اخبار

مرغ به اندازه کافی در بازار موجود است/ عرضه مرغ با قیمت مصوب از سوی اصناف

قائم مقام سازمان جهادکشاورزی استان تهران تصریح کرد: همچنین در حدود ۱۵ فروشگاه زنجیره‌ای مانند سپه، رفاه، اتکا و شهروند مرغ به اندازه کافی تامین شده و با قیمت مصوب هر کیلو ۷۵ هزار تومان عرضه می‌شود. همچنین در کنار آن کمبودهای ۱۶ شهرستان استان تهران را نیز از میدان بهمن تامین کردیم.

بابایی با بیان اینکه در شرایط طبیعی روزانه تهران به ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ تن مرغ نیاز دارد، گفت: در ایام خاص مانند ماه رمضان، تاسوعا و عاشورا، مصرف مقداری بالا می‌رود. البته در برخی ایام نیز مصرف کاهش می‌یابد. بنابراین نیازمندی‌ها کمی متغیر است، ولی مدیریت می‌شود.

قائم مقام سازمان جهادکشاورزی استان تهران اضافه کرد: برخی از افراد چندین بار برای خرید مرغ اقدام می کنند و صف ایجاد می شود. برخی نیز در قالب هیات‌ها مراجعه کرده و تعداد بالا مرغ می‌خواهند. این افراد همین که مرغ تحویل می‌گیرند جلوی در خروجی با قیمت‌های بالاتر  فروخته و سود می‌کنند.

سید علی بابایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره قیمت مرغ در میادین گفت: در میدان عمده فروشی بهمن، قیمت مرغ برای واحدهای صنفی کیلویی ۷۳ هزار تومان بوده که باید با قیمت ۷۸ هزار تومان عرضه شود. اما در میادین میوه وتره بار هر کیلو مرغ با نرخ  ۷۵ هزار تومان به دست مصرف کنندگان می رسد.  

بابایی در ادامه تشریح کرد:مرغ با قیمت مصوب به اصناف تحویل داده می شود و آنها نیز باید با قیمت مصوب عرضه کنند. بازرس‌هایی در سطح شهر وجود دارند و رصدهایی انجام می شود و در صورت مشاهده تخلف، برخوردهای لازم با واحد متخلف صورت می گیرد.

به گفته وی در سامانه میدان بهمن متوسط روزانه ۳۲۰ تن و در کل تهران بالاتر از ۱۲۰۰ تن  مرغ توزیع می شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا برای تامین مرغ هیات ها و نذورات تدابیری ویژه ای اتخاذ شده است؟ گفت: اغلب در این ایام هماهنگی خاصی را با امور مساجد و اداره کل تبلیغات اسلامی داریم مبنی بر اینکه قسمتی از مایحتاج مورد نیاز هیات‌ها مانند برنج، شکر، گوشت و مرغ را به صورت متمرکز در اختیار آنها قرار دهیم. در حقیقت در این ایام هیات‌ها می‌توانند با نامه امور مساجد و یا مراجعه مستقیم به اداره تبلیغات اسلامی اقلام مورد نیاز خود را تحویل بگیرند.  هماهنگی‌هایی نیز بین فرمانداری، جهادکشاورزی، امور مساجد و اداره کل تبلیغات اسلامی انجام شده است. مقادیری مورد نیاز هیات ها نیز از سنوات قبل برآورد شده و هیات ها می توانند با مراجعه مستقیم یا به وسیله مباشرین از سردخانه ها اقلام مورد نیاز خود را دریافت کنند.

وی افزود: مشکلی در تامین مرغ نداریم. مرغ به اندازه کافی وجود دارد و حتی گاهی با مازاد مرغ در میادین نیز مواجه می شویم. در بسیاری از موارد مرغ تامین شده ولی مشتری نبوده و مجبور شدیم مرغ های مازاد در میادین را منجمد کنیم.

وی افزود: اتحادیه گوشت گوسفندی و گاوی نیز مرغ فروشی‌های فعال دارند که مرغ آنها نیز تامین و تحویل شده است. اتحادیه سوپر مارکت‌ها و پروتئینی نیز مرغ مورد نیاز خود را از میدان بهمن خریداری می‌کنند. همه این توزیع ها در سامانه ستکاوا(سامانه تامین و توزیع محصولات و فراورده های کشاورزی) انجام  و بر این سامانه به صورت آنلاین نظارت می‌شود.

انتهای پیام

https://www.isna.ir/news/1402050302204/%D9%85%D8%B1%D8%BA-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D9%81%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%B9%D8%B1%D8%B6%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%BA-%D8%A8%D8%A7-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%85%D8%B5%D9%88%D8%A8

وی درباره علت تشکیل صف مرغ در میادین توضیح داد: در روزهای اخیر به علت نزدیکی به ایام تاسوعا و عاشورای حسینی و نذورات مردم تقاضای خرید مرغ زیاد شده است. در حقیقت می‌توان گفت که عطش بازار باعث به وجود آمدن صف های طولانی شده اما مدت زمان ایستان در صف کمتر از ۱۰ دقیقه است.

قائم مقام سازمان جهادکشاورزی استان تهران به تامین مرغ به اندازه کافی در سطح شهر اشاره کرد و گفت: هر کیلو مرغ در میادین میوه و تره‌بار به قیمت ۷۵ هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسد، اما در صورت مشاهده تخلف، برخوردهای لازم با واحد متخلف صورت خواهد گرفت.