن با وسایلی مانند خشک کن، به انبارهای خانگی منتقل می شوند تا زمان مناسب برای خرمنکوبی آن ها فرا برسد. برای برداشت برنج در ایام قدیم از 10 الی 15 کارگر برای هر هکتار زمین زراعی استفاده می شود که پرداخت دستمزد به هر کدام از آن ها باعث کاهش سود کشاورز می شد.

پاشش بذر شالی در خزانه شالی

استفاده از این کمباین ها بسیار به صرفه است و هزینه برداشت و خرمنکوبی با آن در یک هکتار شالیزار نسبت به برداشت دستی و دروگر بسیار کمتر خواهد بود. علاوه بر این، نوع کمباین ها در شرایط نامساعد جوی و بارندگی نیز می توانند به خوبی عمل کنند. بعد از عملیات پنجه زنی و وجین بایست حدود ۴۵ روز تا دو ماه (نیمه دوم مرداد ماه) منتظر بمانیم و به صورت دقیق به آبرسانی زمین کشاورزی بپردازیم تا زمانی که خوشه های طلایی برنج آماده برداشت شوند. بعد از پشت سر گذاشتن مرحله خزانه گیری حدوداً ۲۰ روز تا یک ماه صبر می کنیم تا حداقل ارتفاع برنج ها به یک وجب برسد(10الی 15 سانتی متر). در این مدت زمان حدوداً یک ماهه به آماده کردن زمین می پردازیم ، زمین را دو بار شخم می زنیم یک بار بدون اینکه زمین آب داشته باشد و یک بار به همراه آب.

همانگونه که در بخش هاي قبلی اشـاره شـد، در برداشـت دو مرحلـه اي محـصول درو شده پس از خشک شدن در مزرعه جمع آوري و سپس خرمن کوبی می شـود. وظیفـه یـک ماشین خرمنکوب جداسازي دانه از خوشه و تمیزکردن آن ها از مـواد غیـر از دانـه می باشد. خرمنکوب هاي برنج در انواع و مارک هاي مختلفـی سـاخته و عرضـه می شوند. انتخـاب دستگاه مناسب بستگی به ظرفیت مورد انتظار و قـدرت مـورد نیـاز آن دارد. به طور کلـی در استآن هاي شمالی کشور چهار روش خرمن کوبی برنج شامل خرمنکوب دسـتی، خرمنکـوب تراکتوري مرسوم (نوع پرتابی)، خرمنکوب تراکتوري جریان محوري و استفاده از کمبـاین به عنوان خرمنکوب (با هد بردارنده یا بدون هد) موجود می باشند. در سایرکشورهاي برنج نیز روش هاي مختلفی براي خرمن کوبی برنج مورد استفاده قرار می گیرند .

احتمالا از غذاهای لذیذ ایرانی با برنج، تنها زرشک پلو با مرغ، قرمه سبزی و خورشت قیمه را تهیه می کنید. ما در اینجا می خواهیم بهترین غذاهای برنجی که می توانید بپزید را معرفی کنیم. تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت کشاورزی و دامپروری سرافراز هزارمسجد میباشد. درصد شکستگی دانه معمولاً بیش از سایر روش هاي خرمن کوبی است. میزان شکستگی و آسیب هاي مکانیکی بر دانه در این روش خرمن کوبی پایین است. برنج نیم دانه و لاشه هر رقم برنجی نیز همراه با همان برنج آماده شده و روانه بازار می شود.

کاهش قیمت برنج ایرانی با ورود محصول جدید به بازار

طی هر مرحله از خشک کردن، شلتوک به مدت 15 تا 30 دقیقه در تماس با هوای گرم قرار گرفته و فقط 1 تا 3 درصد از رطوبت آن کاسته می شود. مدت زمانی نگهداری شلتوک در سیلوهای استراحت بین 4 تا 24 ساعت متغیر می باشد. این سیستم در صورتی اقتصادی است که 24 ساعته کار کند و انتهای زمانی مربوط به تخلیه در آن باید به حداقل ممکن باشد. برنج شمال ایران از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و بوی معطری دارد بطوری که این بوی خوش در شالیزارهای آن نیز به مشام می رسد. برنج شمال از بهترین و بیشترین محصولات تولیدی در کشور بوده و در انواع گونه های کشت می گردد و برنج های تولیدی در شمال از بالاترین کیفیت برخوردار بوده و بوی مطبوعی دارند.